Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Deep Space Nine relaunch - sága pokračuje v knihách

ne 15. listopadu 2009      autor: omi      přečteno: 17170x      délka: 12 min      komentáře: 14

DS9: What you leave behind Jednou jsem si udělal radost a koupil si knížku, na kterou jsem se dlouho těšil. Když jsem ji ovšem začal číst, zjistil jsem, že mi to ale vůbec nedává smysl. Po informování u nejinformovanějšího zdroje, Praotce Trekkieho, jsem zjistil, že si potřebuju předtím přečíst docela dost jiných knih, abych pochopil děj, nové postavy a jejich vztahy. Abyste nebyli tak ztracení jako já, připravil jsem "malý" přehled této výborné ságy z té staré dobré původní reality.

Knihy vydávané po ukončení seriálů získaly přízvisko cannonu. To znamená, že by se mělo dál respektovat vše, co v nich je napsáno. Většina fanoušků však stále považuje za pravý cannon pouze informace z filmů a seriálů. Tedy alespoň do toho posledního filmu. Psaní knih a řízení osudů našich oblíbených hrdinů naštěstí padly do schopných rukou. Příběhy mají hlavu i patu, většinou i dávají dobrý smysl, mají vypracované příběhy a vývoj postav. Jedinou slabinou je, že knih se objevuje mnoho a některé mezi sebou zvláštně navazují. To platí nejen pro vydávané řady, ale i oblíbené příběhy křížící různé seriálové řady, nebo časová období. Nemluvě o tom, že v poslední době začínají být populární i různé příběhy z paralelních vesmírů a alternativních realit. Čtenáři se pak mohou v celém tom klubku lehce ztratit. Pokud Vás zajímají příběhy posádky stanice DS9 měl by Vám pomoci níže uvedený přehled.

V tomto přehledu naleznete pouze knihy vydané po odvysílání seriálu Deep Space Nine v románové řadě Deep Space Nine. Nejsou zde zahrnuty číslované romány ani komixy. Nejsou zde zahrnuty ani knihy z jiných řad (TNG, Starfleet Corps of Engineers, sbírky povídek), kde se vyskytují zmínky nebo povídky z prosředí DS9 po odvysílání seriálu. Knihy jsou řazeny podle toho, jak jejich příběh náleží do časové linie Star Trek vesmíru.

Černě v samostatných odstavcích jsou napsány základní návaznosti knih a vhodnost pořadí četby.
Šedým písmem jsou psány obsahy knih a obsahují spoilery!

tyto ikonky DS9 označují důležitost knihy pro hlavní dějovou linii.
Hvězdy udávají mé subjektivní hodnocení knihy. Pět = skvělá, jedna = špatná.

Před seriálem

Trilogie Star Trek: Terok Nor. Hodí se pro opravdové fanoušky, protože se v knihách objevuje dost nových postav a postavy známé ze seriálu hrají menší roli, než jsme zvyklí. Přesto jsou příběhy živé a i když někdy pomaleji, přeci jen vtáhnou do děje. Pokud Vás zajímá, jaký byl Bajor před okupací, máte ideální příležitost. Knihy na sebe navazují. Pro jejich čtení by bylo dobré vidět seriál, ale není to podmínkou.

  Terok Nor: Day of the Vipers Terok Nor: Day of the Vipers (2318 - 2328) 

Děj začíná prvním oficiálním kontaktem Cardassianů a Bajoranů. Vzájemně se poznávající druhy, každý s jiným očekáváním od budoucnosti. Ze známých osobností se zde objevuje Dukat, který začíná jako dalin (nadporučík) a postupně se vypracovává. Kniha končí začátkem okupace.

Recenze: Terok Nor: Den zmijí - aneb kterak Bajor k okupaci přišel

  Terok Nor: Night of the Wolves Terok Nor: Night of the Wolves (2345 - 2357) 

Cardassiané okupují Bajor. Na orbitě Bajoru krouží těžební stanice Terok Nor. Tajně se ale formuje odboj, který začíná své zákeřné útoky proti okupantům. Mezi nimi je i mladá Kira Nerys, která hodlá vybojovat svobodu své planety za každou cenu.

  Terok Nor: Dawn of the Eagles Terok Nor: Dawn of the Eagles (2360 - 2369) 

Cardassiné zvyšují tlak na okupovaný Bajor. Dochází čím dál k více bojům a v povětří je cítit blížící se revoluce. Bortí se osobní dohody a vrací se stará tajemství. Objeví se i tajemná forma života schopná měnit svůj tvar, která v budoucnu změní osudy několika světů.

Recenze: Star Trek: Terok Nor - začátek hodný legendy

Po seriálu

Tyto dvě knihy řazené těsně po poslední epizodě DS9, do roku 2375, jsou zaměřeny především na Klingony, takže si jistě najdou svoje fanoušky. Knihy na sebe navazují. Pro jejich čtení bych doporučil znalost seriálu, především posledních dvou sezón.

  DS9: Left hand of Destiny 1/2 The Left Hand of Destiny 1/2 

Klingonské impérium umírá. Hrdina dominionských válek generál Martok a Worf, coby vyslanec Spojené Federace Planet se vrací na Qo'noS a přinášejí naději celému impériu. Ale návrat kancléře Martoka nebude jednoduchý. Někdo další si totiž brousí zuby na trůn impéria.

  DS9: Left hand of Destiny 2/2 The Left Hand of Destiny 2/2 

Martok a skupinka jeho věrných musí bojovat o Martokovo právoplatné místo na trůnu Klingonského impéria. Zatímco Ezri, Worf a posádka IKS Rotarran pátrají po klingonském artefaktu moci, Martok se musí postavit své minulosti v čele vojska na útesech posvátného Borethu.

Recenze: Duologie - Levá ruka osudu

Následující knihy se odehrávají v roce 2376, začínají několik měsíců po poslední epizodě seriálu.

V knize A Stitch in Time jsou narážky na několik dalších knih. Bez přímých návazností. Lze číst samostatně.

  DS9: Stitch in a time A Stitch in Time 

Po konci Dominionských válek se Elim Garak konečně vrací do svého domova, na porážkou zpustošenou a rozvrácenou Cardasii. Není to však domov, který by si Garak pamatoval. Na obtížné cestě nalézt svoje místo na zdecimované domovině pomůže Garakovi dopis od jeho přítele Bashira.

Recenze: Románový klenot - A Stitch in Time

Hlavní linie příběhu stanice DS9 po finální epizodě seriálu. Knihy Avatar na sebe přímo navazují, ostatní knihy mají volnou návaznost s narážkami na seriál nebo jiné knihy a lze je číst samostatně. Jelikož jsou již knihy povětšinou vyprodané, vyšly v roce 2007 jako omnibus Twist of Faith. V knihách Avatar jsou představeny nové postavy na stanici a určen směr jednotlivých postav, proto jsou tyto dvě knihy zásadní pro pochopení dalšího děje. Na začátku knihy Avatar 1/2 je shrnuta hlavní časová linie historie DS9. Kniha Abyss se zaměřuje především na vztahy Bashira k Ezri a sekci 31 a také na Taran'atara, jem'hadarského vyslance. Knihy Gateways na sebe navazují. Gateways jsou psány Kiethem R.A. DeCandidem, jehož styl psaní mi není příliš blízký, takže je nemohu moc hodnotit.

  DS9: Twist of faith (omnibus) omnibus Twist of Faith obsahuje knihy:

Avatar 1/2
Avatar 2/2
Abyss
Demons of Air and Darkness
a povídku "Horn and Ivory"DS9: Avatar 1/2 Avatar 1/2 

Stanice DS9 se vzpamatovává z Dominionských válek. Na stanici je nový personál, a v nejnejvhodnější moment zaútočí na stanici lodě Jem'Hadarů. Komandér Elias Vaugn, momentálně přidělen na Enterprise-E, objeví na vraku Cardassijské lodi dlouho ztracený orb vzpomínek.DS9: Avatar 2/2 Avatar 2/2 

Na stanici DS9 probíhají rozsáhlé opravy. Objeví se prastaré proroctví o návratu Velvyslance a mírové budoucnosti Bajoru za oběti desetitisíce životů. Na stanici je objeven maskovaný Jem'Hadar, kterého prý vyslal sám Odo jako pozorovatele. Blíží se ovšem naplnění tajemného proroctví.

Recenze: Avatar, knižní pokračování Deep Space 9

  DS9: Abyss (sekce 31) Abyss 

Julian Bashir je opět kontaktován Sekcí 31 a dostane za úkol zastavit jednoho z jejích vlastních agentů. Na opuštěné základně Jem'Hadarů v Badlands se Dr. Ethan Locken, jako Bashir geneticky vylepšený vědec, pokouší vytvořit impérium slavného Khana Nooniena Singha.

  DS9: Gateways 4/7 Gateways 4/7 - Demons of Air and Darkness 

Stavitelé Iconijských bran, kteří byli považováni za vymřelé, otevřou všechny své brány a nabídnou je k prodeji nejlepší nabídce. Díky branám je lidská kolonie poblíž Bajoru ohrožena Malonským radioaktivním odpadem z Delta kvadrantu. Záchranou akci zkomplikuje fanatický Hirogenský lovec.

  ST: Gateways 7/7 Gateways 7/7 - povídka "Horn and Ivory" 

Horn and Ivory je povídka z knihy What Lay Beyond ze série Gateways, uzavírající jednu z více dějových linií v Demons of Air and Darknes. Kira je transportována bránou do daleké minulosti, kde bojuje v primitivní válce, která jí tolik připomíná prožitky posledních měsíců.

Román popisující příběh Jakea Siska. K hlavní linii se vztahuje volně. Navazuje na linii popsanou v knihách Avatar. Časově příběh patří do rozpětí všech čtyř knih Mission Gamma. Části příběhu jsou popsány v knihách Avatar.


DS9: Rising son Rising Son 

Jake objevil v prastarém Bajorském městě B'Hala staré proroctví, podle kterého věří, že dokáže najít a přivézt zpět svého ztraceného otce. Vydává se tedy do červí díry, ale na své misi selže. Je vržen do neznámých končin galaxie, kde je zachráněn zvláštní neznámou lodí.

Recenze: Deep Space Nine - Ztracený syn

Pokračování hlavní linie stanice DS9. Knihy Mission Gamma navazují na předcházející hlavní děj. Knihy na sebe navazují. Jelikož jsou knihy již vyprodané, vyšly první dvě knihy v roce 2008 jako omnibus These Haunted Seas. Tento omnibus je stejně velký jako předešlý, který čítal čtyři knihy a povídku. Zda vyjdou v omnibusu i zbývající dvě je ve hvězdách.

  DS9: These Haunted Seas (omnibus) omnibus These Hautned Seas obsahuje knihy:

- Mission Gamma 1/4 - Twilight
- Mission Gamma 2/4 - This Gray Spirit

DS9: Mission Gamma 1/4 - Twilight Mission Gamma 1/4 - Twilight 

Dominionské války jsou již jen vzpomínkou. Velitel Elias Vaughn vede posádku Defiantu na výzkumnou misi do Gamma kvadrantu. Na stanici DS9 se sejdou vyslanci, aby rozhodli o osudu Bajoru a jeho případném přijetí do Spojené Federace Planet.

DS9: Mission Gamma 2/4 - This Gray Spirit Mission Gamma 2/4 - This Gray Spirit 

Na stanici DS9 dorazí Cardassijská velvyslankyně Natima Lang s poselstvím míru. S jejím příchodem se ovšem otvírají i staré rány. Mezitím v Gamma kvadrantu naváže posádka poškozeného Defiantu spojenectví s neobvyklým druhem, což může narušit tamní rozložení sil.

Recenze: Mise Gama 1/2

DS9: Mission Gamma 3/4 - Cathedral Mission Gamma 3/4 - Cathedral 

Julian Bashir objeví v Delta kvadrantu záhadný artefakt, který začne napravovat jeho vylepšené geny. Má tak možnost přijít na to, kým by byl, kdyby nepodstoupil genetické inženýrství. Na stanici DS9 mezitím ztroskotají naděje na uzavření míru mezi Cardasií a Bajorem.


DS9: Mission Gamma 4/4 - Lesser Evil Mission Gamma 4/4 - Lesser Evil 

Defiant se vrací k červí díře a na stanici DS9, když je zpochybněno velení Eliase Vaughna, kvůli jeho minulosti. Posádka na stanici DS9 mezitím musí najít ve svém středu vraha. Toto pátrání ale sahá daleko dál a mohlo by rozdělit světy v Alfa kvadrantu.

Recenze: Mise Gama 2/2

Kniha Unity je naprosto přelomová. Stejně jako knihy Avatar velmi posunuje děj příběhu. Přímo navazuje na knihy Avatar a Mission Gamma. Na začátku knihy je sepsáno shrnutí nejdůležitějšího děje v minulých knihách.DS9: Unity Unity 

Na Bajoru dojde k rozkolu ve vyznávání víry a ten je nejen proto na pokraji přeměny. Bajor bude připojen do Spojené Federace Planet a Milice do Hvězdné Flotily. Posádka stanice DS9 je tak pod obrovským tlakem. A na Bajoru by se mělo brzy narodit dítě kapitána Siska a Kasidy Yates.

Recenze: Deep Space Nine - Spojení

Série Worlds of Deeps Space Nine vypráví příběhy jednotlivých planet a členů posádky Deep Space Nine. Velmi navazuje v narážkách na předchozí děj ze všech knih této série. Knihy lze číst samostatně. Přesto bych doporučil předem přečíst alespoň knihy Avatar a Unity.

  Worlds of DS9 1/3 Worlds of DS9 1/3 - Cardassia, Andor 

"Cardassia: The Lotus Flower" - Keiko a Miles O'Brienovi pomáhají na Cardasii s obnovou. Zatímco Cardassie objevuje jejich ztracenou víru.
"Andor: Paradigm" - Tajemný druh s čtyřmi pohlavími musí zvážit velké změny, aby zaručili své biologické přežití.

Recenze: Cardassia a Andor


Worlds of DS9 2/3 Worlds of DS9 2/3 - Trill, Bajor 

"Trill: Unjoined" - Ezri Dax musí překonat staletí lží, aby objevila pradávnou pravdu o symbiontech.
"Bajor: Fragments and Omens" - Bajor se chystá na svou roli ve Spojené Federaci Planet a kapitán Kira Nerys na Hvězdnou Flotilu.

Recenze: Trill a Bajor

Worlds of DS9 3/3 Worlds of DS9 2/3 - The Dominion, Frenginar 

"The Dominion: Olympus Descending" - Odo zjišťuje důvody, proč byl původně vyslán Dominionem do vesmíru.
"Ferenginar: Satisfaction is Not Guaranteed" - Nagus Rom se potýká s obviněním jeho první ženy, Romovy matky, zatímco jeho současná žena, Leeta, je těhotná.

Recenze: Ferenginar a Dominion

Následující tři knihy navazují na hlavní předchozí děj, především povídky Olympus Descending a Fragments and Omens. Příběh přechází do alternativní reality. Kniha Fearful Symmetry je ojedinělá tím, že se jedná o oboustranou knihu. Z jedné strany čtete příběh z pohledu pravé Kiry Nerys a z druhé strany z pohledu Iliany Ghemor. Kniha The Soul Key přímo navazuje na knihu Fearful Symmetry. Knihy nedoporučuji číst samostatně.

DS9: Warpath Warpath 

Jem'Hadarský vyslanec Taran'atar měl na stanici DS9 pochopit lidský mírový způsob života, ale něco se pokazilo. Hnán neuvěřitelnou zuřivostí se obrátí proti těm, kterým přísahal věrnost. Vezme rukojmí a je pronásledován Defiantem do Cardasijského prostoru.

Recenze: Warpath - kniha bez začátku a bez konce

Následující knihy se odehrávají v roce 2377.

DS9: Fearful Symmetry Fearful Symmetry 

Šestnáct let vězněná Cardasijská spící agentka Iliana Ghemor a je hnána zuřivostí a přesvědčením, že je skutečná Kira Nerys. Naplnění svého osudu se však snaží najít v alternativní realitě, v čemž se jí posádka Deep Space Nine pokusí zabránit.

Recenze: Vražedná podobnost. Zepředu i zezadu.

DS9: The Soul Key The Soul Key 

Cardasijská spící agentka určená nahradit Kiru Nerys je přesvědčená, že je tím pravým Velvyslancem proroků. Ovšem proto musí navázat kontakt s tajemnými bytostmi v červí díře - Proroky. Její pokus však narušuje i ostatní reality. Je na posádce DS9, aby jí zastavili.

Recenze: The Soul Key uzavírá jeden příběh. A co číst dál?

Romány přes více období

Tyto knihy nejde časově zařadit do jediného roku.


DS9: The Lives of Dax The Lives of Dax 

Kniha obsahuje celkem 10 povídek postupně ze života každého hostitele symbionta Daxe. Každý z hostitelů je jiný, každý měl svou osobnost, své zvyky a své sny. Přesto po spojení každý nový hostitel získává vzpomínky na životy těch předchozích. Jaký je život trilla?

Recenze: Deset životů symbionta Daxe

  DS9: Never-ending Sacrifice The Never-Ending Sacrifice (2370-2378) 

Na základě epizody DS9: Cardassians (2x05). Příběh chlapce Rugala Pa'Dara, který byl v průběhu okupace považován za mrtvého, ale tajně dán na výchovu do Bajorské rodiny. Po okupaci je předán své Cardasijské rodině i když sám sebe považuje za Bajorana.

Recenze: Cardassie a její nekonečná oběť

Tak to by bylo zatím k vydaným knihám snad vše. Možná se časem dostanu také k recenzím na některé knihy, včetně trochu obšírnějšího shrnutí děje. Co jsem zatím měl možnost přečíst, tak jsou knihy dost poutavé a těším se na další. Snad alespoň někomu tohle shrnutí k něčemu bude :) Minimálně jsem si ho udělal sám pro sebe, abych věděl v jakém pořadí se mají knihy číst a jak na sebe navazují. Nejdůležitějšími pro pochopení děje jsou knihy Avatar a Unity. Nutno podotknout, že to jsou také s přehledem naprosto nejlepší knihy celé série.

Další knihy z této série ještě nejsou naplánovány. Jo a jen tak ze zajímavosti, ta knížka, kterou jsem si na začátku koupil, že bych si rád přečetl byla Fearful Symmetry.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: ne 15. listopadu 2009
přečteno: 17170x
komentáře: 14
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG