Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Ve jménu pokroku

čt 3. října 2013      autor: Kyle      přečteno: 4112x      komentáře: 5

Nerys and MullibokTato epizoda byla poprvé vysílána 9. května 1993 a byla v pořadí patnáctou epizodou první série seriálu Hluboký vesmír devět, která byla odvysílána. Nutí člověka k zamyšlení nad tím, jak mnohdy musí tradice a úcta ke stáří ustoupit vědeckému pokroku. Na druhou stranu musíme přemýšlet nad tím, zda když nepřijmeme někdy drastická opatření, jestli bychom se vůbec nějakého dopracovali. Zároveň si musíme uvědomit, že jsou určité věci, které jsou pro některé lidi vším, a proto se jich neradi vzdávají. Kira je zde v nelehké pozici, protože je jí předhazováno, jak moc se pod vlivem Federace změnila.

Autorem této epizody je Peter Allan Fields a v originále se jmenuje Progress.

Zápletka

KiraMullibokBajor čeká na další krok ve svém vědeckém rozvoji, protože se snaží zlepšit energetickou situaci prvním přenosem energie z horkého jádra měsíce Jerrado. Jediný problém je ale v tom, že při tomto procesu dochází k uvolňování jedovatého plynu do atmosféry měsíce a ten se stane neobyvatelným. Proto se musí evekuovat, na což dohlíží Kira s Jadzií Dax. Na povrchu však zaznamenají známky života, přestože měli být již všichni obyvatelé pryč. Po konzultaci s ministrem Toranem, který celou operaci řídí ze stanice, se vydávají na povrch, kde objeví tři Bajorany: Baltrima, Keenu a Mulliboka. Mullibok je starý farmář, který odmítá opustit svůj domov, třeba i proto, že nestihl dokončit pec. Přestože se ho Kira snaží přesvědčit, stále odmítá. Jelikož se ale realizace projektu nedá odložit (jak sdělil Toran Kiře), vrací se Kira s ozbrojeným doprovodem a Mullibok je zraněn.

Kira se o Mulliboka stará a ani tehdy se jí nepodaří jej přesvědčit, aby odešel (pomůže mu například s dostavbou pece). Nakonec je donucena k tvrdému postupu a Mullibok je přinucen měsíc Jerraddo opustit.

Na pozadí tohoto příběhu se Nog s Jakem snaží prodat 5000 balení yamokové omáčky výměnným obchodem, což se jim nakonec podaří a získají velmi lukrativní nabídku.

Citáty

Mullibok: „Takže přece jen si dala přednost uniformě přede mnou.“

Mullibok: „Říkáš, že jsi můj přítel, dokaž to, použij tu zbraň na mě.“
Kira: „To nemůžu!“
Mullibok: „Jestli mě odtud odvedeš, zemřu.“

Zamyšlení

Musíme si položit základní otázky: Jak hodně jsme ovlivněni prostředím, ve kterém žijeme? Jak dlouho nám bude trvat, než ztratíme sami sebe? A jsme vůbec ochotní podniknout i krajní věci, abychom neztratili sami sebe a zároveň nešli proti všemu, co jsme vybudovali?

admirál Kyle
autor: Kyle
vydáno: čt 3. října 2013
přečteno: 4112x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG