Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Symbióza (Symbiosis)

čt 17. října 2013      autor: Fanda      přečteno: 3770x      délka: 4 min      komentáře: 13

SymbiozaTentokrát jsem vybral epizodu, která sice není špatná, ale mezi své nejoblíbenější ji neřadím. Zvolil jsem ji však záměrně kvůli hostujícímu herci Merrittu Butrickovi, o kterém si řekneme něco později, a také kvůli Denise Crosby, pro kterou byl tento díl rozloučením s postavou Tashy Yarové.

Epizoda Symbióza (Symbiosis) byla prvně promítána 18. 4. 1988. Na režisérské křeslo usedl Win Phelps, pro něhož byl tento zářez v univerzu Star Treku jediným. Scénáře se ujal mj. Robert Lewin, který má na triku ještě díly jako Datalore, 11001001 nebo The Arsenal of Freedom.

Děj (obsahuje spoilery)

Děj nás zavede do systému Delos, ve kterém jsou dvě planety třídy M – Ornara a Brekka. Civilizace obou planet spolu žijí ve zvláštní symbióze. Obyvatelé jedné planety (Ornara) jsou odkázáni na velmi vzácný lék, felicium, který ale dokážou produkovat pouze obyvatelé druhé planety (Brekka). Ekonomika planety Brekka se de facto zúžila pouze na produkci felicia, za což od Ornaranů získávají vše potřebné. Vzniká tak podivná symbióza, kdy obyvatelé ani jedné z planet nejsou soběstační a jsou závislí na produkci druhé planety.

Po důkladném prošetření vzniklé situace však posádka Enterprise dospěje k překvapivému výsledku. Felicium už neplní svou úlohu léku (kdysi vyléčil mor na planetě Ornara), ale stal se pro své spotřebitele jen velmi silnou drogou, bez jejíhož užívání trpí Ornarané velmi silnými abstinenčními příznaky, které pochopitelně přisuzují „nevyléčitelné nemoci“. Nezaujatý divák nabude právem dojmu, že Ornarané jsou vykořisťovaní Brekkiany, kteří o tom samozřejmě vědí a udržují Ornarany v nevědomosti. Všemocná Základní směrnice však nedovoluje vnější vměšování a kapitán tak stojí před nepříjemným úkolem.

Po nezbytném morálním souboji, který se svým svědomím svedou členové posádky Enterprise, dospěje kapitán k elegantnímu řešení, jež má ve svém konečném důsledku za následek ukončení této nezdravé symbiózy.

Myšlenky

Tento díl v sobě nese hned dvě poselství. Podezírám tvůrce epizody, že se při vývoji scénáře spřáhli s nějakou organizací pro boj s drogami, která má na svědomí minimálně jeden dialog. Jedná se o rozhovor mezi Wesleym, Datem a Tashou, kdy Wesley nechápe, co je na drogách tak super, a Tasha mu vysvětluje jejich krátkodobý přínos a fatální dlouhodobé dopady. Dialog na mě působí (alespoň v CZ verzi, EN jsem neslyšel) dost škrobeně, uboze, až komicky. Nicméně poselství je jasné: Drogy jsou fuj a správný člen Hvězdné flotily od nich dává ruce pryč!

Mnohem hlubší myšlenku vysloví na konci kapitán Picard v turbovýtahu s doktorkou Crusherovou. Velmi racionálně se zabývá hlavní ideou Základní směrnice – nevměšovat se do jiných kultur. Vysloví názor, že kdykoliv toto nařízení Federace porušila, vždy to skončilo špatně. Tento názor lze snadno připodobnit k rozdílným kulturám naší současnosti a k negativním dopadům při snaze násilně implementovat kulturní a morální hodnoty jedné civilizace do civilizace druhé. Téma je to nadčasové a na pozadí aktuálních válečných světových konfliktů lze spatřit zcela jasnou paralelu.

Citáty

„… the Prime Directive is not just a set of rules; it is a philosophy…“
„… Primární směrnice, to není pouze soubor nařízení, to je filozofie…“
Picard ke Crusherové

„Drugs… make you feel good.“
„Drogy… po nich se cítíš dobře.“
Tasha Yarová k Wesleymu

Zajímavosti

V tomto díle máme poprvé možnost sledovat propojení dvou transportních paprsků – mezi lodí Federace a cizím plavidlem. Symbióza je také jednou z pěti epizod TNG, která nemá určeno hvězdné datum (stejně jako First Contact, Tapestry, Liaisons, Sub Rosa).

Denise Crosby poslední záběrDalší zajímavost se týká účinkování Denise Crosby v roli Natashy Yarové. Na jednom ze závěrečných snímků je v dálce vidět jak mává, a to je její rozloučení s posádkou Enterprise. Následující díl Skin of Evil byl natočen před touto scénou, ačkoliv byl promítán až po tomto díle. „Mávací“ scéna je tedy posledním natáčecím dnem Denise Crosby coby stabilní členky USS Enterprise. Pro fanoušky Denise to ale není naštěstí její poslední účinkování v TNG. Máme možnost se s ní opět setkat v pozdějších epizodách, např. v díle Yesterday's Enterprise, v závěrečném dvojdíle All Good Things... nebo v roli romulanského komandéra Sely v dalších několika dílech (Redemption 1+2, Unification).

Merritt Butrick

Merrit ButrickNa závěr jsem si připravil malé ohlédnutí za hostujícím hercem Merrittem Butrickem. Ten ztvárnil jednoho ze závislých Ornaranů. Nicméně toto nebylo jeho první setkání se startrekovým univerzem. Prvně jsme měli možnost vidět tohoto herce v celovečerních filmech Khanův hněv a Pátrání po Spockovi, kde si zahrál syna kapitána Jamese T. Kirka.

Merrit Butrick zemřel ani ne za rok po odvysílání epizody Symbióza na zdravotní komplikace způsobené selháním imunitního systému – AIDS. Stal se tak první hostujícím hercem v TNG, který zemřel. Bylo mu 29 let. V roce 1991 se „objevil“ ještě ve Star Trek: Neobjevená země, a to na fotografii, kterou si prohlížel kapitán (a jeho filmový otec) Kirk.

Z jeho další nestartrekové tvorby asi budete znát jeho mini roli Richieho v horroru Hrůzná noc 2 (Fright Night 2), kde si zahrál kamaráda hlavního hrdiny, který podlehl upírskému klanu.


Seriál: Star Trek: Nová Generace

Série: 1

Díl: 22

Datum prvního vysílání: 18. 4. 1988

Zdroj: kontinuum.cz, wikipedia.org, memory-alpha.org
admirál Fanda
autor: Fanda
vydáno: čt 17. října 2013
přečteno: 3770x
komentáře: 13
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG