Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jak bylo na Trekfestu

ne 15. července 2012      autor: axiom      přečteno: 4787x      komentáře: 7

LogoZatím se zde (stejně jako loni) neobjevila kromě odkazu na fotogalerii reportáž z letošního Trekfestu na Festivalu fantazie. Já jsem se do ní moc pouštět nechtěl, protože jsem v tomto roce nemohl absolvovat Trekfest celý, ale nakonec jsem se rozhodl napsat alespoň něco o tom, čeho jsem byl účasten. A snad to někdo, kdo byl i na tom zbytku, doplní.

UliceDo Chotěboře jsem se vydal už v úterý, i když Trekfest začínal Plesem akademie až ve středu večer. Říkal jsem si, že nasaji atmosféru velkého conu, potkám se v klidu s přáteli a podívám se i na zajímavosti z jiných fantastických fenoménů, na které jindy není čas. Takže po klidném dojezdu do této mekky fantastiky a po pohodové registraci a ubytování v obchodní akademii jsem si prošel prostory conání, potkal některé přátelé a tak nějak v klidu se zapojil do zdejšího dění. Také jsme zjistili, že některé chotěbořské ulice jsou pořádně rozkopané. Zúčastnil jsem se několika přednášek z linie Hvězdné brány, nechal se poučit o scifi a fantasy v indických a japonských filmech a vyslechl si stesky a připomínky Vaška Pravdy v jeho pořadu Dolejte řediteli.

Jiří GrygarStředu jsem spíše věnoval té vědě v pojmu science fiction a vyslechl si nejprve  přednášku Majkla Marcisovského o novinkách z jeho působení v CERNU a později povídání našeho předního astronoma a astrofyzika Jiřího Grygara nazvané Věda kontra iracionalita. Bonusem Majklovy přednášky byla informace stará v tu chvíli jen několik hodin o potvrzení existence Highsova bosonu, nazývaného také božská částice. Od Jiřího Grygara jsem také čekal něco novějšího, byl to ale spíše takový dějepis Tento vědec se však dobře CimrmanBandposlouchá a kdysi jsem rád čítal jeho popularizační články v časopisech a jeho knihy. Poté po krátkém poučení ve vědách hudebních zprostředkovaném CimrmanBandem (do mrtě a po cimrmanovsky jsme si vyjasnili, kdo je kdo v rodině Straussů – a nejen v rodině) se před námi začal rýsovat začátek startrekové linie.

Beka a FoxTrekfest začínal letos ve středu večer a to přímo Plesem akademie. Součástí slavnostního zahájení bylo i povyšování, oslavencem s novou hodností byl MontyJack. Po tomto krátkém defilé uniforem se rozproudil taneční rej. Hudba byla reprodukovaná, nápoje ať už alko či nealko míchané, nálada slavnostní, tombola bohatá  a tanečníci skvělí. Bylo vidět, že po loňském plesu pilně cvičili (mnozí dokonce absolvovali taneční kursy) a předváděli nám na parketu vydařené taneční figury a Flash a Pelekpropotili jak uniformy, tak i jiné svršky. Na ples se dokonce přijel podívat i náš loňský známý opičák. Loni absolvoval celý Trekfest, letos měl, podobně jako já, i jiné povinnosti, a tak jsme se s ním mohli potkat jen zde. Ale pozdravil se a vyfotil s námi a bylo mu tam určitě dobře. Nakonec se však i ti digitální muzikanti unavili a ples zhruba hodinu po půlnoci skončil.

 

BorgovéČtvrtek byl dnem pokračování programu startrekové línie v naší tradiční posilovně v přízemí. A byli tu i Borgové. Po uvítání projekcí epizody seriálu se první přednášky nazvané Chodí Vulkánci k urnám ujal Jakub Marek. Poučil nás o tom, jak by to ve Federaci mohlo chodit či nechodit, když by tam fungoval politický systém tak, jek jej známe. Poté jsme se od Xyll dozvěděli skoro vše o vydávání startrekových komiksů a Praotec Trekkie nám přiblížil postavu nesmrtelného Flinta z Kuba MarekTOSky, který prochází dějinami a zapisuje se do nich jako řada významných historických postav. Odpoledne nám pak Xyll oživila knižní sérii ST Titan, jejíž druhý díl počátkem července právě vycházel. Poté jsme si mohli se Zanou udělat test v poznávání mimozemských druhů a s Flashem se seznámit s bezpečnostními technikami SFP a HF. O dalších knihách, které navazují na seriál Enterprise a které by u nás měly brzy vyjít, nás informovala ve svém příspěvku Bedraz a na Vulkánce a Romulany jsme se podívali s Pelekem. Večer se odehrál v kině souboj kostýmů Cosplay, na něj jsem nešel (vítěznou masku jsem večer potkal ve Velkých Vočích). V PraotecST linii bylo promítání a po něm beseda Tar-ary o morálce ve Star Treku. Téma je to jistě zajímavé, škoda jen, že někteří diskutující odbočovali od nanesených problémů do detailních popisů epizod či filmů. Startrekový den tím skoro končil, před kinem a později ve  Vočích jsem pokračoval s Mirexem, Dankou, Hypo a Marghem v diskusích o tom, co den dal (nevzal snad nic). No a pak už byl čas jít spát. A málem bych zapomněl, taky jsem ve čtvrtek hledal a našel tajemný odznáček do Odznáčkové soutěže. Byl to opravdu naplněný den.

LaggaPátek byl mým dnem na conu posledním, tak jsem si jej snažil užít. Po ranní projekci a po přednášce Laggy o Star Treku v Číně a seznámení s pěveckými aktivitami startrekových herců, které provedla Hana’an, bylo na programu hromadné focení startrekových fanklubů. To zdárně proběhlo, bylo pak navíc zkombinováno s autorskou prezentací Enterprise vyrobené z českého křišťálu. Nebyla to nakonec jen Enterprise, ale i jiné scifi artefakty a je dlužno říci, že byly všechny velmi pěkné. Odpoledne nám pak Křišťálová EnterpriseKuba ještě více rozšířil obzory o sérii  ST Titan a od Radky Pourové jsme se dozvěděli něco málo či hodně o startrekových crossoverech. Následoval Flashův test z bezpečnostních technik a po něm vedl Margh směle dál svoji Posádečku. Tím pro mne letošní Trekfest skončil. Mrzely mě páteční večerní projekce divadelního představení Noci na Enterprise a především pak Star Trek táborák, jehož součástí měl být křest již zmíněného druhého dílu série ST Titan. K němu byly vlastně připraveny i některé předchozí přednášky.

Musel jsem oželet i následující sobotní a nedělnědopolední program, kde bych jistě také našel řadu zajímavých momentů. Bohužel, musel jsem odjet. Snad o něm, jak jsem předeslal, napíše někdo jiný. Ta část programu, kterou jsem absolvoval, se mně líbila, a jsem rád, že jsem na Trekfest, a potažmo Festival fantazie, jel.

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: ne 15. července 2012
přečteno: 4787x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odznáčky na Festivalu fantazie 2018  -  st 30. května 2018
Jeffrey Combs: Přednášky a promítání na TrekFESTu  -  út 28. června 2016
TrekFEST 2016 – program hotov  -  pá 27. května 2016
TrekFEST 2016  -  čt 14. dubna 2016
Vzpomínka na Trekfest 015  -  út 12. ledna 2016
Odznáčky a 10. výročí portálu  -  po 13. července 2015
Oslavte s námi 10. narozeniny Trekkies.cz  -  st 1. července 2015
Odznáček Vypravěč na Trekfestu 2015  -  pá 19. června 2015
Festival Fantazie v Chotěboři už po dvacáté  -  st 20. května 2015
Genetika ve Star Treku  -  čt 15. ledna 2015
47 dní do PragoFFestu  -  pá 12. prosince 2014
Na FF „jen“ jako divák  -  st 9. července 2014
TrekFEST 2014  -  čt 19. června 2014
PragoFFest tento týden  -  st 29. ledna 2014
Program pro váš PragoFFest  -  po 6. ledna 2014

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG