Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Je kapitán Kirk neznaboh?

út 24. března 2009      autor: Riker      přečteno: 4740x      komentáře: 72

Kaplan Kirk Docela by mne zajímalo, jestli mezi fanoušky fenoménu Star Trek jsou nějací katolíci, protestanti či muslimové. A jestli ano, jak snášejí ateistické zaměření tohoto seriálu? Kapitán Kirk a další hrdinové jsou podle všeho neznabozi. Takže přijdou do pekla nebo co? Aby ne, když se kamarádí se Spockem, který vypadá jako čert (podle původního návrhu měl mít dokonce ďábelsky červenou kůži).

Ve Star Treku je celá řada motivů a epizod, které jsou namířeny proti bohům a náboženství. Star Trek se v tomto zaměření shoduje s jiným seriálem a to je Hvězdná brána. V obou sci-fi světech vystupují bohové zásadně jako „the bad guys“ čili záporáci. Ať už jsou to Goauldi nebo Zeman z Gothosu, Apolón (TOS 2, Kdo truchlí pro Adonise) nebo nezapomenutelný Q v podání Johna de Lancie – vždy jsou to arogantní nafoukaní tupci, jejichž ego potřebuje, aby se před nimi někdo plazil. Bůh je tyran, někdo kdo šikanuje slabší. Bohy máme svrhnout a ne se jim klanět. Ateismus byl i námětem filmu ST 5: Nejzazší hranice (Final Frontier), kde hrdinové ve středu galaxie naleznou bytost, která o sobě tvrdí, že je bůh. A jako vždy, ukáže se, že je to lump, takže Kirk se rozhodne boha zničit. Takhle si na bohy nedovolovali ani Titáni v Antice. No schválně, zkuste říci muslimovi "tvůj Alláh je mrtev, zabil jsem ho, ale bylo to v sebeobraně"!

Příčina negativního vztahu ST k bohům je celkem jasná. Autor seriálu Gene Roddenberry byl ateista. „Opovrhuji falešnými proroky, opovrhuji jejich snahou připravit lidi o schopnost racionálního rozhodování, zbavit lidi svobodné vůle – a přitom si namastit kapsu. Náboženství se liší stupněm své hlouposti, ale odmítám je všechny. U většiny lidí není náboženství nic víc než náhrada za nefungující mozek“. To jsou jeho slova.

Gene Roddenberry doufal, že ve 24. století budou na zemi všichni ateisty jako on. Ve Star Treku prakticky nikdy nevidíme pozemšťany, že by se modlili. Kolikrát jsme viděli důstojníka Hvězdné flotily, že by v kajutě měl třeba kříž či bibli? Náboženství je podle Gene Roddenberryho něco, co budou ve 24. století lidé znát jen z muzea. Jak pravil Nietzsche: bůh je mrtev.

Výjimky z tohoto pravidla svědčí spíše o nedůslednosti a zmatkování scénáristů, podobně jako nedomyšlené číslování hvězdných dat (stardate) v TOS. Chakotay by patrně neměl indiánskou víru, kdyby Gene byl v době Voyageru ještě naživu! Stejně tak v seriálu Andromeda, natočeném posmrtně podle Genova námětu, by jistě nebylo tolik mystiky ani neporazitelný temný bůh Propast (Abyss), kdyby do toho mohl mluvit Eugene Wesley Roddenberry.

Náboženství je ve Star Treku jen pro zaostalé rasy jako jsou Klingoni č Bajorané. Hvězdná flotila s těmito prosťáčky jedná blahosklonně a jejich bludy respektuje. Podle zásady, že bláznům se nemá odporovat. Každá kultura musí k ateismu dozrát sama, vývojová stádia společnosti nelze přeskakovat. Už Auguste Comte tvrdil, že náboženství se vyvíjí z fáze teologické přes fázi metafyzickou až po stádium vědecké. Každý si tím musí projít sám – proto je tu Hlavní směrnice o nevměšování.

Star Trek je dítětem své doby. Kdyby vznikal v 19. století, Enterprise by byla patrně poháněna parním strojem a Hvězdná flotila by patrně ve vesmíru šířila křesťanství. Kirk by ve scénáři jistě měl řadu náboženských výlevů. Něco jako „přicházíme v míru šířit poselství Spasitele“. A doktor McCoy by zase říkal „K sakru, je mrtvý Jime, a ani se nestihl vyzpovídat“. Kapitán Picard by říkal kormidelníkovi „ve jménu božím, vpřed.“ Worf by se před vstupem do Flotily musel dát pokřtít. Každá porada důstojníků by začínala krátkým otčenášem. Dat by s Geordim diskutoval nikoli o podstatě humoru, ale snažil by se pochopit to zamotané lidské učení o svaté trojici. Pod úvodními titulky by běžela slova „Toto jsou cesty hvězdné lodi Enterprise, jenž se znovu a znovu vydává za poznáním tajemných cizích světů, šířit světlo křesťanské pravdy a civilizace...“

Vzpomeňme si na jiný příběh o někom, kdo se odvážně pouští do neprozkoumaných cizích krajů. Dobrodružné cestopisy Karla Maye vznikaly v 70-90. letech 19. století, kdy sekularismus ještě nebyl společenskou normou. Proto v dobrodružných příbězích slyšíme Old Shatterhanda, jak vypráví svému divošskému bratru Vinnetouovi o pánubohu. Mayovy náboženské výlevy byly někdy až únavné (a v románu „Vinnetouův odkaz“ se kazatel May přímo utrhl ze řetězu), takže komunistická cenzura měla ve 20. století fůru práce tyto pasáže z mayovek vyškrtat. A tak nějak by vypadalo ideové zaměření Star Treku, kdyby vznikal o sto let dříve. Tehdy by Roddenberrymu ateistický seriál neprošel. Cenzor by Genovi položil otázku, kterou kdysi položil Napoleon fyzikovi Laplaceovi, když mu vykládal o teorii nebeské mechaniky: „Zajímavé, ale kde v tom máte boha?“ Úřady by seriál nejspíš zakázaly, protože „ohrožuje mravní výchovu mládeže.“

bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: út 24. března 2009
přečteno: 4740x
komentáře: 72
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG