Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Recenze na Star Trek Deep Space Nine: Padlí hrdinové

út 18. srpna 2009      autor: Pike      přečteno: 2664x      komentáře: 3

Padlí hrdinové Ač nejsem tím, kdo vám pravidelně přináší recenze nových knih ze světa Star Treku, rozhodl jsem se tentokrát recenzi na knihu Padlí hrdinové napsat. Ne snad z důvodu, abych nahradil recenzi kolegyně laggy. Domnívám se, že román Padlí hrdinové je knihou, o které se bude diskutovat dlouho a hodně, protože takové dílo jsme na českém trhu dosud neměli. A v souladu s tím si myslím, že kniha jako taková si zaslouží i více recenzí, jelikož dokáže vyvolat opravdu různorodé názory. Aniž bych se tedy snažil lézt někomu do zelí, nabízím vám recenzi čerstvě vydaného románu, který by určitě neměl ujít vaší pozornosti.

Román Padlí hrdinové je nejnovějším přírůstkem do rodiny románů z prostředí seriálu Star Trek: Deep Space Nine, které pro české čtenáře připravilo nakladatelství Laser-books. Již dlouho před jeho vydáním se v diskusních klubech a kuloárech conů hovořilo o tom, že se jedná o román poměrně nestandardní - temný a drsný, a to dokonce i na poměry Deep Space Nine.

Zřejmě bych měl dodat, že vydání románu bylo oproti původnímu termínu odloženo. Za sebe si dovolím říci, že chápu, že k tomu nakladatele nejspíše vedly vážné důvody a jsem vděčný za vydání každého románu z prostředí Star Treku. Tím spíše, že čtenářská obec dozajista není nikterak velká.

Podívejme se na knihu podrobněji. Již v počátku je třeba říct, že zmíněné zprávy nebyly nikterak přehnané. Ti, co znají slavný román E. M. Remarqua Na západní frontě klid, si na něj již po několika stránkách Padlých hrdinů jistě vzpomenou. Tyto knihy jsou si v něčem podobné, a přece i v něčem rozdílné. V případě zmiňovaného válečného románu se čtenář v mnohých pasážích cítil jako na bojišti, zdálo se mu, že ze stránek knihy stoupá zoufalství, křik a štěkavý zvuk granátů, a cítil s postavami, které v tomto prostředí bojovali o holé životy, byť jim na nich až tak moc nezáleželo. Ab Hugh líčí krutý boj o stanici DS9 s klidem nezaujatého pozorovatele, kterému se tu a tam naskytne možnost nahlédnout do duší postav příběhu.

Padlími hrdiny autor nazval obránce stanice DS9, oběti kruté, beznadějné a do značné míry i zbytečné bitvy. Stanici napadá útočná jednotka tajemného druhu, palnými zbraněmi decimuje jeden oddíl obránců za druhým a se stoickým klidem popravuje bezbranné civilisty. Důvod jejich útoku jsou nejasné: hledají svého druha, kterého nikdo neviděl.

A jak do toho zapadá Quark, kterému kdosi prodal starou zapečetěnou cardasijskou truhlu? A kam den před útokem on a Odo zmizeli?

Nikdo z DS9 netuší, že oba se přesunuli v budoucnosti o tři dny dopředu, aby mohli procházet liduprázdnou stanicí. Či spíše zbytky stanice s haldami sutin, nekonečnými řadami mrtvých těl a řídnoucím vzduchem, který je prosycen zoufalstvím, prohrou a bolestí. To vše v mnohem koncentrovanější podobě, než později v seriálu během války s Dominionem. Kdybych si vypůjčil slova Daniela Landy, pak v počátcích války s Dominonem byli Sisko a jeho posádka na kolenou. V románu Padlí hrdinové ryjí držkou v zemi. Zda a případně nakolik překročil Dafydd ab Hugh přijatelnou hranici násilí, to ať si posoudí každý sám. Dle mého názoru se za ní na několika místech ocitl, přesto jsem román dočetl až do konce.

Avšak měl jsem pocit, že jako čtenář neprožívám depresivní atmosféru, do které mě chtěl autor ponořit. Snad za to může až příliš odtažitý styl, příliš povrchní propojení s postavami nebo jen přemíra násilí, kvůli kterým se do příběhu hlouběji ponořit ani nechci. Střídající se pláč a smích postav podle mě působil nepřirozeně. Netvrdím, že by chování postav bylo nereálné či v nesouladu se seriálovou předlohou, ale myslím, že s psychologií postav si autor mohl vyhrát více. Větší hloubka příběhu je možná to, co románu chybí. Takto by si čtenář mohl myslet, že se autor pouze rozhodl šokovat obrovskými kalužemi krve a stovkami padlých, ale za touto rouškou se už v podstatě nic neskrývá.

Zajímavé bylo propojení příběhových linií. Quark a Odo procházejí mrtvou stanicí a spatřují konkrétní následky válečného běsnění, což je protnuto pasážemi, ve kterých se vracíme zpět do doby, kdy k samotným událostem dochází.

Autor prokázal odvahu, když předložil román natolik odlišný od idylického vesmíru Star Treku. To je jeden z mála objektivních faktů, který o této knize lze říci, neboť její posouzení silně záleží na názorech a vkusu čtenáře. Já osobně jsem vděčný, že jsem měl možnost si knihu přečíst, nemohu však říci, že bych si ji nějak užíval.

Jsem si jistý, že se o ní ještě bude dlouho mluvit, což je určitě lepší, než kdyby se na ni rychle zapomnělo. Pokud si myslíte, že už vás knižní Star Trek nemá čím překvapit, knihu si rozhodně kupte. Jste-li slabší povahy, pak si takový krok raději promyslete.


Dafydd ab Hugh
Star Trek: Deep Space Nine - Padlí hrdinové
Překlad: Jan Pavlík
Nakladatelství Laser-book s.r.o.
Plzeň 2009
Cena 185 Kč (při objednání u nakladatele sleva až 20 %)

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: út 18. srpna 2009
přečteno: 2664x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG