Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Odpojení (recenze knihy)

st 13. června 2012      autor: omi      přečteno: 5210x      komentáře: 2

SunderedJelikož knihy, které jsem se chystal číst jsou plánovány k vydání v českém překladu, rozhodl jsem se raději začíst do knižní série opomenutých příběhů. Jedná se o několik knih popisujících příhody posádek kapitánů, kteří v seriálech a filmech získali pouze epizodní příležitosti. První knihou jsou (ti) Odpojení (v originálu The Sundered) z pera známých autorů Michaela A. Martina a Andyho Mangelse. Kniha popisuje příhody kapitána Hikaru Sulu a jeho posádky na palubě lodi USS Excelsior.

Návaznosti

Přečíst tuto knihu mě sváděly hlavně návaznosti. Nedávno jsem totiž konečně dočetl knihu Titan: Mezi dvěma světy, na jejímž konci se loď Titan dostane na území Neyelů. V tomto prostoru pak probíhá i následující díl Titan: Černý král. S Neyeli se Tuvok a Akaar již v minulosti setkali a právě Odpojení popisují toto dávné setkání. Všechny knihy jsou dle předpokladu od stejných autorů.

Příběh

Děj je rozdělen do dvou nezávislých linií, které jsou od sebe navíc dost časově vzdálené. V první linii se Excelsior vydává na jednání s Tholiany. Přítomnost starých známých, jako kapitána Hikaru Sulu, prvního důstojníka Pavla Chekova, spojovatelky Janice Rand, velitele ostrahy Akaara, vědeckého důstojníka Tuvoka a doktorky Christine Chapelové je velmi příjemným zpestřením. V druhé linii skupina vědců provádí první pokus o let warpem, ještě před událostmi filmu Star Trek: První kontakt. Na události z filmu v knize samozřejmě nemusíme dlouho čekat.

Hodnocení

První čtvrtina knihy nebyla vůbec zajímavá. Posádka Excelsioru prokrastinuje po cestě na setkání s Tholiany. V druhé dějové linii se míhají krátké útržky ze života úplně cizích, nezajímavých lidí, které v další kapitole nahradí jiní nezajímaví lidé. Po této části začnou konečně události dávat, byť pomalu, celkem smysl. Přesto je vše příliš prvoplánové a kniha doslova přetéká odkazy na známé události ze seriálů a filmů, aby si udržela čtenářovu pozornost.

Upřímně jsem několikrát přemýšlel, že knihu odložím a nedočtu. Ale ze zvědavosti jsem přesto pokračoval dál. Nakonec se vyplatilo. Příběh i nápad jsou bezesporu zajímavé, ovšem zpracování je horší. Pokud knihu číst nechcete, ale zajímá Vás, co se tenkrát událo a na co budou zřejmě narážky v dalším Titanu, který bude mít křest již 6. července 2012 na Trekfestu, pak si přečtěte spoilery níže.

Spoilery

Excelsior se vydává na diplomatickou misi s Tholiany. Ta ovšem nedopadne dobře i proto, že Sulu nechal vypustit sondy hluboko do tholijského prostoru. Protože sondy byly zničeny a diplomatická jednání ztroskotala, vydává se Sulu tajně na vlastní pěst ke vzdálené hranici tholijského prostoru, kde zřejmě Tholiané s někým bojují. Tam narazí na cizí loď bombardující tholijskou základnu a hned se pouští do boje. Po té, co se lodě navzájem zneschopní, přilétá tholijská flotila a obě lodě uvězní ve své proslulé síti. Až nyní posádka Excelsioru zjišťuje, že útočníci - Neyelové, jsou s lidmi vlastně geneticky příbuzní.

To bylo tak. Někdy po konci III. světové války se stanice Vanguard z asteroidové kolonie O'Neil rozhodla pomoci Zephramu Cochranovi otestovat vytvoření warpového pole. To se moc nepodařilo a asteroid i se stanicí byl transportován 100 světelných let od Země. Na Zemi si mysleli, že byl asteroid zničen, a tak Cochrane se svými testy ustal (až do příchodu komandéra Rikera). Na neznámém území stanici napadli Nausicaané a pobili část personálu, kterému se nakonec podařilo ubránit. Aby se situace neopakovala a obyvatelé se byli schopni ubránit, vzpomněli si na Eugenické války a rozhodli se trochu si pohrát se svým genomem. Brzy měli dva protilehlé prsty, chápavé prsty na nohou, delší končetiny a dokonce ocas.

Stanice Vanguard potkala dalších nehoda, a tak byla přenesena až do Malého Magellanova mračna. Při tomto přenosu byl poškozen počítač a tak její obyvatelé postupně s každou generací začali měnit svůj jazyk. Například Earth (Zemi) nezývají Auld Far Aerth (něco jako Starodálná Mez) a sami sebe nazývají Neyelové (zkomoleně O'Neilové). Stali se agresivním druhem, který nejdříve pálí a pak se ptá. V Malém Magellanovu mračnu si podrobili několik jiných druhů a vytvořili tak Neyelskou hegemonii. Auld Far Earth je jejich modlou, náboženským symbolem, ke kterému se upínají a chtějí se tam vrátit. Do prostoru Tholianů se dostali náhodou objeveným meziprostorovým zlomem.

 

SunderedThe Sundered (Star Trek: The Lost Era)
autoři: Michael A. Martin a Andy Mangels
počet stran: 384
vydáno: 1. srpen 2003 (Pocket Books)
jazyk: angličtina
ISBN: 074346401X
ISBN-13: 978-0743464017

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: st 13. června 2012
přečteno: 5210x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG