Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Raketoplány končí a co dál?

pá 7. května 2010      autor: Riker      přečteno: 4837x      komentáře: 23

NASA Na podzim nastane unikátní situace. Poprvé v historii NASA nebude mít čím létat do vesmíru. A bude to trvat aspoň deset let, než se to změní. Američané zaspali a nyní naberou ještě větší zpoždění. Letos totiž končí raketoplány - mají doslouženo. Nové ještě nejsou postavené a hned tak se stavět nezačnou. Prezident Barack Obama zrušil program Constellation, který měl postavit první stálé základny na povrchu Měsíce a měl dostat lidi na povrch Marsu.

Jediné, co z programu zůstalo, je projekt Orion, což je jen záchranný modul pro nouzový únik z orbitální stanice. Takový lepší padák. A pak vágní slib, že někdy za pět let se možná začne stavět nástupce raketoplánů.

Fakticky z toho vyplývá rozsáhlé propouštění asi 20 000 lidí na floridské kosmické základně. Obama sice ujišťuje, že NASA bude mít větší rozpočet a že do regionu budou plynout další peníze, ale osud raketových inženýrů je i tak nejistý.

Příštích nejméně deset let budou Američané moci do vesmíru, jen pokud jim to dovolí Rusko. Příležitost pro ruskou kosmonautiku! A navíc sedadla na Sojuzech zadarmo nebudou. Vtipně to připomíná situaci ze seriálu Hvězdná brána - tam si také jednu dobu museli Američané pro cesty do vesmíru pronajímat zařízení od Rusů.

Astronauti jako třeba Neil Armstrong, první člověk na Měsíci, marně posílají prezidentovi protestní dopisy. Ke komu mají příznivci dobývání vesmíru upínat svoje naděje v příštích 10 letech? K Číně? Ta zatím zápasí, aby zvládla první krůčky do vesmíru. Soukromé kosmické společnosti typu Space-X (od vynálezce PayPalu) mají zatím v plánu jen turistiku na oběžnou dráhu, nic víc.

Rozvoj soukromé turistiky - výlety na oběžnou dráhu - jsou něco na co se těšíme. Ale cíl odvážně se pouštět tam, kam se dosud nikdo nevydal, se zase o něco odkládá.

K tomuto tématu stojí za přečtení článek Karla Pacnera: Rozmělněné cíle americké kosmonautiky.

bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: pá 7. května 2010
přečteno: 4837x
komentáře: 23
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Startrekové překvapení na Marsu  -  pá 14. června 2019
Vědci stvořili obrovskou simulaci vzniku vesmíru  -  pá 9. února 2018
Pošlete do vesmíru svou DNA  -  ne 23. dubna 2017
Vesmír: Vědecká fikce a skutečnost  -  čt 12. listopadu 2015
Plutův měsíc Charon patří fanouškům sci-fi  -  po 3. srpna 2015
Startrekové selfie z vesmíru  -  st 22. dubna 2015
Kdyby byl Měsíc veliký jen 1 pixel  -  st 12. března 2014
Vesmírný pohřeb – sen každého scifisty  -  pá 8. listopadu 2013
Plutův měsíc se nejmenuje Vulcan  -  čt 4. července 2013
Znáte astronauta Chrise Hadfielda?  -  st 10. dubna 2013
Zvolte jméno pro měsíc Pluta. Může to být i Vulkán!  -  čt 21. února 2013
Armstrong: Měli jsme šanci půl na půl, že úspěšně přistaneme na Měsíci  -  po 27. srpna 2012
Curiosity Rover - přistání LIVE  -  po 6. srpna 2012
Shatner a Wheaton o sondě Curiosity  -  so 4. srpna 2012
Sonda Voyager 1 opustila sluneční soustavu  -  po 18. června 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG