Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Osobní deník – Škola – psát, či nepsat o Star Treku?

po 2. prosince 2013      autor: cestovatelka      přečteno: 4219x      délka: 3 min      komentáře: 38
Tento článek patří mezi Osobní deníky, jejichž obsah není korekturován redakcí.

Tvůrčí tým <i>Star Trek: Nová generace</i>Jestli milujete ST na tolik, aby jste dokázali obstát před lidmi co nemají páru o čem vlastně je ST (i když nemáte jako já rádi vystupování před třídou), tak do toho rozhodně jděte! V tomto článku sepíšu par svých postřehů a rad (vám) nám mladým trekkistům a pokosím se tu shrnout jak psát o ST pro laiky přehledně, ale někoho to možná bude stát nervi nepsat jak trekkie, ale psát z pohledu laika který o ST něco ví. Doufám že to někomu z vás (nás)  to dodá odvahu.

Nebuďte troškaři, ale odhlédněte od toho že jste fanoušek.

Vente si klidně velké sousto třeba jako já dělám Absolventskou práci (na téma technologie ST s pohledu dneška). Samozřejmě nemůžete v práci požívat slang, aspoň ne bez vysvětlení. Také se snažte vyhnout fanouškovské urputnosti vysvětlete  co, kdy a kdo (možná i proč- Gene byl letec za druhé světové války a posléze pracoval u policie sám poznal násilí a proto vytvořil mírumilovný svět Star treku) to bohatě stačí když by jste šli dál tak by vás to mrzelo, akorát by vás spolužáci ukamenovali, tohle ale platí jen když píšete obecně o Star treku, pokud píšete o rozsáhlejším tématu  tak na úvod, napište co je ST (5 seriálů a 12 filmů (můžete je stručně popsat)) a kdo ho vymyslel (a kdo s ním pokračoval) a poté si vyhledejte hodně informací co se věnují vašemu vybranému tématu (věnujte si i detailům, vyplatí se to).  Pokud děláte jen prezentaci tak se slangu vyhněte úplně, nedělá to dobrotu když zapomenete danou zkratku vysvětlit a stejně jako u psaní vysvětlete  co, kdy a kdo.

Nepoučujete, jen informujte!

Ze začátku jsem i já sama měla potřebu poučovat, ale tvrdě jsem narazila na učitele kterému to bylo putna. Proto je lepší říct: "Star trek je Americká sci-fi sága skládající se z 5. seriálů a 12. filmů." Než rýpat tímhle stylem (ale uvědomte si že já jsem to taky dělala!) "Hej, vy nevýti co je Star trek? To ví přece každý, je to  Americká sci-fi sága skládající se z 5. seriálů a 12. filmů." Tak tohle fakt nedělejte, protože jednou narazíte na spolužáka nebo učitele který váš poučování nepřejde a pěkně vám to vytmaví. (Jo učitel vám dá jen špatnou známku, ale spolužáci umějí byt pěkně krutí!)

Kostým?

Hlavně to nepřežene pokud jde o 5 minutové vystoupení před třídou zdržte se kostýmu (uvědomte si že by jste v něm museli být pak celý školní den), nebo to dopadne jako u mě že na vás budou pořvávat aby jste se vrátili do 60. let minulého století, nebo že jste p***a jenom kůly tomu že vypadáte jak ze Star(ých) Treků, ale pokud jde o obhajobu která je delší nebojte se nasadit špičaté uši a kostým a pozvat kamarády od treku (pokud to tedy jde, tak jsem to udělala i já).

Závěrem bych chtěla poznamenat, že nerada vystupuji před lidmi obecně, ale přes to všechno jsem měla přednášku na Starconu a strach mě pomalu opouští. Budete i vy stateční a budete psát nebo dělat prezentace o svém milovaném Sci-fíčku?! Jak by řekli Borgové strach je irelevantní!


PS. Při psaní tohohle článku poslouchám Where My Heart Will Take Me (Instrumental) od České filharmonie a zakouším tolik nepopsatelných pocitů, ale jeden pocit ve mě přetrvávat dlouho a to radost že můžu vidět/poslouchat český Star trek a doufám v to že se jdou připojím k těmhle lidem, co tu pořádají různé akce a tvoří Star trek a mají odvahu to dělat a myslím si že to dělají s chutí a přeji jim jen úspěchy! :) 

komandér cestovatelka
autor: cestovatelka
vydáno: po 2. prosince 2013
přečteno: 4219x
komentáře: 38
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Moje ohlédnutí za odznáčky  -  út 7. července 2020
Pět let aktivně mezi Trekkies  -  út 9. června 2020
Seriál Picard - dojmy  -  ne 5. dubna 2020
Najobľúbenejšia a nejmenej sympatická postava zo ST:Discovery?  -  so 1. června 2019
Star Trek je naděje  -  út 4. prosince 2018
Rozpory mezi fandomy  -  so 25. února 2017
Jak jsem se ke Star Treku dostala  -  čt 23. února 2017
Star Trek a Netflix  -  po 23. ledna 2017
Pan Spock  -  po 19. září 2016
Charakteristika idolu – Dat  -  so 9. dubna 2016
PFko po klingonsku  -  so 26. prosince 2015
Vánoční přání  -  út 22. prosince 2015
Já a můj letošní advent  -  ne 6. prosince 2015
Píseň z Nové generace, díl Zraněný  -  so 5. prosince 2015
Objevování exoplanet  -  pá 24. července 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG