Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Khan se hněvá na Blu-ray. A má proč.

po 2. listopadu 2009      autor: Telemachus Rhade      přečteno: 5111x      komentáře: 11

The Wrath of Khan - US BD cover (single) Podle mnohých nejlepší Star Trek, co kdy byl a bude. Podobný slogan se dostal i na nový obal tohoto bezesporu kvalitního snímku, který svou nadčasovostí postupně oslovuje další a další generace. Dnes se podíváme na to, jak Paramount 27 let po premiéře se svým "nejlepším Star Trekem" zachází, proč tomu tak je a čemu bychom se měli vyhnout, abychom nekoupili zajíce v pytli.

Edice

Peter Preston - Scottyho nejmladší synovec V roce 2002 vznikla pod taktovkou původního režiséra Nicka Meyera režisérská verze. Materiálu nebylo přidáno mnoho, ale byla vysvětlena nejnelogičtější scéna z filmu - a to, když Scotty přinese na můstek umírajícího praporčíka Prestona, místo toho aby ho cestou vyložil na ošetřovně. Byl to totiž nejmladší syn Scottyho sestry a na inspekci to Kirkovi ještě zdůrazňoval. Hněv ze ztráty rodiny by takové jednání vysvětlil velice dobře a při sledování už byla nad čím cítit lítost, místo nechápavého pokrčení rameny. Další přidané scény jsou už jen pro atmosféru a nemají nějaký žádný vliv na děj. Na Blu-rayi už ale opět krčíme rameny - znovu nevíme nic o Scottyho pohnutkách jízdy na můstek. Přitom šlo pouze o jiný střih, nikoli žádné efekty a důvodům proč byl použitý střih původní, vůbec nerozumím.

The Wrath of Khan - EU BD cover (single) Blu-ray s filmem je na trhu prvním rokem a už má na krku tři edice - samostaný výlisek, 6 filmů s klasickou posádkou nebo tu, které se budeme věnovat v dalším odstavci. A Jak už také bývá "dobrým" zvykem, pro Evropu, tedy Region B, vymyslel Paramount zcela jiný design. Líbivost je otázkou vkusu, mě však přijde ošklivý a krom subjektivního pocitu jsou na obalu správně jen 3 obrázky ze čtyř. Snímek Enterprise pochází z předchozí filmu. Někomu to možná připadne jako banalita, ale na druhou stranu Khanův hněv nevychází tak často, aby nebylo možné aspoň tohle ohlídat.

Hrají Kirk a Spock. Že by tedy dokument? Paramount vydává jako na běžícím páse. Film se octl v ještě jedné, prapodivné edici, s názvem The Motion Picture Trilogy, která obsahuje krom Khanova hněvu, ještě třetí a čtvrtý film. Upřímně nevím, co tímhle vydáním sledují - maximálně je tu možnost "pasti" pro diváky nového Abramsova počinu, kteří nově slyší na Star Trek a mohla by je oslovit jakási filmová trilogie. Studiu a současnému vedení záleží evidentně na co největších ziscích při co nejmenší námaze a snaze se svým produktem zacházet s úctou.

Obraz

Modrá není dobrá. Modrá, modrá a zase modrá. Zřejmě si někdo řekl, že přepis musí ctít jméno nového média a při sledování se nedokážu zbavit myšlenky na šmouly. Takhle brutální změnu kolorizace můžou způsobit dvě věci - fyzické stáří negativu, ale to je vzhledem k tomu, že poslední přepis vznikl před sedmi lety a ten je naprosto v pořádku, mírně řečeno nepravděpodobné; anebo lidský faktor přítomný při zhotovování nového přepisu.

Ukažme si na něho! Lidský faktor je ta nejpravděpodobnější možnost, ale i tak mě zaráží, že to někdo mohl v téhle podobě vypustit. V podobě, která nezná bílou barvu. Nahrazení bílé barvy modrou má za následek ještě jeden nepříjemný aspekt, a to sice vyšisování všech ostatních barev. Takže film je nejenom modrý, ale taky nepříjemně studený. A to přitom Khanův hněv měl společně s Generations (film sedmý) barvy úplně nejhezčí.

A pak prý, že vegetace nemůže být modrá... Taťka Šmoula Jeskyně Genesis dopadla úplně nejhůř. Skoro to vypadá jako bych to ve Photoshopu ještě zhoršil, ale tohle je opravdu podobo jakou naleznete na Blu-ray médiu. Zelená změnila barvu v jasnou modrou a vyvrací teze, že na mimozemských planetách nemůže růst modrá vegetace. Tato scéna taky slouží jako dobrý důkazní materiál, že výsledná kontrola byla pravděpodobně naprosto nulová.

I tady musím bohužel myslet na šmouly. Šmoulí efekt zůstává až do konce a tak i strhující finále vypadá jako fotka od moře, když fotíte proti Slunci a vodě. Je to opravdu škoda. Člověk by od média, které samo sebe propaguje jako "největší možný audio-vizuální zážitek", čekal mnohem víc. Zvlášť, když oproti DVD nedoznal obraz skoro žádných změn - ano, je mírně ostřejší, ale není vyčištění. Artefakty a míra zrna jsou naprosto stejné.

Zvuk: Stejně jako u prvního filmu chybí DTS master. Proč? Samotného by mě zajímalo kdo by na toto mohl fundovaně odpovědět. Mě samotného rozumný důvod nenapadá, samozřejmě krom toho finančního. Dělat nový zvukový master by stálo peníze a proč je "zbytečně" investovat, když máme k dispozici master z DVD. (Situace je stejná i na dalších discích, proto se audiu už příště nebudu věnovat)

FUJ! Co říci závěrem? Kupte si DVD v režisérské verzi. Budete vědět, co je to za praporčíka a dostane se Vám kvalitního zážitku + budete mít film tak, jak si ho pamatujete. Blu-ray Vám nedokáže nabídnout tentokrát nic lepšího - jak je vidět na obrázku i ta ostrost je velice chabá. A bonusy? Tytéž, co na DVD.

kadet Telemachus Rhade
autor: Telemachus Rhade
vydáno: po 2. listopadu 2009
přečteno: 5111x
komentáře: 11
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG