Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Kdy už bude ten hyperpohon!

út 26. ledna 2010      autor: Riker      přečteno: 8917x      komentáře: 10

Vstříc nejzazší hranici... Pokud jste včera na serveru Novinky.cz zahlédli titulek (s obrázkem Enterprise), že už se pracuje na hyperpohonu rychlejším než světlo, tak ještě nejásejte. To víte, někteří novináři... Žurnalista přetiskl čerstvý článek z DiscoveryNews, jeho podkladem ale není žádný nový objev či pokrok. Poslední novinky v tomto směru jsou tři roky staré.

Jakousi naději skýtá obrovský urychlovač zvaný Z-Machine, který mají v Sandia National Laboratories v Novém Mexiku. Tomu se v roce 2006 podařilo překonat rekord na cestě k vytváření vyšších a vyšších energií. Vytvořili takový výboj energie, který odpovídá osmdesátinásobku celé světové spotřeby elekřiny.

Když jim to takhle půjde dál, mohli by časem vytvořit opravdu silné magnetické pole. A o to jde. Teorii Sjednocení (Grand Unification Theory) sice ještě fyzici vyřešenou nemají, ale už dávno tuší, že nejen magnetismus se dá přeměňovat na elektřinu a zpátky, ale zřejmě se obojí dá přeměňovat i na gravitaci (a zpátky). Všechno to jsou jen tři formy téže síly.

Právě proto v roce 1957 Burkhard Heim přišel s myšlenkou, že bychom mohli rychlost světla překročit pomocí silného magnetického pole. Došlo by k zakřivení prostoru, kosmolet by se přenesl do jiné dimenze (podprostoru) a někde jinde by se z něj zase vynořil. Z této Heimovy ideje vycházeli později scénáristé Star Treku.

Heim v roce 2001 zemřel, ale jeho kolega Dröscher stále žije. Spolu s J. Häuserem zpracovali v roce 2004 projekt, jak vytvořit letoun schopný mezihvězdných letů rychlostí vyšší než světlo.

Asi nešlo o žádný brak, protože tato práce dostala jednu z cen American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA) za rok 2005. Autoři navrhují provést na Z-Machine experimentální ověření Heimovy teorie.

Referoval o tom NewScientist 6. ledna 2006 v článku "Take a Leap into Hyperspace".

Předpokládám, že jako trekkies ovládáte technobabble, tak si to můžete přečíst:

Guidelines for a Space Propulsion Device Based on Heim's Quantum Theory, Walter Dröscher1, Jochem Häuser, AIAA Paper 2004-3700, July 11, 2004

Výzkumem, jak vytvořit umělé gravitační pole (AGF - Artificial Gravitational Field), se zabývá také M.Tajmar a podle toho, co čtu, už se mu to snad už i podařilo, byť zatím v malém v laboratoři. Píše o tom Häuser na svém webu.

Čili abych to zjednodušil. Vyrobíte si elektřinu. Z ní si vyrobíte magnetické pole. Magnet vám vytvoří umělé gravitační pole. To zakřiví prostor tak, že se propadnete do podprostoru. A frrrr. Než se nadějete jste tam, kam se dosud žádný člověk nevydal.

PS: Předpokládám, že Spockovy levitační boty, které měl v Nejzazší hranici, byly poháněny na stejném principu AGF.

bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: út 26. ledna 2010
přečteno: 8917x
komentáře: 10
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Startrekové překvapení na Marsu  -  pá 14. června 2019
Vědci stvořili obrovskou simulaci vzniku vesmíru  -  pá 9. února 2018
Pošlete do vesmíru svou DNA  -  ne 23. dubna 2017
Vesmír: Vědecká fikce a skutečnost  -  čt 12. listopadu 2015
Plutův měsíc Charon patří fanouškům sci-fi  -  po 3. srpna 2015
Startrekové selfie z vesmíru  -  st 22. dubna 2015
Kdyby byl Měsíc veliký jen 1 pixel  -  st 12. března 2014
Vesmírný pohřeb – sen každého scifisty  -  pá 8. listopadu 2013
Plutův měsíc se nejmenuje Vulcan  -  čt 4. července 2013
Znáte astronauta Chrise Hadfielda?  -  st 10. dubna 2013
Zvolte jméno pro měsíc Pluta. Může to být i Vulkán!  -  čt 21. února 2013
Armstrong: Měli jsme šanci půl na půl, že úspěšně přistaneme na Měsíci  -  po 27. srpna 2012
Curiosity Rover - přistání LIVE  -  po 6. srpna 2012
Shatner a Wheaton o sondě Curiosity  -  so 4. srpna 2012
Sonda Voyager 1 opustila sluneční soustavu  -  po 18. června 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG