Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Qmotr (recenze knihy)

pá 4. května 2012      autor: omi      přečteno: 5144x      komentáře: 3

Q-in-lawČtení této knihy jsem odkládal. Až příliš dlouho. Již dávno tomu, kdy mi tato kniha byla doporučena jako jedna z nejlepších a nejzábavnějších startrekových knih, které si prostě musím přečíst. Znáte to - když mi někdo řekně, že něco musím přečíst, tak se k tomu při štěstí odhodlám za pár let. A nebo taky nikdy. Nesnáším, když mi někdo tvrdí, že "musím". Nemusím. Nutno říct, že jsem rád, že jsem se nakonec k tomuhle knižnímu klenotu přeci jen "dokopal". Rozhodně to stálo za to.

Recept v podání zkušeného autora Petera Davida je opravdu jednoduchý. Vezměte posádku Nové Generace a přimíchejte dvě známé ikonické postavy - Q a Lwaxanu Troi. Nemusíte ani dochucovat špetkou humoru, ten vytvářejí sámy od sebe použité ingredience.

Autor

Peter David (*1956) je autorem jedněch z nejpopulárnějších startrekových knih. Jeho díla bývají doslova zlomová. Možná proto bylo tolik jeho knih vydáno i v překladu u nás: Imzadi, Imzadi II: Trojúhelník, Vendetta, Q na druhou, Zóna úderu (TNG), Prašť jako uhoď (TNG), Obležení (DS9). K příběhům z originální série, Nové Generace a Deep Space 9 vytvořil kompletně novou knižní řadu New Frontier s novou posádkou lodi USS Excalibur kapitána Chalhouna. Také vytvořil i příběhy několika startrekových komixů. Jeho záběr však opravdu nečítá pouze svět Star Treku, nýbrž je daleko, daleko širší.

Hodnocení

Pokud celý příběh budete brát stejně jako Q, to znamená, že vesmír Star Treku je takové malé pískoviště, v kterém si můžete jakkoliv hrát, pak se budete královsky bavit. Situace, které byste si asi ani v nejdivočejších snech nepředstavili, se tu dějí jak na běžícím pásu.

Kniha je výborně napsaná a balancuje na hranici některých zažitých stereotypů známých ze seriálu. Je Q vždy ten jízlivý mrzák, který všem jen ubližuje, nebo záleží na úhlu pohledu? Je Lwaxana Troi nepřekonatelný přírodní živel lpějící na i těch nejstarších betazedských tradicích, nebo se jen cítí trochu osamělá? Dokáže si opravdu posádka Enterprise poradit s jakýmkoliv problémem, nebo na něco přeci jen nestačí? A co by se stalo, kdyby měl Wesley Crusher neuvěřitelně sexy přítelkyni s modrou pokožkou?

U knihy jsem se výborně bavil a doporučil bych ji každému fanouškovi Nové Generace a speciálně postav Q a Lwaxany Troi. Kniha bohužel dosud nevyšla v českém překladu.

Příběh

Když se dva mocné znepřátelené rody vesmírných obchodníků, nazývající se Tizarinové, mají spojit manželstvím svých potomků, je Enterprise-D zvolena jako místo svatby. Přestože je kapitán Picard potěšen svou milou povinností hostitele, jeho radost je zmenšena příjezdem vyslance z Betazedu - Lwaxany Troi, matky lodní poradkyně Deanny Troi.

Oslavy se i přes Lwaxaniny romantické narážky na kapitána Picarda vyvíjejí dobře až do příchodu nechvalně proslulé a všmocné bytosti zvané Q, jež chce prozkoumat a otestovat lidské pojetí lásky. Najednou se oslavy zmítají ve zmatku, mocné Tizarinské rody se ocitají na pokraji války a Lwaxana Troi je odhodlána udělit Q lekci v lásce, na kterou nidky nezapomene...

Pozn: Sekce Příběh je volně přeložená anotace z obalu knihy. Název 'Qmotr' volně přeložil z originálního 'Q-in-law' Radim Rouče.

 

Q-in-lawStar Trek: Q-in-law
autor: Peter David
počet stran: 252
vydáno: 1. října 1991 (Pocket Books)
jazyk: angličtina
ISBN-10: 0671733893
ISBN-13: 978-0671733896

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: pá 4. května 2012
přečteno: 5144x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG