Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Filmové adaptace Karla Čapka s herci Star Treku

út 15. října 2013      autor: sarao      přečteno: 4809x      délka: 4 min      komentáře: 8

Chase MastersonV současné době se připravují či již natáčejí dva filmy inspirované dílem dramatika Karla Čapka. Tím prvním je R.U.R. režiséra Jamese Kerwina, druhým pak český koprodukční film Válka s Mloky. Oba filmy jsou pro nás zajímavé nejen sci-fi zaměřením, ale i tím, že v nich budou hrát herci, které známe ze Star Treku.

R.U.R.

Film je zatím ve fázi přípravy a shánění finančních prostředků. K tomuto účelu slouží prvotní krátký sci-fi film R.U.R.: Genesis, ve kterém hlavní role ztvárnili Chase Masterson (známá z role Leety v DS9) a Kipleigh Brown (role Jane Taylor v ENT). Teaser slouží jako upoutávka na chystaný film a současně jako demonstrátor pro sponzory.

Čapkova R.U.R.

Úvodní dějství se odehrává v blíže nespecifikované budoucnosti na ostrově výrobny robotů, kde žije pouze šest mužů. Celou výrobu provádějí roboti. Připluje za nimi pěkná dcera prezidenta Helena Gloryová, která chce roboty zrovnoprávnit a do které se všichni zamilují. Postupně jí vyprávějí příběh vynálezu prvních robotů starým Rossumem a jeho synovcem. Nakonec se vdá za ředitele Harryho Domina.

Příběh dále pokračuje po deseti letech, kdy už jsou roboti široce rozšířeni. Heleně je smutno z toho, že roboti, ač velmi podobní lidem, nemohou mít city jako lidé, a tak přiměje Dr. Galla, aby začal experimentovat s jejich „duší“. Jejich původním cílem bylo vytvořit pro člověka ráj na zemi, aby již nikdy nemuseli lidé umírat hlady a měli všeho dostatek. Jenže upadly mravy, lidé zlenivěli a začali roboty původně určené k práci používat jako vojáky pro své války.

Nakonec se několik robotů vzbouřilo, ustanovilo Ústřední výbor robotů a vyhlásilo válku lidstvu, jež drtivě porazilo a nenechalo nikoho přežít. Nakonec dorazili až na výrobní ostrov a pozabíjeli všechny až na Alquista, protože on ještě pracoval rukama (což ho uklidňovalo; věřil, že je práce smyslem života). Jenže roboti se začali opotřebovávat a umírali. Chtěli po něm, aby objevil původní Rossumův výrobní postup, ten však spálila Helena předtím, než je zabili.

Jednou v noci ho vzbudili robot Primus a robotka Helena. Když chtěl jednoho pitvat (kvůli výzkumu), druhý se nabízel místo něj a vůbec se nechovali logicky jako roboti (snažili se navzájem chránit; záleželo jim jednomu na druhém). Nakonec zjistil, že se mají rádi, a tak je poslal pryč, aby udrželi život a začali s láskou znovu jako Adam a Eva. Což je menší paradox: roboti totiž neměli rozmnožovací ústrojí (kvůli zjednodušení výroby – nepotřebovali ho), je tedy záhadou jak se mohli dále množit a udržet tak život. Závěr má však spíše symbolický charakter.

(citace z Wikipedie)

Chase Masterson a Kipleigh Brown ve filmu R.U.R.: Genesis:

 

Válka s Mloky

Druhým Čapkovým dílem, na jehož filmovém zpracování se v současné době pracuje, je Válka s Mloky. Tu připravuje producent Tomáš Krejčí již přes deset let. V roce 2009 se už mělo začít točit, ale shánění peněz na projekt se protáhlo, a tak byl na nějakou dobu uložen k ledu. Vloni se na něj usmálo štěstí a díky krátkému traileru se mu podařilo oslovit i zahraniční producenty a získat finanční podporu od německých a polských filmových společností. Podle posledních zpráv by do hry měla vstoupit i televizní stanice HBO. Mezi potvrzenými herci tohoto filmu jsou mimo jiné i Christopher Lloyd (představitel velitele Kruga, Star Trek III: Pátrání po Spockovi) v roli Mr. Bondyho a Matthias Hues (jeden z klingonských generálů, Star Trek VI: Neobjevená země) v menší roli kuchaře Jensena.

Synopse filmu

Válka s mloky je filmem o konci lidstva. Nově objevený živočišný druh inteligentních mloků má přinést blahobyt. Kvůli lidské nenasytnosti však přinese lidem zkázu.

Film se odehrává ve dvou časových rovinách. První polovina filmu nám v náznacích připomíná devadesátá léta, druhá polovina současnost.

Starý námořník Van Toch objeví dosud neznámý živočišný druh – mloky – a zjistí, že jsou velmi učenliví a pracovití. Nabídne obchodní partnerství průmyslníku Bondymu, ten založí nadnárodní korporaci Salamander syndicate a mloci se začnou masově využívat k práci. Kvůli zisku se mloci nekontrolovaně množí, až jednoho dne začnou klást podmínky lidem k životu na Zemi.

Hlavni postavou je mladý ekonom František, který zpočátku pracuje na expanzi mloků v Salamander syndicate. Jako jeden z prvních ovšem pochopí mločí hrozbu a chce začít mloky regulovat. To se nelíbí akcionářům podniku, protože při regulaci neporoste byznys tak rychle. František proto ze syndikátu ve zlém odchází, opouští kariéru ekonoma a vydává se na cestu po Evropě…

Odkazy:

Karel Čapek R.U.R. na webu Městské knihovny v Praze

Karel Čapek Válka s Mloky na webu Městské knihovny v Praze

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: út 15. října 2013
přečteno: 4809x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Terry Farrell se vdala za Adama Nimoye  -  út 27. března 2018
Zemřel Anton Yelchin  -  ne 19. června 2016
Kapitán Kirk vyplul na moře  -  pá 11. prosince 2015
Zemřel velikán filmové hudby James Horner  -  st 1. července 2015
Ještě jednu otázku, Columbo. Co vy a Star Trek?  -  po 20. dubna 2015
Stewart se loučí s X-Meny, Siddig bude hrát o trůny  -  so 21. února 2015
Star Trek: Sever a Jih  -  út 28. října 2014
Co dnes dělají hvězdy Star Treku? Unbelievable!!!!!  -  ne 19. října 2014
Star Trek, ALS a kýbl ledu [VIDEO]  -  st 3. září 2014
Emmy pro Cumberbatche, Mulgrew odešla s prázdnou, Bragův Kosmos boduje  -  čt 28. srpna 2014
K Roddenberryům přiletí čáp  -  čt 16. května 2013
Výročí v roce 2013  -  po 21. ledna 2013
Hvězdy ze Star Treku společně na Broadway  -  ne 23. prosince 2012
Podívejte se na hodinový panel pěti kapitánů  -  po 18. června 2012
Kapitán Picard a predátoři  -  st 30. května 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG