Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Reportáž - Klingoni i Vulkánci na filmovém plátně

pá 31. srpna 2012      autor: Praotec trekkie      přečteno: 2191x      komentáře: 0

Hromadné fotoBohumínské kino se stalo skoro už tradičním místem úspěšných projekcí statrekových filmů či epizod pro fanoušky i další zájemce. Ani letos tomu nebylo jinak a po loňské přesunuté projekci závěrečné dvojepizody seriálu TNG “All Good Things“ přišel na řadu tentokrát film “Neobjevená země“, šestý z celkových jedenácti (no dobře, pro některé z deseti!) a poslední z dlouhých filmů s kompletní původní posádkou kapitána Kirka.

Koraxovo úvodní slovoI tato projekce se ovšem dočkala přesunu – původně měla proběhnout o dva týdny dříve, ale na žádost četných fanoušků, kterým se nechtělo jezdit na severní Moravu dvakrát, byla o 14 dní odložena, aby byla součástí víkendové V. Lutyňské mise, o které bude sepsána samostatná reportáž. Díky tomu jsme měli možnost zhlédnout tuto zdařilou projekci a hned na to pokračovat ve výsadku v Dolní Lutyni v perfektně připraveném zázemí. Samotná projekce proběhla v pátek 10. srpna 2012 a samozřejmě opět pod organizací klubu Subspace, především pak Koraxe, který nejen zajistil promítací prostory a promítače, ale zajistil i oficiální projekci filmu – tentokrát Paramount naštěstí ani neměl příliš vysoké požadavky.

Pokladna :)Do kina nás dorazilo celkem 30, většina “místních“, ale objevilo se i několik nás Pražáků. Samuel v Lutyni už trávil jako vždy několik dnů dovolené předem a my ostatní jsme se sjeli postupně – já jsem s Mirexem dorazil odpoledním expresem. Když jsme se v předsálí přivítali a postupně zaujali svá místa, pověděl nám Korax několik slov o filmu, jehož obsah je svým způsobem stejně přelomový jako historické události v době, v níž vznikl – rozpuštění východního bloku a změny ve střední a východní Evropě. Obdobně jako Sovětskému svazu i zde hrozí klingonské říši v důsledku katastrofy měsíce Praxis zánik a nezbývá jí, než se přizpůsobit novým podmínkám a začít jednat s Federací. Změna statu quo se však nelíbí významným osobám na obou stranách, a tak začíná drama, do něhož je zatažen i kapitán Kirk a jeho posádka včetně nové kormidelnice, Vulkánky Valeris. Příběh je napínavý, takže divák se ani chvíli nenudí, film je výborně zvládnutý z hlediska efektů vizuálních i zvukových – však byl také v některých kategoriích nominován na Oscara.

Diváci v sálePo ukončení promítání jsme se ještě před odjezdem do Lutyně či Ostravy všichni na pódiu před plátnem hromadně vyfotili včetně čerstvě příchozí Xyll, která bohužel nemohla přijet dříve a projekci filmu nestihla, takže viděla jen závěrečné titulky. Pak jsme už nasedli do aut a většina z nás odjela do domečku v Dolní Lutyni, kde pod úžasnou péči Blanky “Mamuta“ i za asistence místního psího a kočičího zvířectva probíhal další program výsadku. Programu i dojmům z pobytu v Lutyni i návštěvy pamětihodností severní Moravy bude věnovaná samostatná reportáž, takže na závěr bych chtěl poděkovat Koraxovi a celému klubu Subspace za velmi zdařilou projekci, při níž jsme měli možnost opět po dlouhé dob vidět “klasický“ Star Trek na filmovém plátně a zavzpomínat si. A ti, kterým by se stýskalo příliš, nemusí zoufat úplně - s řadou postav z tohoto filmu (především s Vulkánkou Valeris) se mohou setkat v románu Jamese Swallowa “Cast No Shadow“ (Zrádci beze stínu), který na události ve filmu v odstupu několika let navazuje a rozvíjí další osudy známých postav i politických uskupení v Galaxii. Zatím je k dispozici pouze v originále, takže nezbývá než doufat, že se někdy v budoucnu též dočká českého překladu a vydání. Ovšem už teď si můžete na serveru Trekkies přečíst alespoň recenzi.

 

CZ Kontinuum Star Trek fan klubČlánek ze svého webu poskytl se svolením autora CZ Kontinuum Star Trek fan klub

Zdroj: www.kontinuum.cz/klub/setkani_20120810.php
komodor Praotec trekkie
autor: Praotec trekkie
vydáno: pá 31. srpna 2012
přečteno: 2191x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Propojme se mezi svátky…  -  po 28. prosince 2020
Pozvánka na Trekken 2020 online  -  pá 13. listopadu 2020
Unikátní startreková výstava na Comic-Conu v Praze  -  čt 24. září 2020
Draci nad Prahou X a deskovky v Geekárně  -  út 8. září 2020
Virtual Trek Con  -  čt 16. července 2020
Návštěvní den na můstku  -  po 22. června 2020
Fanfilm Star Trek: Skryté hry míří online  -  čt 28. května 2020
Poslední odznáčkový sraz  -  ne 3. května 2020
STARcon 2020 online [aktualizováno]  -  st 25. března 2020
Nedělní akce s Williamem Shatnerem ZRUŠENA  -  st 11. března 2020
STARcon 2020 – 10. výročí  -  út 25. února 2020
Všefandomová maškaráda 2019  -  so 26. října 2019
William Shatner v Praze!  -  pá 26. července 2019
Připravte se na startrekový víkend  -  po 27. května 2019
Písně kosmické Jana Nerudy, krteček Zdeňka Milera nebo kresba „Měsíční krajina“  -  čt 28. března 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG