Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Postavit Excelsior

ne 1. prosince 2013      autor: William Kirk      přečteno: 3245x      délka: 2 min      komentáře: 8

Excelsior modelŘíká se do třetice všeho dobrého, tak jsem si řekl, že můj třetí a poslední model musí být něco speciálního, nějaký velký experiment. Jinými slovy jsem měl jasno: bude to Excelsior. Tento typ, který pro Star Trek III a ILM vytvořil Bill George, patřil od prvního zhlédnutí k mým nejoblíbenějším. Začal jsem tedy postupně se shromažďováním údajů, obrázků a plánů, ze kterých bych mohl vycházet. A nestačil jsem se divit.

Situace kolem Excelsioru totiž vůbec není jednoduchá. Existují (nebo přesněji existovaly) dva studiové modely. Větší a menší. Větší USS Excelsior NX-2000 byl později drobně upraven na USS Excelsior NCC-2000 a později zásadně předělán na USS Enterprise-B / USS Lakotu. A menší, který byl vyroben pro epizodu VOY „Vzpomínka“ a později sloužil jako vzor pro lodě této třídy v seriálu DS9. Tento menší se od většího odlišuje v některých drobnostech a zásadně v rozsvícení warp motorů.

No a pak jsou samozřejmě různé fanouškovské stránky s náčrty a blueprinty, které se od sebe – jak jinak – liší. Nesmíme zapomenout na model od AMT/ERTL, který se – ano, správně – liší, od obou studiových modelů. Modelu od ERTLu se nejvíce podobá letošní model od společnosti Hot Wheels.

A v čem že se různé varianty třídy Excelsior liší, ač by měly vycházet ze stejného základu? Mám pocit, že snad ve všech částech lodi. Zvolil jsem si proto určitý kompromis z celé řady variant, na které jsem narazil, tak, aby stavba byla co nejschůdnější. Základem pro mě byl druhý studiový model. Limitem pro mě byla plastová deska velikosti A3.

Za nejlepší zdroj považuji opět německou stránku Ex Astris Scientia.

V následující sérii článků vás provedu celým postupem sestavování této lodi. Stavba ještě neskončila, protože jde o věc časově velice náročnou. Předběžně se články zaměří na:

  • talířovou sekci
  • krk
  • sekundární trup a deflektor
  • primární a sekundární hangár pro raketoplány
  • warp motory
  • pylony motorů

Na obrázku je zatím poslední fáze stavby – zatím neslepené, pouze k sobě přiložené vybrané části lodi. Výsledkem si stále nejsem jist, stejně jako tím, zda loď skutečně dostavím. Ale třeba tato série článku poslouží jako inspirace vám, čtenářům,  pro stavbu dalších modelů.

komodor William Kirk
autor: William Kirk
vydáno: ne 1. prosince 2013
přečteno: 3245x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Vídeňské sci-fi obchody  -  pá 15. prosince 2017
Star Trek: Attack Wing – veřejné hraní  -  so 13. února 2016
Model Stargate řízený pomocí Arduina  -  st 2. července 2014
Vlastní tvorba: Enterprise  -  ne 4. května 2014
Postavit Excelsior IV  -  po 3. března 2014
Postavit Excelsior III  -  po 10. února 2014
Postavit Excelsior II  -  pá 17. ledna 2014
Což takhle dát si bitevní loď? [UPDATE]  -  po 18. listopadu 2013
Máte přebytečné statisíce? Pořiďte si modely Enterprise!  -  pá 18. října 2013
Model klingonského křižníku D-7  -  út 8. října 2013
Modely ve Star Trek: Voyager od Revell  -  so 28. září 2013
Modely od Polar Lights v ČR  -  ne 22. září 2013
Romulanský dravec  -  so 24. srpna 2013
Hot Wheels: klingonský Dravec  -  st 3. července 2013
Hot Wheels: třída Miranda  -  čt 27. června 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG