Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Což takhle dát si bitevní loď? [UPDATE]

po 18. listopadu 2013      autor: William Kirk      přečteno: 5793x      délka: 4 min      komentáře: 2

Federační DreadnoughtTento článek by měl být především povzbuzením pro skutečné modeláře, když se níže popsaný model podařilo sestavit i mně, absolutnímu nemodeláři. Vlastně se jednalo o můj zcela první pokus. Implusem mi bylo přání mít model třímotorového dreadnoughtu z původní série v nějaké decentní velikosti.

Před několika lety zde uživatel Rawen představil své velmi pěkné papírové modely ke Star Treku (článek Hvězdná flotila pod stromečkem). Zde jsem tedy čerpal podklad pro to, abych si vytvořil model plastový. Důvod byl jednoduchý - papírový model bych určitě někde promáčkl a přiznávám, že na tuto činnost nemám dost trpělivosti. Jako plastový podklad posloužila běžně sehnatelná plastová podložka pro psaní, na motory měkčí plast z krabice na bonbony a na trup pevný plast: válec středně velké lepící tyčinky.

Federační DreadnoughtVytvarování plastu podle papírové předlohy nebylo vždy úplně jednoduché - především na pěti místech: 3x špičky warpmotorů, poté spoj dvou částí, které tvořily sekundární trup a nakonec střední část talířové sekce. Tam se obvod ze spodní k horní části mírně rozšiřuje a to pak bylo důvodem řady nerovností, které se mi jako začátečníkovi nepodařilo dostatečně vyhladit, i proto, že se talířový kruh hůře vystřihoval (což je i vidět na obrázcích). Věřím, že ten, kdo má s lepením modelů alespoň základní zkušenosti, by tyto problémy neměl a loď by měl hladkou i na výše uvedených problematických místech.

V sekundárním trupu jsem pak prořízl tři otvory - na pylony warpmotorů a na krk lodi. Důvodem bylo zpevnění částí, protože se domnívám, že pouhé slepení by nestačilo. Na zahlazení mezer a hlavních nedostatků po spojích jsem využil modelářský tmel Plasto od Revellu. Jinak na lepení vteřinové lepidlo.

Federační DreadnoughtTalíř, krk i motory jsem vystlal kartonem a papírem z ubrousků, namočeným v lepidle, takže se nepromáčkly, ani pokud je držíte pevněji, což je výhoda.

Pokud jde o náklady, tak záleží na efektivitě práce: vteřinové lepidlo, plastová deska A4, nějaký modelářský tmel nebo "něco" na vyplnění mezer a vybraná barva.

Takže pokud váš oblíbený model nebyl nikdy vydaný tak, jak by se vám líbilo, nebo nebyl vydaný vůbec, nezoufejte. Máte šanci si postavit vlastní. A věřte, že když jsem to zvládnul já a navíc napoprvé, tak se vám to podaří také.

Update

Využil jsem v minulém týdnu volnou chvíli a rozhodl se provést "remastering" tohoto modelu: odstranit některé nedostatky. Především jsem vyhladil povrch talíře včetně bočního lemu, povrch warp motorů a sekundárního trupu. Nástroje byly opět "co dům dal" - především pilník a smirkový papír. Některé nerovnosti motorů a talíře nešly vyhladit zcela, proto jsem výše zmíněné části polepil pevnějším papírem (ale tenčím, nežli čtvrtka). Papír dobře přilnul k povrchu a zakryl zbývající nerovnosti, které bylo v mých silách odstranit.

Pokud jde o sekundární trup, byla práce o něco obtížnější. Trup se totiž v necelé polovině půlí a začíná se zužovat k zadní částí, která je o cca 5 mm tenčí. Místa slepení bylo třeba znovu zarovnat a vyhladit . Poté jsem trup opět polepil papírem - 4 pruhy, díky nimž budí dojem sestavení z několika plátů.

Hlavním úkolem však bylo narovnání křivého motoru nad talířovou sekcí. Motorový válec se u lodí v Původní sérii zužuje, což mi dalo asi největší práci. Chyba se pak stala tak, že jsem rovnoběžně se zbylými motory dal spodní část zužujícího se motoru, místo horní. Způsobeno to bylo tím, že jsem si špatně prohlédl obrázky lodě třídy Federation. Tato chyba mě na modelu iritovala nejvíce a byla hlavním důvodem k opravě. Motor bylo třeba odříznout od talíře, protože vteřinové lepidlo drželo na sto procent a prosté odlomení nebylo možné. Pylon motoru bylo třeba vypodložit a sklon vyměřit tak, aby byl motor rovnoběžný se zbývající dvojící pod talířem. Pro mě to byla nejtěžší část opravy modelu a zabrala mi nejvíce času.

Nakonec bylo třeba celý model znovu přetřít. To jsem využil k tomu, abych rozšířil "stříbrné" plochy.

Ačkoliv model patří mezi menší, zabraly tyto úpravy asi čtyři hodiny času. Ale věřím, že se vyplatily.

komodor William Kirk
autor: William Kirk
vydáno: po 18. listopadu 2013
přečteno: 5793x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Související články:

Romulanský dravec  -  so 24. srpna 2013
Hot Wheels: klingonský Dravec  -  st 3. července 2013
Hot Wheels: třída Miranda  -  čt 27. června 2013
Hot Wheels: třída Constitution Refit  -  so 22. června 2013
Hot Wheels: třída Excelsior  -  so 8. června 2013
Hvězdná flotila pod stromečkem  -  pá 18. prosince 2009
Vystřihovánka Travelpodu  -  po 7. září 2009
Vystřihovánka nové Enterprise  -  čt 6. srpna 2009
Oblíbené modely (nejen) lodí se vrátí na trh  -  st 28. ledna 2009
Modely ve Star Treku: Voyager – svítící verze od Revellu  -  po 19. ledna 2009
Modely ve Star Treku: Deep Space Nine - fiber optic  -  út 23. prosince 2008
Nové startrekové modely už brzy  -  út 14. srpna 2007
Modely Enterprise 1701 a 1701-E přilétají z bitvy!  -  pá 13. dubna 2007
Modely ve Star Treku – Cousteau  -  so 10. března 2007
Modely ve Star Treku: Deep Space Nine  -  so 3. března 2007

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG