Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Štíty ze Star Treku se mohou stát realitou

ne 7. listopadu 2010      autor: axiom      přečteno: 4078x      komentáře: 8

Elipsoidní štíty Na základě informace zveřejněné před časem v Paříži vědci věří, že našli způsob, jak ochránit astronauty před nebezpečným vlivem kosmického záření. Znovu tak přiblížili realitě sen o vyslání lidí na Mars. Sluneční bouře jsou jedním z největších problémů pro misi s lidskou posádkou k této planetě. I v případě vyslání kosmické lodi tou nejkratší cestou (vzdálenost mezi Zemí a Marsem se pohybuje zhruba v rozmezí 55 a 400 miliónů kilometrů) by doba letu při dnešní úrovni techniky trvala přinejmenším osmnáct měsíců.

V průběhu této doby by však posádka byla vystavena vlivu elementárních částic pohybujících se kosmickým prostorem a schopných proniknout lidskou DNA jako horký nůž máslem. Tyto částice zvyšují riziko rakoviny a mohou způsobovat další zdravotní komplikace. Zmíněné nebezpečí je známo již půl století, ale jeho eliminace se pro své náklady a technologickou obtížnost jevila neřešitelnou. Někteří experti se sice zabývali myšlenkou na ochranu posádky olověnými štíty nebo obrovskými nádržemi s vodou, ale cena za dopravu tohoto nákladu na oběžnou dráhu by byla naprosto neakceptovatelná.

Dalším nápadem, zrozeným v šedesátých létech, bylo vybavení kosmické lodě jakousi vlastní miniaturní verzí zemského magnetického pole. Toto poměrně slabé pole by ochránilo pozemský život stejně jako astronauty na nízké zemské orbitě.

Pokud bychom zmíněného jevu chtěli využít, kosmická loď by musela vytvořit magnetické pole o rozměrech stovek kilometrů. Ale k tomu potřebné technické vybavení by bylo opět příliš velké a těžké, navíc by odčerpávalo lodi příliš mnoho energie a intenzita magnetického pole by mohla ohrozit zdravotní stav posádky.

Britští a portugalští vědci však přistoupili k tomuto konceptu z poněkud jiného úhlu. Opustili myšlenku magnetického pole, které by muselo být příliš rozměrné, a nahradili jej "bublinou" o průměru pouhých několika stovek metrů.

„Ten nápad je skutečně jako ze Star Treku, je to jako když Scottie nastaví štíty hvězdné lodi Enterprise k ochraně před protonovým zářením - je to opravdu téměř totožné," řekl Bob Bingham z Rutherford Appleton Laboratory nedaleko Oxfordu.

Studie jeho týmu vychází z numerické simulace, která je také používána odborníky na jadernou fúzi, v níž je horká plazma držena na místě silným magnetickým polem. Tato metoda poskytuje daleko přesnější představu o chování individuálních částic při kolizi dvou magnetických polí. Výsledkem výzkumu pak byl elegantnější, zmenšený model magnetické ochrany kvalitativně odlišný od starších představ o generátoru tohoto pole, tedy jakási miniaturní magnetosféra.

V laboratoři pro výzkum plasmy Technického institutu v Lisabonu tým testoval zmenšenou verzi zařízení v simulaci sluneční bouře a za přítomností atomových částic. Ve větším provedení pro cestu na Mars by toto zařízení vážilo několik set kilogramů a ke svému provozu by potřebovalo energii blížící se zhruba polovině typické spotřeby dnešních komunikačních satelitů. Síla magnetického pole by pak byla obdobná jako na Zemi. A aby se pro posádku minimalizovalo riziko plynoucí z blízkosti jeho zdroje, mohl by tento být umístěn na lodi bez posádky letící souběžně s hlavní lodí. (To mně osobně připadá dosti problematické.)

Projekt miniaturní magnetosféry byl předložen k posouzení ESA (Evropská vesmírná agentura) a také NASA. Dle svých tvůrců by zařízení odklonilo téměř všechny hmotné částice tvořící sluneční bouři - převážně tedy protony.

Je nutno říci, že zařízení by neřešilo ochranu před vysokoenergetickým kosmickým zářením (což je ve vesmíru méně častý jev než předchozí), proti této hrozbě by loď mohla být chráněna materiálem podobným kevlaru naneseným na plášť.

„Toto řešení by určitě bylo přijatelným pro ochranu posádky při cestě na Mars, protože cesta tam bude trvat zhruba osmnáct měsíců, a my během ní musíme astronauty ochránit před účinky těchto bouří," řekl Bingham.

Výše uvedené úvahy jsou pro budoucí kosmické lety důležité, protože již v roce 2001 studie NASA potvrdila, že přinejmenším devětatřicet z bývalých astronautů trpí šedým zákalem jako následkem pobytu v kosmu. Třicet šest z nich se zúčastnilo misí za oběžnou drahou Země. Šedý zákal je také problémem pilotů, kteří strávili mnoho času lety ve vyšších vrstvách atmosféry. V další podobné studii bylo odhadnuto, že cesta na Mars a zpět by pro čtyřicetiletého muže - nekuřáka znamenala dvojnásobné riziko propuknutí smrtící formy rakoviny.

Na obrázku je znázorněno, jak přirozené magnetické pole Země vychýlí záření přicházející ze Slunce. Podobný princip by dle expertů mohl být použit pro ochranu kosmických lodí. Magnetosfera Země

Zdroj: Cosmos Online
admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: ne 7. listopadu 2010
přečteno: 4078x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Popravčí Kodos: banalita zla  -  po 29. února 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Podívejte se, jak by TOS vypadala v širokoúhlém formátu  -  pá 12. září 2014
Retro: Trable s tribbly (The Trouble with Tribbles)  -  čt 15. května 2014
Retro: Past na muže (The Man Trap)  -  čt 1. května 2014
Retro: Klec (The Cage)  -  čt 17. dubna 2014
V pátek vychází Zkouška ohněm – Spock  -  st 16. dubna 2014
Enterprise se přesune na nové místo  -  út 8. dubna 2014
Retro: Příchuť zkázy  -  čt 20. února 2014
Retro: Návnada (Catspaw)  -  čt 14. listopadu 2013
Star Trek výročí na vlnách rozhlasu  -  so 21. září 2013
Před 47 lety...  -  ne 8. září 2013
Retro: Poslední bojiště  -  čt 29. srpna 2013
Star Trek originální série - počátky  -  út 16. července 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG