Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Den, kdy se zastavila Země = Den, kdy se ptáte, co tomu chybí

ne 21. prosince 2008      autor: Bedraz      přečteno: 2352x      komentáře: 4

Den, kdy se zastavila ZeměPražský týden filmové Kinománie mě dokázal dostat do kina hned třikrát - prostě musíte využít tu úžasnou nabídku tří kinopředstavení za cenu jednoho. :-) Všechny zhlédnuté snímky potom měly větší či menší podíl fantastiky - ale nejčistokrevnější sci-fi byl film Den, kdy se zastavila Země. Bohužel musím říct, že se v konkurenci Stmívání a Kdopak by se vlka bál jednalo o příběh nejslabší...

Asi všichni sci-fisté ví/tuší, že v tomto případě jde o remake staršího zpracování (1951, režie Robert Wise!), které mělo dostat moderní triky a přitažlivou tvář Keanu Reevese. Příběh přitom měl zůstat pěkně filozofický v duchu "klasiků sci-fi". Premisa zápletky zůstala prostá. Lidé svým pleněním a zatěžováním Země ztratili na planetu nárok, protože život podporující světy je potřeba obzvláště chránit. A tak na Zemi přilétá mimozemský vyslanec Klaatu (Keanu Reeves), který má vykonat vůli vyspělejší vesmírné "Federace" a Zemi lidí zbavit. Samozřejmě můžete tušit, že se mu lidstvo při tomto posledním soudu ukáže z těch nejlepších i nejhorších stránek. Tou lepší je astrobioložka Helen (Jennifer Connelly) se svým malým nevlastním synem, tou horší pak americká vláda a armádní mašinérie.

Mimozemšťan Klaatu a pozemská astrobioložka Helen Po vcelku svižném začátku, kdy stále čekáte, co se vlastně z té věci v Central Parku vyklube, se kupodivu příběh začne zpomalovat... a něco mu chybí. Klaatu a Helen i po svém "osudovém" setkání zůstávají postavami vcelku nezajímavými a jejich myšlenkové pochody se nepovede divákovi přiblížit po celý film. A není to asi dáno tím, že bychom v případě mimozemšťana na něco takového neměli nárok. Bohužel stejně tristně si vede film v představení krizového štábu USA - bigotnost armády je až přílišná a člověk se v kině musí stydět, že je člověk. A bohužel mi tento stud nepřišel nijak výchovný, protože nebyl doplněn závěrečným ponaučením. Lidstvo bylo zachráněno (překvápko!), ale proč se tak stalo, nevíme. Vlastně se zdá, že můžeme mizery zůstat i nadále. Žádné optimistické "nejsme dokonalí, ale můžeme se zlepšit, máme na to". Nějakým podivným způsobem tento film výborně zapadá do atmosféry současné ekonomické krize. :-)

Celý dojem z filmu nezachrání ani herecké obsazení (Keanu Reeves má celou dobu jeden nehybný výraz), ani velmi dobré triky (včetně obranného robota a likvidace lidstva). Prostě jsem se koukala na hodinky a to je špatné znamení. Mé obecné doporučení - pokud se vám líbila před pár lety Solaris s Georgem Clooneyem, bude se vám líbit i tato předělávka klasiky. Jinak klidně počkejte na DVD.

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: ne 21. prosince 2008
přečteno: 2352x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG