Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek filmy - trháky nebo propadáky?

čt 13. června 2013      autor: Ampik      přečteno: 5321x      komentáře: 21

Paramount PicturesNový snímek Star Trek: Do temnoty již naplno vtrhl na světová filmová plátna. Reakce kritiků i publika jsou poměrně příznivé. Film se na české stránce ČSFD (Československá filmová databáze) trvale uhnízdil nad 80% (současný stav 84%), což je velmi hezké číslo. V Hollywoodu se ale netočí filmy jen pro potěchu oka fanoušků a kritiků, ale především proto, aby naplnily kapsy filmových tvůrců a studií. Jak si nový film stojí v tomto ohledu? A jak je na tom ve srovnání s dalšími Star Trek filmy, které se dostaly na stříbrné plátno?

Náš přehled logicky začne rokem 1979, kdy do kin vstoupil první Star Trek film. První číslo značí náklady studia, druhé je výše celosvětových tržeb. Vzhledem k inflaci za poslední desetiletí bude asi nejvíce vypovídající poslední údaj - tedy návratnost investice (kolikrát se film zaplatil).

plakát Star Trek: The Motion PictureStar Trek: The Motion Picture (1979)

Rozpočet: 35 000 000 dolarů

Tržby v kinech: 139 000 000 dolarů

Návratnost investice: 3,97 x

Vzhledem k úspěchu, který měl původní seriál po své reprise začátkem 70. let, se tvůrci rozhodli obnovit celý koncept. Nejdříve měl vzniknout film (Planet od Titans), poté seriál (Phase II) a po úspěchu Star Wars se tvůrci přiklonili opět k filmu. Jejich záměrem bylo vytvořit vlastní ságu, která bude nízkonákladová a velmi výdělečná, tedy něco podobného, co se podařilo Lucasovi s jeho epizodou IV. Pro film byl vyčleněn rozpočet nepřesahující 20 milionů, ale díky neustálým zásahům do scénáře ze strany Gena Roddenberryho, nákladným trikovým efektům a hudebnímu doprovodu se celkový rozpočet nakonec vyšplhal na 35 milionů. Kritici si na prvním Star Trek filmu smlsli. Filmové efekty byly sice na danou dobu dechberoucí (přišla i nominace na Oscara), ale příběh byl hodnocen jako rozvláčněný až nudný a moc seriálový. Není také divu. Scénář vznikl přepracováním scénáře pro úvodní epizodu zamýšleného seriálu Phase II. Snímek sice vydělal, ale nesplnil očekávání tvůrců. Konkureční Hvězdné války přeci jen vydělaly téměř 7x víc při třetinovém rozpočtu.

plakát Star Trek II: The Wrath of KhanStar Trek II: The Wrath od Khan (1982)

Rozpočet: 11 000 000 dolarů

Tržby v kinech: 97 000 000 dolarů

Návratnost investice: 8,82 x

První film sice nesplnil očekávání, ale i přesto vydělal poměrně dost. Proto bylo rozhodnuto o pokračování, ovšem s mnohem nižším rozpočtem (pro srovnání: pilotní epizoda seriálu Star Trek: Voyager měla vyšší produkční rozpočet). Na filmu se hodně šetřilo. Gene Roddenberry, kterého studio vinilo z prodražení prvního snímku, byl sesazen z horních producentských pozic do funkce poradce. Část speciálních efektů byla převzata z prvního snímku, v exteriérech se točilo minimálně a hudba byla předána začínajícímu skladateli Jamesi Hornerovi (Jerry Goldsmith byl příliš drahý). Přesto měl nový film v ruce nejvyšší kartu, která tomu předchozímu chyběla - silný scénář. Podařilo se, investice se tvůrcům vrátila téměř 9x a film si získal srdce fanoušků i kritiků.

plakát Star Trek III: The Search for SpockStar Trek III: The Search for Spock (1984)

Rozpočet: 16 000 000 dolarů

Tržby v kinech: 87 000 000 dolarů

Návratnost investice: 5,44 x

Leonard Nimoy, který původně nechtěl v druhém filmu vůbec hrát (přesvědčil ho teprve scénář, ve kterém jeho postava zemřela), byl z jeho úspěchu nakonec tak nadšen, že se rozhodl přijmout post režiséra pro film třetí. Studio chtělo pochopitelně zopakovat úspěch předchozího filmu a vstříklo do produkce o pár milionů dolárků víc. Ty se hodily především pro speciální efekty, které byly v druhém snímku poměrně osekány. Mohlo tak být vytvořeno několik notoricky známých modelů, se kterými jsme se setkali v dalších filmech a seriálech (lodě třídy Excelsior a Oberth, vesmírný dok nebo Klingonský dravec). Film byl poměrně úspěšný, vydělal dost a získal i pozitivní ohlasy ze strany kritiků.

plakát Star Trek IV: The Voyage HomeStar Trek IV: The Voyage Home (1986)

Rozpočet: 21 000 000 dolarů

Tržby v kinech: 133 000 000 dolarů

Návratnost investice: 6,33 x

S úspěchem filmů rostl také rozpočet. Režisérem dalšího snímku se stal osvědčený Leonard Nimoy, který si tentokrát dal podmínku vytvořit civilnější film, bez vesmírných bitek. Námětem se stal do dnešní doby velmi aktuální ekologický motiv. Film však zůstal atraktivní i pro fanoušky sci-fi, vzhledem k zápletce spojené s cestováním v čase. I v hudebním tématu se tvůrci odprostili od klasických startrekovských fanfár a zvolili civilnější hudbu. Někdo by to možná bral jako riziko, ale vyplatilo se. Čtvrtý snímek byl velmi výnosný a tvůrci si mnuli ruce.

plakát Star Trek V: The Final FrontierStar Trek V: The Final Frontier (1989)

Rozpočet: 28 000 000 dolarů

Tržby v kinech: 70 000 000 dolarů

Návratnost investice: 2,50 x

Pátý film měl předpoklady stát se velmi úspěšným. Na post režiséra přece usedl sám kapitán Kirk - William Shatner, film dostal poměrně vysoký rozpočet a na první pohled i zajímavou zápletku. Jak je tedy možné, že vydělal polovinu toho co "Cesta domů" a fanoušci jej dnes hodnotí jako nejslabší film vůbec? Má to hned několik příčin. Rozpočet sice byl vyšší, ale současně s ním se výrazně zvedly i platy herců, kteří se zdráhali ve filmu hrát - výtky měl jak Leonard Nimoy, tak i Shatner, který s natáčením souhlasil jen proto, že mu byla slíbena režisérská židle. Rozpočet také značně ochudilo nákladné natáčení v exteriérech a hudební doprovod. V důsledku toho se začalo škrtat - některé scény byly totiž příliš nákladné. Speciální efekty dostalo na starost studio Associates and Ferren (osvědčené ILM bylo zaměstnáno jinými projekty), které na jejich tvorbu mělo jen slabé tři měsíce. Výtky k scénáři ze strany Gena Roddenberryho byly studiem smeteny ze stolu. Všechny tyto faktory způsobily, že film propadkl u filmových kritiků i fanoušků. Je to škoda. Potenciál měl, o čemž svědčí i vysoká návštěvnost během prvního víkendu (nejvyšší v historii Star Trek filmů). Poté však začala strmě klesat ...

Star Trek VI: Neobjevená zeměStar Trek VI: The Undiscovered Country (1991)

Rozpočet: 30 000 000 dolarů

Tržby v kinech: 97 000 000 dolarů

Návratnost investice: 3,23 x

Po neúspěchu pátého filmu se tvůrci i herci obávali budoucnosti celého projektu. A to právě v době, kdy se blížilo výročí 25 let od odvysílání první epizody původního seriálu. Studio nakonec rozhodlo, že poskytne finance na natočení snímku, který měl být jakýmsi důstojným rozloučením s Kirkovou posádkou. Tvůrci se tentokrát rozhodli neriskovat a vložili film do rukou Nicholase Meyera, osvědčeného režiséra druhého dílu, který opět vsadil na propracovaný scénář a alegorii na aktuální společenské téma té doby - pád železné opony. Triky dostalo na starost opět ILM. Film byl nakonec překvapením - studio od něj neočekávalo o mnoho víc než vydělal "Final Frontier". Investice se nakonec vrátila více než 3x.

plakát Star Trek: GenerationsStar Trek: Generations (1994)

Rozpočet: 35 000 000 dolarů

Tržby v kinech: 118 000 000 dolarů

Návratnost investice: 3,37 x

Šestý film byl původně zamýšlen jako úplně poslední, ale popularita seriálu "Star Trek: The Next Generation" přiměla tvůrce a studio k zamyšlení, jestli by nestálo za to, přenést na stříbrné plátno i Picarda a jeho Enterprise-D. Bylo rozhodnuto, že ano. Filmu byl přiklepnut rozpočet 35 milionů a mohlo se začít natáčet. Výsledek byl kritiky přijat velmi rozpačitě. Filmu byl vytýkán především slabý scénář. Byl dokonce označen jen jako nesmírně předražená poslední epizoda seriálu. S natáčením se také velmi spěchalo - herci začali natáčet prakticky ihned po dotočení epizody "All good things". I přesto se film stal výnosným a Picardova posádka se na filmovém plátně osvědčila.

oficiální plakát Star Trek: First ContactStar Trek: First Contact (1996)

Rozpočet: 45 000 000 dolarů

Tržby v kinech: 146 000 000 dolarů

Návratnost investice: 3,24 x

Picard se do kin vrátil po dvou letech. Dostal novou loď, vyšší rozpočet a silný scénář vycházející z divácky úspěšné epizody seriálu "The Best of Both Worlds". I když byl na post režiséra vybrán poměrně nezkušený Jonathan Frakes, pro nějž to byl první celovečerní film, tak svou roli uchopil velmi dobře. Film se stal divácky velmi úspěšným a do nebe jej vynášeli i filmoví kritici. Posádka nové generace byla na vrcholu sil a mohlo se točit dál.

Star Trek: InsurrectionStar Trek: Insurrection (1998)

Rozpočet: 58 000 000 dolarů

Tržby v kinech: 113 000 000 dolarů

Návratnost investice: 1,93 x

Do nového filmu se šlo s očekáváním, že zopakuje úspěch "Prvního kontaktu". Na režisérskou židli se vrátil Jonathan "Riker" Frakes, ale velkou slabinou se nakonec stal scénář, který sice byl velmi "Roddenberryovský", ale bohužel neměl potenciál oslovit širší publikum. Film sice nebyl propadákem, ale nevydělal tolik, kolik bylo zamýšleno.

Plakát NemesisStar Trek Nemesis (2002)

Rozpočet: 60 000 000 dolarů

Tržby v kinech: 67 000 000 dolarů

Návratnost investice: 1,12 x

Tvůrci se v případě "Nemesis" rozhodli vydat osvědčenou cestou - jeden ústřední padouch, hrozící zánik Země, sebeobětování člena posádky pro přátele. Film byl také ve srovnání s jeho předchůdcem přístupnější širšímu publiku. "Nemesis" byla nepochybně akčnější, měla větší spád a propracovanější efekty. Problém byl v tom, že přišel v nevhodnou dobu, byl slabě propagován a v konkurenci dalších filmů, které uváděla kina (Harry Potter, Pán prstenů) prostě nemohl obstát. Ve výsledku "Nemesis" propadla a v mnoha zemích (včetně České republiky) byla dokonce stažena z kin. Jednalo se o poslední film Picardovy posádky (byl takto prezentován i na pozdějších přebalech pro DVD).

plakát k filmu Star Trek (2009)Star Trek (2009)

Rozpočet: 150 000 000 dolarů

Tržby v kinech: 384 500 000 dolarů

Návratnost investice: 2,56 x

O vzniku dalšího filmu se dlouho diskutovalo. Bylo jasné, že již nebude možné obsadit Picardovu posádku a už vůbec tu původní Kirkovu. Chtělo to něco nového. Tvůrci se nakonec rozhodli, že se vrátí ke kořenům a vytvořili prequel. Původní Kirkova posádka byla kompletně přeobsazena mladými herci a byla vytvořena alternativní linie, která měla umožnit větší tvůrčí prostor s odkazy na původní seriál a původní vesmír. Film také dostal dosud nevídaný rozpočet 150 milionů dolarů. Vznikl tak velice zábavný scifi film plný akce a efektů. Zabodoval u kritiků i u širokého diváckého publika. Fanoušci jej zprvu přijali poměrně rozpačitě, zejména kvůli popření původního vesmíru, ale film si postupně získal nový fandom (podobně jako při vzniku seriálu "The Next Generation"), který se začal zajímat i o starší filmy a seriály. Důkazem může být i to, že po úspěchu tohoto filmu začaly i české televize postupně reprisovat všechny seriály a filmy, některé dokonce s novým a propracovanějším dabingem (DS9, Generetions).

Když to shrneme, tak žádný Star Trek film nebyl ve výsledku propadákem, i když některé počiny měly docela nahnuto. Ze starších filmů chtělo studio vytěžit hodně muziky za málo peněz, což se jim až do pátého filmu poměrně dařilo. Poté přišel Picard a s ním i filmy orientované predevším na obrovskou fanouškovskou základnu, kterou Star Trek v 90. letech měl. Ale se snižující se popularitou seriálů postupně klesala i obliba filmů.

Potom přišel JJ a vlil novou krev do žil. Star Trek nepochybně tuto transfúzi ke svému přežití potřeboval, ale udělala z něj zcela jinou osobnost.

A jak si vůbec vede poslední film?

plakát ke Star Trek Into Darkness Star Trek Into Darkness (2013)

Rozpočet: 190 000 000 dolarů

Tržby v kinech: zatím 376 500 000 dolarů

Návratnost investice: zatím 1.98 x

Zdroj: Wikipedia, Memory Alpha, Boxofficemojo.com
podporučík Ampik
autor: Ampik
vydáno: čt 13. června 2013
přečteno: 5321x
komentáře: 21
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Tarantino prý už nemá zájem točit Star Trek  -  st 18. prosince 2019
Pokračování filmů z Kelvinovy časové linie se odkládá  -  st 9. ledna 2019
Pro lásku Spockovu… [recenze]  -  pá 7. prosince 2018
Chris Pine se do role Kirka nevrátí  -  ne 12. srpna 2018
Star Trek 4 má zřejmě režisérku  -  pá 27. dubna 2018
Paramount pracuje na dalších dvou startrekových filmech  -  čt 26. dubna 2018
Star Trek v Americkém centru  -  st 3. ledna 2018
Tarantinův Star Trek už má scénáristu  -  út 26. prosince 2017
Tarantino chce natočit Star Trek film  -  út 5. prosince 2017
Pro lásku Spocka [VIDEO]  -  po 8. srpna 2016
Star Trek: Axanar opět potřebuje podporu fanoušků  -  čt 23. července 2015
Axanar – scéna z Vulkánu [VIDEO]  -  út 21. července 2015
Star Trek: Renegades – oficiální trailer  -  út 7. dubna 2015
Jak by vypadala původní Enterprise ve filmových záběrech  -  st 11. března 2015
35. výročí startrekových filmů [VIDEO]  -  st 10. prosince 2014

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG