Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Startrekový vlečný paprsek je možný

po 7. března 2011      autor: Riker      přečteno: 3231x      komentáře: 6

vlecny paprsek Nejnovější výzkum ukazuje, že přinejmenším na úrovni částic je možné přitahovat předměty na dálku i bez použití lana. Když světlo dopadne na matný předmět, povrch odrazí většinu fotonů. Co už lidé moc nevědí je, že tyto odskakující fotony tlačí na onen předmět, který je tím odstrkován od zdroje světla. Pokud je předmět velmi malý, může být toto odstrkování velmi silné.

Jun Chen z Fudan University v Šanghaji v Číně nyní se svým týmem ukázal, že je možné vytvořit exotické paprsky, které budou předmět nikoli odstrkovat, ale naopak přitahovat. U drobných částic o rozměrech tisíciny milimetru to znamená, že částice bude pomocí paprsku silně přitahována.

Pointa je v tom, že světelné vlny nejsou jen pakety fotonů, ale sestávají také z elektrických a magnetických polí. Ta mohou vytvářet v cílové částici proudy, v důsledku kterých bude částice sama emitovat fotony, dokonce i na opačné straně.

Vlečný paprsek tedy vyvolá emise fotonů na opačné straně předmětu, na který působí. A odstrkující účinek těchto fotonů pak posune předmět směrem k vlečnému paprsku.

Dosavadní pokusy s vlečnými paprsky využívaly jiného mechanismu. V době, kdy jsme slavili 44. výročí prvního televizního vysílání Star Treku, se objevily zprávy o "optical tweezers".

Toto zařízení navrhli fyzikové z Autralian National University (ANU) v Canbeře. Dokáže posouvat nanočásticemi až o 150 cm pomocí páru laserových paprsků. Tato metoda však mohla fungovat jen tam, kde je vzduch. "Dutý" laserový paprsek polapí mikročástici ve svém středu, protože prudké světlo kolem zahřívá vzduch a vytváří tak neproniknutelnou tepelnou bariéru.

Použité zdroje:

  • Mark Buchanan. Trek-like tractor beam is possible. NewScientist, 3. března 2011.
  • Colin Barras. Tiny tractor beams enter the third dimension. NewScientist, 10. září 2010.

Zdroj: newscientist.com
bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: po 7. března 2011
přečteno: 3231x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Budova ve tvaru Enterprise [VIDEO]  -  čt 21. května 2015
IXS Enterprise  -  pá 13. června 2014
Univerzální překladač je skoro zde [VIDEO]  -  út 3. června 2014
Následnice Deep Space 9  -  st 20. listopadu 2013
Takeiův pohled [VIDEO]  -  po 21. října 2013
USS Enterprise vypluje v roce 2025  -  po 17. června 2013
Hurá, replikátor! Nebo 3D tiskárna?  -  st 22. května 2013
Bing překládá klingonštinu  -  st 15. května 2013
Do temnoty s "novou" technologii [VIDEO]  -  po 13. května 2013
První vlečný paprsek realitou  -  pá 8. února 2013
Star Trek technologie - realita a co by realitou mohlo být  -  po 14. ledna 2013
Na Vulkánu by chtěl žít každý  -  čt 15. listopadu 2012
Holografické simulátory  -  út 6. listopadu 2012
Warpový pohon skutečností? [VIDEO]  -  út 18. září 2012
Google chce počítač ze Star Treku  -  pá 10. srpna 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG