Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Můj pohled na Star Trek: Do temnoty

st 26. června 2013      autor: cestovatelka      přečteno: 4575x      komentáře: 101

plakát na Star Trek: Do temnotyFilm má opět se Star Trekem společný jen název. Zaměřuje se jen na akci, ale někdy má v sobě jakýsi střípek startrekových citů. Není to úplný propadák (právě díky těmto střípkům), ale je tam podle mě až moc násilí a řeší moc problémů najednou. To bych ještě brala, ale já osobně ten film neuznávám jako Star Trek, protože je v něm přehršle násilí. Mám ráda Star Trek právě z opačného důvodu (je nenásilný a má v sobě hloubku a myšlenku, a to i seriál Deep Space Nine, který se na konci trochu odchýlil...).

Enterprise nesmí odhalit svoji přítomnost primitivnímu lidu, který žije na planetě s aktivní sopkou, která je může vyhladit. Rozhodne se tedy schovat pod hladinu jednoho z moří... Proč?! Mohla zůstat na orbitě, ti domorodci stejnak nemají ani satelity, ani vesmírné lodě.

Dalším nesmyslem je raketoplán, který má ustát vesmírné anomálie, ovšem nebezpečně se zahřívá jen tím, že je nad sopkou... A teď pozor - aby Spock zastavil sopečnou erupci, hodí do ní nálož na principu studené fúze. Co se stane? Sopka ZAMRZNE. To nedává moc smysl (protože na schlazení sopky přece nemůže jedna bomba stačit) ani to není logické... ale budiž, zachránili tím domorodce.

Anebo USS Enteprise vs. USS Vengeance. Marcus zaútočí, pozabíjí desítky členů posádky... a teprve POTÉ se Marcusová ozve, aby teda jako neútočil, když je na palubě ona. Markus ji poté přenese na svou loď a začne BITVA (která se mi mírně líbila, protože v ní bylo trochu skryté startrekové chytrosti).

Enterprise nemá energii, takže nemůže Kirka a Khana transportovat. To je v pořádku. Od toho tu jsou raketoplány... teda počkat, NE! To by nebylo cool! Musíme ty dva vypustit z odpadní roury nebo co to bylo, aby společně mohli zničit Marcusovu loď.
Anebo Enterprise padající k Zemi, posádka je ovlivňována zemskou gravitací, takže se různě mlátí ze strany na stranu... ve výšce, kde má být jen mikro-gravitace (v téže výšce, jako operuje ISS)... jenže posádka klidně se vznášející ve stavu bez tíže asi není tak cool. Nemá to co dělat s logikou?

Obrácený Khanův hněv

Objevují se prohozené scény odkazující na Khanův hněv, což je nedůstojné - víceméně tatáž scéna, ale místo Spocka Kirk a naopak:
Kapitán Kirk se obětuje (místo pana Spocka) a Spock, který dorazil k přechodové komoře (k warp jádru), se zachová naprosto proti svému vychování. Začne brečet protože ví, že není jiná možnost než nechat svého přítele zemřít. Kirk nejeví známky života, Spock nepříčetně vykřikne KHAAANE!!, a poté se vydá pronásledovat Khana, snad ho zabít. V tom ho zastaví Kostra s tím, že Khanova krev může Kirka oživit. Smrt Kirka tady je naprosto suchá a prázdná, a navíc je za pět minut zase oživen, tak co. Naprosté pošlapání všeho.

A vtipný byl Khan, který rád zabíjí lidi tím, že jim rukama rozdrtí hlavu, opět rychlé a snadné. Hnus, nemyslíte?

Hodně předvídatelná zápletka

Marcusová, která chce prozradit svoji pravou totožnost, je přerušena útokem - to bylo jasné už od chvíle, co ji Spock prokoukl. A nebo Scotty, který infiltroval na Dreadnought, aby v poslední chvíli ochromil jeho systémy. Plán s ukrytím upravených lidí do torpéd je naprosto šílený… tohle přece nemohl vymyslet Khan, taktický génius. Jinak raketoplán Enterprise vypadá jak z Hvězdných válek, určitě se na tom podepsalo, že J.J. Abrams má radši Star Wars.

Klady (pouze jeden)
Občas se vynořily záblesky citů, ale stejně to z mého pohledu nemělo hloubku a myšlenku, byl to jen bezbřehý thriler. Jsem sice fanda Star Treku. Musím říct, že pokud to půjde tímto tempem, bude ze Star Treku jen bezmyšlenkovitý film. Doufám, že nedojde na seriál ...


Chtěla bych poděkovat za pomoc a korekturu Evě Dat.

komandér cestovatelka
autor: cestovatelka
vydáno: st 26. června 2013
přečteno: 4575x
komentáře: 101
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG