Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Když hudba pomáhá…

út 22. listopadu 2011      autor: Samuel_Thorn      přečteno: 2832x      komentáře: 8

Concert for Help

Kolektivně do Říše divů, Karibiku mezi hvězdy a ještě dál. Tak nějak by se dal shrnout včerejší úchvatný koncert. První zmínky o Concert For Help se objevily letos na jaře. Z plakátů, které navrhl omi, na nás vykukovala stylizovaná Enterprise sestavená z hudebních nástrojů. K účasti zvaly velké tituly jako Star Trek, Avatar, Harry Potter ad. Stejně tak jako zvučná jména hostů. Pozvání přijali skladatelé Rachel Portman, Jan A. P. Kaczmarek, dirigent Nic Reine a sopranistka Yvetta Tanneberger. Zájem o akci byl velký a s blížícím se termínem konání nabíral na obrátkách, místa mizela a v den konání zbylo už jen pár posledních.

Jelikož jsem si nezvládl koupit lístky v předprodeji, vyrazil jsem 21. 11. 2011 do Rudolfina, kde se měly před koncertem prodávat poslední vstupenky. K mému překvapení jsem v pokladně narazil na známou tvář – Irču. Jak se později ukázalo, nebyla to poslední známá tvář, kterou na koncertě uvidím. Už ve foyer jsem se potkal s dalšími a dalšími známými lidmi – byli doslova všude. Věděl jsem, že se přátelé chystají na koncert vyrazit, ale že tolik? Moc milé překvapení. A všichni „vyfiknutí“, jak se patří.

Koncert začal krátce po půl osmé, nastoupili členové Symfonického orchestru Českého rozhlasu, pan dirigent – Nic Raine, světla pohasla a ozvaly se první tóny večera, který měl být překrásným kulturním zážitkem a pohlazením na duši. Ale nepředbíhejme.

plakát Concert for Help

Zahajovací skladba patřila světu Harryho Pottera a hrála na emoce. Výtečná akustika sálu a um hudebníků dělaly divy, a tak jsem se mohl v klidu ponořit do tónů symphonie a nechat se jimi unášet do dalekých fantaskních světů. Harry Pottera vystřídala suita z filmu Čokoláda, kterou uvedla sama autorka – Rachel Portman. Symphonie střídala symphonii a proud emocí, který se doslova valil z jeviště na nás diváky, byl nezadržitelný. Zanedlouho se objevil druhý host – Jan A. P. Kaczmarek, který uvedl svou skladbu z filmu Hledání Země – Nezemě a svěřil se, že je zvědavý, jak mu bude jeho vlastní skladba znít v podání jiných. Soudě dle jeho reakcí byl nadmíru spokojen.

Blížila se přestávka a s ní skladba, na kterou jsem se velmi těšil a myslím, že nejen já – slavná melodie, kterou složil Jerry Goldsmith pro film Star Trek: The Motion Picture. A byla vážení... naprosto skvělá. A naživo! Můžete ji znát 100x nazpaměť, ale vždy Vás dovede něčím překvapit. Po jejím konci přišel dlouho trvající zasloužený potlesk a následovala přestávka.

Během přestávky jsem potkal další známé tváře, i takové, které jsem nečekal, další milé překvapení už tak báječného večera.

Concert for Help v Rudolfinu

Na druhou půlku koncertu byly, dle mého soudu, nachystané „těžší kalibry“. Na varhanní empoře přibyli členové Pražského filharmonického sboru a zanedlouho už doslova zaburácely první tóny skladby z Barbara Conana. Je až s podivem, jak silný zvuk dokáže vydávat čistě akustické těleso. Následovaly neméně krásné skladby z filmů A.I. Umělá inteligence, ve které se představil další host večera – sopranistka Yvetta Tanneberger, skladby z filmů Avatar, Vévodkyně a další má srdcová záležitost - „Theme“ z filmu Star Trek (2009), jejímž autorem je Michael Giacchino. Další skladba nás zavedla do Říše divů, kam jsme se vydali společně s Alenkou, a stejně jako ona i já jsem padal do hluboké králičí nory unášen tóny orchestru tak krásně podtržených hlasy sboru. Snovou Říši divů vystřídalo Monstrum, tedy skladba ze stejnojmenného filmu, která opět ukázala sílu orchestru. Následovala suita z filmu Piráti z Karibiku, která zahrála, byť velmi silně, na trochu veselejší notu, a to už se přiblížil samotný závěr koncertu a nádherná a velmi emotivní skladba Chevaliers de Sangreal z filmu Šifra mistra Leonarda.

Potlesk, který přišel po této skladbě, nebral konce a celý orchestr, stejně tak jako všichni ostatní byli svědky ovací ve stoje téměř vyprodaného Rudolfina. Když po dlouhých a dlouhých chvílích potlesk konečně ustal, vzal si slovo Nikola Bojčev, hlavní organizátor akce, který mimochodem celým večerem výtečně provázel a seznámil nás s nosnou myšlenkou celého koncertu, kterou jsem už nastínil v nadpisu článku „Když hudba pomáhá“. Výtěžek z koncertu totiž poputuje na podporu Ligy proti rakovině, která se, jak už její název naznačuje, zabývá výzkumem a hledáním léku na tuto zákeřnou chorobu.

Po závěrečných slovech přišel ještě přídavek, kdy nás pan dirigent všechny roztleskal, a tak jsme se i my, návštěvníci, stali součástí toho úchvatného koncertu.

Ne nadarmo se říká, že hudba je univerzální jazyk. Dokáže promluvit ke komukoliv bez ohledu na jazyk. Ke mně tento večer promlouvala emocemi. Koncert jsem si neskutečně užil. Velmi mile mě i překvapilo množství mých přátel, kamarádů a známých, které jsem na koncertě potkal. Je vidět, že kultura nám opravdu není cizí. Všem organizátorům této skvělé akce děkuju za její uspořádání, za bohulibou činnost, která s ní byla spojená, všem hudebníkům za tu neuvěřitelnou porci emocí, hostům, že přijali pozvání a obohatili už tak velmi bohatý večer a v neposlední řadě též návštěvníkům samotným, bez nichž by nevznikla ta správná atmosféra.


Když hudba pomáhá…

viceadmirál Samuel_Thorn
autor: Samuel_Thorn
vydáno: út 22. listopadu 2011
přečteno: 2832x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Propojme se mezi svátky…  -  po 28. prosince 2020
Pozvánka na Trekken 2020 online  -  pá 13. listopadu 2020
Unikátní startreková výstava na Comic-Conu v Praze  -  čt 24. září 2020
Draci nad Prahou X a deskovky v Geekárně  -  út 8. září 2020
Virtual Trek Con  -  čt 16. července 2020
Návštěvní den na můstku  -  po 22. června 2020
Fanfilm Star Trek: Skryté hry míří online  -  čt 28. května 2020
Poslední odznáčkový sraz  -  ne 3. května 2020
STARcon 2020 online [aktualizováno]  -  st 25. března 2020
Nedělní akce s Williamem Shatnerem ZRUŠENA  -  st 11. března 2020
STARcon 2020 – 10. výročí  -  út 25. února 2020
Všefandomová maškaráda 2019  -  so 26. října 2019
William Shatner v Praze!  -  pá 26. července 2019
Připravte se na startrekový víkend  -  po 27. května 2019
Písně kosmické Jana Nerudy, krteček Zdeňka Milera nebo kresba „Měsíční krajina“  -  čt 28. března 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG