Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Enderova hra – literární skvost na stříbrném plátně

so 7. prosince 2013      autor: David      přečteno: 4598x      délka: 3 min      komentáře: 7

planeta TermiťanůKnihu, a teď už vlastně i film, o které chci napsat, jsem četl odhadem tak před patnácti lety během studia na střední škole. Byla to tehdy kniha půjčená z Městské knihovny a jako milovníkovi vědeckofantastické literatury, jehož první sci-fi knihou byla sbírka povídek Poselství z vesmíru od Clifforda Simaka a druhou Jádro pudla od Ondřeje Neffa, mě zaujala vlastně jen tím, že se nacházela v oddělení sci-fi literatury a že titulní ilustrace zobrazovala kosmickou loď přistávající na technicky vyspělé planetě.

Vzhledem k tomu, že jsem na portále na toto téma ještě nezaznamenal žádný článek, přestože byl v českých kinech nedávno uveden stejnojmenný film, nedokážu posoudit, kolik zdejších návštěvníků tuto knihu zná.

Upozorňuji ty, kteří knihu ještě nečetli nebo neviděli film, že následující text poodhaluje děj.

Jde o knihu Enderova hra.Endergame Kniha popisuje život geniálního chlapce Andrewa Wiggina zvaného Ender, na pozadí hrozby vyhlazení lidstva ze strany mimozemské rasy zvané Termiťané. Lidé zastavili druhý útok Termiťanů především díky veliteli Mazeru Rackhamovi, který byl napůl maorského původu.

Ender a řada dalších dětí procházejí výcvikem v takzvané Bitevní škole. Výcvik je zaměřen na schopnost velet a určovat strategii a taktiku boje. Velkou část výcviku tráví Ender studiem dostupných údajů o slavném vítězství Mazera Rackhama. Dochází k přesvědčení, že v záznamech něco podstatného chybí, až je mu odhaleno, že Termiťané spolu komunikují telepaticky. Díky tomuto poznání lidé vyvinuli takzvaný filotický paralaktický okamžikový komunikátor zvaný hláska, pomocí něhož je možné v reálném čase komunikovat s bitevními loděmi, které byly léta předem vyslány k termiťanským světům. A že je tu očekávání, že Ender bude oním velitelem, který bude právě těmto jednotkám velet a Termiťany porazí.

Díky kouzlům teorie relativity Mazer Rackhamse Ender nakonec osobně setkává s legendárním Mazerem Rackhamem a ještě později zničí celou civilizaci Termiťanů, zatímco se domnívá, že skládá zkoušku při bitevní simulaci.

V tom okamžiku je před čtenářem ještě celých 10 % příběhu, zatímco v případě stejnojmenného filmu je příběh téměř u konce. To je ale jeden z mála rozdílů mezi knižní předlohou a filmovým zpracováním. Popravdě řečeno jsem si dosud nedokázal vzpomenout na sci-fi film, který by se tak věrně držel své knižní předlohy. Tedy kromě první a druhé Vesmírné odysey, ovšem.

Jen si to vemte. Například film Já, robot nemá s knižní předlohou společného téměř nic. Ačkoli jsem si téměř jist, že mě – pokud jde o věrná filmová zpracování – někdo vyvede z omylu.

Výcvik v bitevním sáleAť tak nebo tak, po patnácti letech od přečtení knihy mi při zhlédnutí filmu Enderova hra připadalo, jako bych knihu znovu četl. Jistě, druhá bitva o Zemi nebyla ve filmu svedena u Saturnu, ale na Zemi. Poslední bitva neprobíhala v knize přesně tak, jak ji popisuje film. A děj po závěrečné bitvě je v knize daleko obsáhlejší. Ale jinak je film skvělým příkladem toho, co očekává mnoho čtenářů sci-fi literatury, když jdou do kina na filmové zpracování své oblíbené knihy. Dokonce je ve filmu Mazer Rackham představen s maorským tetováním, což jsem na filmu ocenil teprve při přípravě tohoto článku. Kéž by to tak dobře dopadlo i v případě chystaného filmového zpracování románu Čest královny, knihy ze série o Honor Harringtonové, z pera Davida Webera.

Inu, doufejme.

podporučík David
autor: David
vydáno: so 7. prosince 2013
přečteno: 4598x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

James Cameron: Příběh sci-fi  -  po 17. září 2018
Zachary Quinto si zahraje v seriálu Biopunk  -  út 12. července 2016
Ikarie XB 1  -  so 18. června 2016
Star Trek vs. Star Wars – Buzzfeed  -  st 11. listopadu 2015
Předpremiéra filmu Marťan ve startrekovém kostýmu  -  po 31. srpna 2015
Stargate: Resistance se vrátil v rukách fanoušků  -  pá 31. července 2015
Mission: Impossible aneb když je šance nulová  -  so 25. července 2015
Znělka Simpsonových jako pocta Star Treku [VIDEO]  -  út 20. ledna 2015
Destiny dokončena  -  pá 7. února 2014
Gravitace  -  so 26. října 2013
John Williams bude skládat hudbu pro Star Wars epizodu VII  -  po 29. července 2013
Destiny ožívá!  -  út 9. dubna 2013
V Hollywoodu se hnuly ledy, Abrams bude režírovat nové Star Wars [UPDATE]  -  ne 27. ledna 2013
Star Wars: Epizoda 7 ... realita roku 2015  -  čt 1. listopadu 2012
Revolution - nový seriál J.J. Abramse  -  út 30. října 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG