Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Terok Nor: Den zmijí - aneb kterak Bajor k okupaci přišel

st 2. prosince 2009      autor: omi      přečteno: 6036x      délka: 8 min      komentáře: 9

Terok Nor: Day of the VipersNádherně napsaná kniha uvádějící velice zajímavou trilogii. Především pro fanoušky úžasného seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Přestože se setkáváme z valné většiny s osudy neznámých postav, tento příběh velmi poutavě popisuje začátek tragického vztahu dvou planet. Cardassie a Bajoru. Pro ty z Vás, kteří si plánují knihu přečíst je začátek obsahu knihy označen červeně jako spoiler. Ostatní se mohou dozvědět, jak to všechno začalo.

Předně bych se chtěl omluvit všem gramatikům. Jelikož jím já nejsem, zvolil jsem styl účel světí prostředek a všechny typy přídavných jmen (Bajorský/Bajoranský, Cardassijský/Cardasijanský) neřeším a používám prostě tak, jak mi je příjemnější. To znamená: všude používám onen kratší a pro mě jednodušší tvar. Komukoliv by toto vadilo se omlouvám, ovšem vězte, že pokud bych řešil tento problém, ani bych se do článku nepustil. Děkuji za pochopení.

Trilogie Terok Nor

Přestože jsem se v začátcích v knize trochu ztrácel, musím uznat, že je pojatá snad jak nejlépe mohla. Na základě příběhů několika vybraných osob autor dokáže vtáhnout do příběhu a odvyprávět první část příběhu dvou planet. Díky oněm nekolika vybraným osudům můžete naplno pocítit dopad událostí, které nám mohou lecos připomenout i z naší historie. Moje prvotní zmatení vyplívá ze seznámení se se jmény daných osob, která mi byla cizí a tudíž jsem ze začátku nepoznával, zda se jedná o Bajorana či Cardassiana, o muže či ženu, nebo zda je použito křestní jméno, či příjmení. Časem jsem se ovšem alespoň v nejdůležitějších jménech dokázal zorientovat.

Co se týče použitých postav, musím vyzdvihnout neuvěřitelnou práci, kterou si autoři trilogie museli dát, neboť v rejstříku (postav, míst, nápojů, lodí, atd.) na konci knihy najdeme reference k daným jménům a v kterém díle, filmu, či knize jsme mohli na dané jméno již dříve narazit. Jako příklad bych zmínil např. Kai Meressu, kterou jedinkrát zmínila Kira Nerys v díle DS9: Indiscretion, když se s Dukatem vydala zachránit Toru Zyial. Nu a nyní již k nabitému obsahu knihy.

POZOR spoilery! Dále následuje obsah samotné knihy, pokud si plánujete knihu přečíst a nechcete si kazit zážitek, byli jste varováni.

První den okupace (2328)

Cardassijský kněz Cesty Orelian doběhne do pokoje Bajorského vedeka a snaží se mu předat do ochrany svaté předměty své víry. Za dveřmi je slyšet dupot okovaných bot Cardassijských vojáků. Venku hoří ohně a je slyšet výkřiky.

Deset let před okupací (2318)

Do Bajorského systému vlétá pohřešovaná transportní loď v doprovodu Cardassijské. Při kontaktu se zjistí, že všichni na palubě Bajorské lodi jsou Cardassiané. Našli poškozenou loď s mrtvou posádkou a v mírovém gestu se ji rozhodli vrátit a zároveň navázat první formální vztah mezi oběma světy. Na palubě jsou kněží Cesty Orelian, na Cardassii pomalu zatracované víry, vojáci mezi nimiž je i dalin Dukat a civilní vědci.

Planeta Cardassia

Motivy každého z Cardassijských vyslanců jsou různé. Spousta Cardassianů trpí hlady, jelikož vláda investuje především do armády. Cardassie je tedy značně technologicky pokročilá. Planeta je převážně suchá, chudá na nerostné suroviny. Hlavní náboženství, Cesta Orelian, se pomalu vytrácí, většinou lidí je odvrhována a armáda se ji snaží pomalu vymýtit. Oproti tomu lid Bajoru si žije spokojeně, vzkvétá obchod, většina obyvatelstva rozdělených do kast se věnuje farmaření. Nerostné suroviny, jimiž planeta oplývá se tolik nevyužívají, technologie nejsou tak vyspělé a náboženství hraje důležitou úlohu v životě všech Bajoranů.

Cardassijští vyslanci jsou uvítání v Naghaiské tvrzi několika oficiálními představiteli i několika Vedeky v čele s Kai Meressou. Zatímco oficiální nabídka Cardassie o navázání vztahů obou planet na základě obchodu a potenciální ochrany je odmítnuta, věřící jsou udiveni podobností jejich víry. Kai Meressa nechá nejvýznamějšího Oreliánského kněze nahlédnout do Orbu pravdy, aby Prorokové ukázali znamení ohledně budoucího vztahu obou planet. Nejen kvůli své vizi, ovšem i kvůli situaci na rodné Cardasii, Orelianský představitel požádá o zřízení enklávy na Bajoru. Kai Meressa souhlasí v naději, že se mohou od sebe mnohé naučit.

Zatímco všichni čekají, jak dopadnou jednání věřících, Cardasijští vojáci jsou připraveni vyrazit domů. Těsně než jednání skončí, Dukat se dozvídá, že jeho syn zahynul při neštěstí. Vnitřně ho sžírá, že kvůli Oreliánským jednáním se nedostal domů včas a nemohl zachránit svého syna. Odpřísáhne si, že vymítí zbytek Oreliánského řádu. Kvůli dohodě o Oreliánské enklávě na Bajoru s tím však nemůže začít hned.

Pět let před okupací (2323)

Kai Meressa trpí vážnou chorobou, takže se stále méně ukazuje na veřejnosti. Přesto však zůstává ve své funkci. Cardassijané vybudovali na Bajoru nejen další enklávy, ale tajně i několik vojenských pevností, do kterých Oreliané nemají přístup. Ovšem to Bajorané netuší. Navíc všechny Orelijské transporty jsou doprovázeny Cardassijskou vojenskou lodí. Malé množství Bajoranů vstoupilo do Cesty Orelian a zdržují se v Cardassijských enklávách. Oficiální vztahy obou světů fungují, přestože Bajor stále odmítá vydat své nerostné bohatství za vojenskou technologii. Na Bajoru začíná bujet černý trh. Dukat má hodnost Dal.

Po příletu stařičkého Oreliánského transportu na orbitální stanici Bajoru vybuchne lodi warpové jádro. Cardassijské lodě na orbitě pomáhají se záchranou akcí. Při útoku zahyne mnoho Bajoranů a několik Orelianů. Při vyšetřování vyjde najevo, že loď byla předmětem atentátu. Výbušnina byla původem Tzenkethská. Dvě lodi Bajoranů se vypraví pátrat po Tzenkethské lodi, která by musela být poblíž.

Bajorské lodě obdrží tip na možnou lokaci Tzenkethské lodě. Jakmile dorazí, Tzenkethská loď začne pálit, neboť se Bajorané dostali do prostoru Tzenkethské Koalice. Boj je krutý. Obě Bajorské lodě jsou skoro zničené, jedna se ovšem obětuje a Tzenkethskou loď srážkou velmi poškodí. Když se zdá, že boj skončil, přiletí dvě Cardassijské lodě, vysílají rušivé pole a transportují na Tzenkethskou loď biogenické zbraně. Všechny na palubě zabijí. Potom transportují biogenické zbraně i na zbylou Bajorskou loď...

Když Bajor ztratí kontakt se svými loděmi, ví se, že je něco špatně. Avšak jak špatně zjistí, až když zachytí blížící se Tzenkethskou loď. Ta se vypořádá s narychlo shromážděnou domobranou Bajorských lodí na orbitě a začne z orbity pálit na velká Bajorská města. Obrovský masakr zažehnají až dvě Cardassijské lodě třídy Galor, které útočníka zneškodní tak, že nezbydou žádné trosky. V průběhu naprosté destrukce se na velmi tajné základně, o které neví ani Bajorané, ani Cardassijské vrchní velení, hluboko pod povrchem Bajoru zhmotní na plošině transportéru Orb Pravdy.

Přestože někteří Bajorané mají velké pochybnosti, oficiální představitelé přijímají Cardassijskou ochranu a dovolují volnější pohyb vojenských složek na samotném Bajoru i v celém Bajorském sektoru. Tzenkethská Kolaice se oficiálně distancuje od útoku na Bajor.

Někteří Bajorané začínají opouštět svou rodnou planetu a přesouvají se do kolonií. Stejně tak nejvyšší kněz Cesty Orelian se vydává do Badlands založit tajnou skrýš zanikajícího náboženství. Badlands je však neprobádaná a nebezpečná oblast.

Měsíc před okupací (2328)

Kai Meressa je tři roky po smrti. Ulice měst na Bajoru kontrolují Cardassijské hlídky. Kněží Cesty Orelian jsou nežádoucí jak v cardassijských enklávách, Tak v bajorských městech. Přežívají z darů a žijí na okraji společnosti. Na Cardassii již byla Cesta Orelian vymícena. Cardassie svírá svou železnou pěst kolem Bajoru, některým se ovšem zdá, že příliš benevolentně.

Planeta Bajor

Na Bajor se vypraví také dvojice žen, agentů Hvězdné Flotily, upravených jako Bajoranky. Jednou z nich je poručík Alynna Nachayev. Agenti mají zjistit situaci na Bajoru a možnosti zásahu. Za pomoci Bajorského kontaktu se dostanou do vojenské pevnosti, kde naleznou obrovský zbraňový arzenál. Při útěku z pevnosti obětuje Bajoran svůj život a agenti nakonec pomocí člunu vybaveným archaickým Romulanským maskovacím modulem uniknou z Cardassijského sevření.

Jeden bajorský pašerák, který zrovna pořídil nějaké jídlo od ferenského překupníka nalezne na jednom měsíci trosky Bajorských lodí, které zde před pěti lety bojovaly s tzenkethskou lodí. Podaří se mu vyprostit neporušený datový modul, černou skříňku, kterou se posléze na Bajoru podaří přečíst. Bohužel je ovšem problém předat tuto cennou informaci dál, když se zjistí, že jeden z vedeků je již pět let geneticky upravený Cardassian. Několika, na dlouhou dobu posledním, Bajoranům se ztěží podaří uniknout z Cardassijského sevření. Jsou zachráněni tajně hlídkující Federální lodí U.S.S. Gettysburg (třídy Constellation).

Síť upředená Obsidiánským řádem se pomalu stahuje. Cardassiané převlečení za kněží Cesty Orelian vyburcují v ulicích města bitku. Oproti tomu Cardassiané převlečení za Bajorany napadnou Orelijský kemp mimo město. Tímto jsou vyprovokováni Bajorané a Orelijané proti sobě. Vypuknou nepokoje a Cardassijané vyhlašují oficiálně převzetí autority na Bajoru. Ukrytý zbraňový arzenál vyjíždí do ulic měst. Okupace začíná.

Dvacet dní po okupaci

U.S.S. Gettysburg převáží uniklé Bajorany na jednu z kolonií. Bohužel Hvězdná Flotila do situace na Bajoru nezasáhne. Bajor není členem Federace, tudíž se jedná o interní záležitost, která nespadá do pravomocí Flotily. Navíc by Federace zásahem prozradila některé cenné taktické informace, které by mohly ovlivnit jiné akce. Bajor si svou svobodu bude tedy muset vybojovat sám.

 

Star Trek: Terok Nor: Day of the Vipers (Star Trek: Deep Space Nine)
Terok Nor: Day of the Vipers Autor: James Swallow
Počet stran: 528
Vydavatel: Pocket Books Star Trek
Vydáno: 25. března 2008
Jazyk: Angličtina
ISBN-10: 1416550933
ISBN-13: 978-1416550938

Tak toto byla první kniha trilogie Terok Nor. V další knize se setkáme s více našimi známými. Dukatovým chráněncem Damarem. Novinářkou Natimou Lang nebo bojující Vedekem Opakou. A prý by se měla objevit i mladá členka odboje Kira Nerys. Tak nashle u příštího dílu.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: st 2. prosince 2009
přečteno: 6036x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG