Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Starbase 11 - modifikace pro Elite Force [VIDEO]

pá 20. ledna 2012      autor: Carth22      přečteno: 2912x      komentáře: 4

Starbase 11Schylovalo se ke konci roku a já přemýšlel čím si zpříjemnit volný čas. Napadlo mě, že by mohlo být zajímavé vrátit se k nějaké starší PC hře a užít si trochu nostalgie. Můj pohled okamžitě zabrousil ke krabici se hrou Star Trek Voyager Elite Force, vystavené na obdiv v mé knihovně. Bylo úžasné se po tolika letech opět vžít do role Alexe Munroa a v čele elitního týmu vysekat Voyager z problémů, do kterých se dostal po nešťastném přesunu na tajemný hřbitov hvězdných lodí. Jediným neduhem této skvěle hry je její délka, a proto jsem se začal poohlížet po způsobu, jak si zážitek prodloužit…

A jak je dobře známo, tam kde skončili autoři pokračují fanoušci a modeři. Jedním z nich je i vývojář s nickem Laz Rojas, tvůrce single-player modu Starbase 11 pro Star Trek Voyager Elite Force. S Starbase 11 jsme se mohli setkat ve dvou TOS epizodách "Courtmartial" a "The Menagerie" a většina zde viděných oblastí byla pro tento mod rekonstruována. Ale to není zdaleka vše, modifikace jde mnohem dál a kromě lokací známých z televize, byly vytvořeny i nové prostory základny obsahující vše, co by se dalo očekávat u výspy Federace v roce 2267. Prohlídka je rozdělena na dvě hlavní části: pozemní a orbitální, z nichž každá obsahuje mapy několika budov a oblastí. Navíc je doplněna šestnácti taktickými simulacemi, ve kterých bojujete proti nepřátelům jako Klingoni, Romulané, Orionští piráti, Andoriané a Gornové. Tyto mise lze spustit jako holografické simulace, podobně jako na holopalubě v single-playeru Elite Force.

„Starbase 11 je obrovský mod, jehož dokončení trvalo rok a čtyři měsíce. Původně začal jako jednoduchá mapa pro holomatch a sestával pouze z dvou pater Budovy 1. Jak mapa postupně rostla, stala se nakonec příliš velkou a složitou na to, aby jí holomatch engine zvládnul, a tak jsem se rozhodnul pro změnu projektu na single-player mod."
-Laz Rojas, tvůrce a vývojář

Jelikož byla modifikace Starbase 11 na internetu velmi kladně hodnocená, neváhal jsem a vyzkoušel ji. Rád bych se s Vámi podělil o zážitky a pozval Vás na malou zprostředkovanou procházku jednou z nejvýznamnějších destinací Federace 23. století.

Starbase 11 - povrch planety

Při spuštěním modifikace Vás běžící text seznámí se vším co je potřeba o hvězdné základně 11 vědět a po tomto malém školení se hned ocitáte na transportní plošině v podzemní shromažďovací hale. Hala je podpovrchový komplex, který leží pod vlastní hvězdnou základnou a tvoří spojnici všech hlavních budov. Dominantou komplexu je promenáda, kde se nachází několik obchodů vlastněných civilisty, stánky s občerstvením a kavárny. Chodby vystupující z promenády umožňují přístup k podzemním prostorám budov 1 až 4. Do dalších dvou oblastí základny se lze dopravit pomocí tramvají. První věc, která Vás překvapí je to, že se postavy personálu a civilistů nepohybují. Autor modifikace tento nedostatek vysvětluje přílišnou náročností skriptování tak obrovského množství jednotlivců a proto se uchýlil k metodě statických modelů. Rozhodně to není na škodu a po chvíli si zvyknete. I tak máte pocit, že vše okolo Vás žije a funguje jak má a to díky skvělému ozvučení. Pozadí dokresluje skvělá hudba odpovídající originální sérii, zvuky zařízení jsou autentické a většina postav, ke kterým se přiblížíte pronese hlášku vytaženou přímo ze seriálu. Rozhodování, kam se vydat mi usnadnily všudypřítomné mapy a ukazatele, které mi pomohly najít cestu k Budově 1.

Starbase 11 - V Starbase 11 - sch Starbase 11 - suven
Starbase 11 - promen Starbase 11 - pos Starbase 11 - pos

 

Budova 1 je vládním centrem Starbase 11. První tři patra zahrnují kanceláře administrativy, počítačové centrum a velký sál pro projevy a diplomatická setkání. Na čtvrtém patře se nachází právní oddělení, včetně soudní síně viděné v epizodě "Courtmartial" a kanceláře JAGu. Na pátém patře sídlí bezpečnost a nachází se zde i vazební sekce. Autor si dal záležet a využil každé příležitosti k situování známých reálií seriálu do své modifikace. Proto se hned v první budově setkáte s kapitánem Kirkem zodpovídajícím se ze smrti člena posádky Finneyho v kanceláři velitele základny, navštívíte soudní síň s právě probíhajícím procesem proti kapitánovi a potkáme i Harryho Mudda za silovým polem vězeňské cely. Jak už bylo zmíněno, všechny tyto významné situace jsou skvěle doplněny autentickými dialogy přímo z odpovídajících epizod TOSky.

Budova 1 - KancelBudova 1 - SoudnBudova 1 - Zadr

 

Budova 2 představuje přístavní zřízení Starbase 11, které zahrnuje hangár raketoplánů, nákladní prostory a komunikační centrum. Za zmínku stojí, že jsou zde zakotveny raketoplány všech na orbitě kotvících lodí, včetně Galilea z Enterprise.

Budova 2 - HangBudova 2 - HangBudova 2 - Transport

 

Budova 3 je rezidenčním komplexem základny. Je zde několik pater s kajutami personálu, taktéž jsou zde apartmány pro civilisty a návštěvníky základny, například se můžete podívat do kajuty advokáta Samuela T. Cogleyho. Replikované zboží je prodáváno na promenádě na jedenáctém patře a v přízemí se nachází klub M-11 Lounge (taktéž známý z epizody "Courtmartial"), který je oblíbeným místem pro svlažení hrdel posádek lodí.

Budova 3 - Cogleyho kajutaBudova 3 - M11Budova 3 - Vulk

 

V budově 4 se nacházejí regionální kanceláře společností, které poskytují Hvězdné Flotile služby a taktéž zde lze nalézt kanceláře soukromého sektoru, například právníka Cogleyho. Pod střechou budovy se nachází restaurace Betone Antares, oblíbená jak u příslušníků flotily, tak u návštěvníků základny a nabízí nádherný výhled v kombinaci s meziplanetárním jídelníčkem. A můžete si zde popovídat s posádkou Enterprise a dalšími.

Budova 4 - Cogleyho kancelBudova 4 - restauraceBudova 4 - Pos

 

Budova 5 je lékařským komplexem Starbase 11. Jako hlavní nemocnice základny slouží Lékařská Budova Sarah April a skládá se ze tří částí. Hlavní třípatrová budova pojímá operační sály, jednotku intenzivní péče, kanceláře doktorů a laboratoře, zatímco dvě přilehlá jednopodlažní křídla poskytují rekonvalescentní  služby. Zde je možno se setkat s velmi významnou osobou a to s kapitánem Pikem již upoutaným na invalidní vozík.

Budova 5 - LBudova 5 - PosBudova 5 - Kapit

 

Rekreační středisko Strabase 11 lze nalézt v budově 6. To je místo, kde návštěvníci a personál nejraději tráví svůj volný čas nejrůznějšími aktivitami. Tělocvičny, bazény, bowlingové dráhy a arkádové herny a divadlo. Nejpopulárnější ze všech je ale Milky Way Club, taneční klub zabírající celé horní patro budovy.

Budova 6 - BowlingBudova 6 - DivadloBudova 6 - Herna

 

ElektrBudovu 7 tvoří elektrárna zásobující základnu energií. Hlavní budova se nachází na vnějším okraji areálu na břehu řeky, zatímco samotné jádro reaktoru je kompletně vystavěno pod zemí na druhém břehu.

 

Budova 8 - Obrana zKomplex tří souvisejících zařízení představujících obranu základny tvoří budovu 8. Nachází se zde letiště pro vznášedla, hangáry pro bojové letouny, baterie phaserů, odpalovací zařízení fotonových torpéd a generátor štítů.

 

Budova 9 - VV budově 9 je situována většina vědeckých a výzkumných zařízení, užívaných převážně vědeckým oddělením základny, ale i civilními odborníky a výzkumníky.

 

Uhnízděn v údolí na okraji základny se nachází velký rekreační areál zvaný Altair Park. Mezi jeho atrakce patří Dendský amfiteátr, kde se konají letní koncerty, rekreační oblast Cygnus Lake, botanické zahrady a památník romulanské války.

Altair parkPamAmfite

 

A to nejlepší z povrchové části základny nakonec. Střelnice a oblast testování zbraní je velký komplex vedený Flotilou a společností Sestra Weapons Systems. Nové zbraně jsou konstruovány v budově výzkumu a vývoje, zatímco holografické bojové centrum nabízejí široké spektrum taktických simulací pro testování zbraní, zlepšování dovedností nebo pro zábavu. Taktéž jsou zde tři venkovní oblasti užívané pro cvičení střelby na cíl, tréninky a také arény pro válečné hry capture the flag a assault the base.

StStSt

 

Právě v této části modifikace je možné spustit holoprogram dle vlastního výběru a tentokrát se již s dobovými funkčními zbraněmi v ruce můžete utkat s nejrůznějšími protivníky, plně pohyblivými a velmi nebezpečnými. Můžete například infiltrovat tajnou romulanskou základnu a ukrást prototyp maskovacího zařízení. Při simulaci napadení Starbase 11 orionskými piráty vybojovat zpět obsazené oblasti. Infiltrovat a zničit nově vybudovanou klingonskou základnu pro rafinaci dilithia. Vyšetřit napadení odlehlé základny Federace a zlikvidovat útočníky, tentokráté Gorny. Velmi zajímavá je mise, kdy se ocitnete na platformě nad povrchem ledové planety, přímo na mušce romulanských stihačů. Dále se můžete jako člen bezpečnosti pokusit zachránit ambasadory Federace, kteří byli uneseni odpadlickými Andoriany během mírových jednání. Srdce zaplesá i při misi, kdy je potřeba vyřadit obranu romulanské vesmírné stanice a umožnit tak Enterprise jedním úderem zničit invazní síly zde kotvící. Když se po opravdu tuhé přestřelce jeden proti všem dostanete do řídícího centra a vypnete systémy stanice, stačí se už jen dívat z okna a sledovat jak Enterprise vyskočí z warpu a dokoná dílo zkázy. Nakonec Vás transportují přímo na palubu a přivítá Vás kapitán Kirk se Spockem.

SimulaceSimulaceSimulace
SimulaceSimulaceSimulace

 

Ale absolutní špičku představuje autorova láska ke starým klasikám, díky které si můžete zahrát misi zvanou Duke Nukem in the 23rd century. Program začíná předělávkou klasických úvodních titulků originální série: „Vesmír, nejzazší hranice. Toto jsou cesty Duka Nukema na pokračující misi za hledáním tajemných nových holek a nových mimozemšťanů, abychom jim nakopali zadky.“ A pak následuje akční jízda tak, jak jí známe ze hry Duke Nukem 3D, především se skvělými hláškami kapitána Duka z hvězdné lodi Boobyprise. Vaším úkolem je nakopat zadky hordám klingonů a zachránit tři sexy orionské otrokyně. Pro představu přikládám video.

Lod

Poté co si dostatečně užijete v simulátoru je čas vydat se do vesmíru, přesněji tedy na orbitu planety. Orbitální zařízení je administrativním centrem loděnic Starbase 11, které poskytují údržbu a opravy pro kotvící hvězdné lodě. Loděnice je tvořena pěti suchými doky schopnými pojmout plavidla velikosti třídy Constitution a dvěma doky pro větší křižníky třídy Federation. Většina oprav a dalších prací je prováděna týmy inženýrů transportujících se přímo na paluby lodí, zatímco práce na vnějším trupu zajišťují workbee, jenž jsou k dispozici přímo v hangárech doků. Doky jsou dále vybaveny řídící místností, jídelnami, počítačovým jádrem a kancelářemi. Procházka po stanici a suchými doky je opravdu skvělým zážitkem pro milovníky hvězdných lodí. Máte možnost zde prozkoumat každý detail trupu zakotvených lodí a jsou zde zastoupeny všechny třídy užívané v dané době. Navíc jsou stěny chodeb kterými procházíte vybaveny jak schématy lodí tak i jejich uměleckými obrazy. Samozřejmě je zde i Enterprise a pak také nedávno vypuštěná hvězdná loď třídy Federation USS Star League dočasně kotvící u Starbase 11 v doku 7 z důvodu doplnění zásob na své zpáteční cestě na Zemi po testovacím letu. Při návštěvě doku je možné se transportovat na její palubu a prohlédnout si několik palub sekundárního trupu. Druhou lodí, kterou je možné v rámci modu navštívit je transportní kontejner typu MK-IV Starliner připojený k remorkéru USS Hubble. Ačkoliv může fungovat nezávisle jako záchranné plavidlo, je Starliner obvykle užíván pro přepravu personálu Flotily, civilistů, nebo kolonistů po prostoru Federace.

LodLodLodLod
LodLodLodLod

 

Tímto můj „krátký“ průvodce po Starbase 11 končí a autorovi modifikace patří obrovské uznání a díky. Pohledem do minulosti Federace jsem se opravdu dobře bavil a ještě více jsem si oblíbil vesmír původní série. Rozhodně doporučuji všem, kteří vlastní hru Elite Force, aby taktéž navštívili stránky Starbase 11 a zažili dobu 23. století na vlastní kůži. Stačí stáhnout šest souborů (jeden cca 60 Mb) z níže uvedené adresy a postupovat dle pokynů. Jen upozorním, že je potřeba mít nainstalován i oficiální datadisk Expansion Pack. Těm ostatním poradím využít stránky YouTube a podívat se alespoň zprostředkovaně.

Stránky modifikace Starbase 11

kapitán Carth22
autor: Carth22
vydáno: pá 20. ledna 2012
přečteno: 2912x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Zazvonil zvonec a odznáčků je konec  -  ne 5. července 2020
Nápovědy k odznáčku Chakotay – roztříštěný v čase  -  po 1. června 2020
Rozšíření Kobayashi Maru  -  pá 22. května 2020
Výsledky soutěže Holodoktor fotografuje talisman  -  čt 21. května 2020
Připravte se na Kobayashi Maru  -  st 29. dubna 2020
Star Trek se dočká hry ve virtuální realitě [VIDEO]  -  út 14. června 2016
Třetí rozšíření pro Star Trek Online již letos v létě  -  út 10. května 2016
Romulané chtějí obnovit síly v Neutrální zóně  -  pá 19. února 2016
Zahrajte si Star Trek Timelines [VIDEO]  -  čt 28. ledna 2016
Odznáčkový adventní kalendář  -  út 24. listopadu 2015
Hrajte dlouho a blaze  -  st 22. července 2015
Attack Wing: První mise – oprava satelitu  -  út 23. června 2015
Star Trek: Attack Wing  -  ne 14. června 2015
Startrekové hry digitálně [VIDEO]  -  po 11. května 2015
ST: Colonies je otevřen!  -  po 12. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG