Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Kroužek expertů (Think Tank)

čt 12. prosince 2013      autor: Fanda      přečteno: 3056x      délka: 4 min      komentáře: 9

Think TankDost už bylo TNG! To jsem si řekl po minulém Retru a zabrousil do svého nejoblíbenějšího seriálu ze světa Star Treku, do Voyageru. Sice mi v něm chybí Enterprise, ale Voyager je také parádní „loďka“, která se pod brilantním velením neohroženého kapitána Janewayové protlouká trnitým kvadrantem delta k rodné hroudě v sektoru 001. Cestou zachraňuje/moralizuje/ochraňuje/likviduje kdejakou vesmírnou havěť, a když není do čeho píchnout, tak si občas uloví nějakou tu borgskou krychličku.

Pro dnešní retro jsem vybral jednu ze svých nejoblíbenějších epizod. Jedná se o díl Kroužek expertů, který je součástí páté řady. Je to 112. epizoda tohoto seriálu a režie se ujal Terrence O'Hara, pro kterého to bylo první a také poslední setkání se Star Trekem. Na epizodě dále spolupracovali Michael Taylor, Rick Berman a Brannon Braga. V jednom rozhovoru Joe Menosky (produkce) vyzdvihl především přínos Brannona Bragy, který podle něj stál za hlavním nápadem celé epizody.

Děj (obsahuje spoilery)

Think Tank - HazariVoyager je vlákán do pasti a paralyzován. Po chvíli se vynoří těžce vyzbrojené plavidlo druhu, který si říká Hazarové. Jedná se o druh, který je v kvadrantu delta známý jako lovci odměn a jejich cílem je Voyager. Z pasti se dostane Voyager jen za cenu nepřiměřeného rizika, kdy kapitán Janewayová málem zničí celou loď.

Po úniku posádka zjistí, že je celá oblast pokryta loděmi Hazarů, kteří stahují kolem Voyageru smyčku. Předvídají každý krok, o který se kapitán Janewayová pokusí. Při řešení složité situace kontaktuje Janewayovou Kurros. Ten je součástí malé skupinky, která se specializuje na řešení těch nejtěžších úloh. Kapitán Janewayová pojmenuje tuto skupinku jako Kroužek expertů. Kurros nabídne Janewayové pomoc s jejím hazarským problémem.

Skupinku tvoří několik naprosto rozdílných tvorů (včetně robota). Všichni spolu mohou komunikovat prostřednictvím specializovaného zařízení, které jim dovoluje propojit myšlenky. Ačkoliv Kurros ujišťuje Janewayovou o svých skromných požadavcích za pomoc, kterou může Voyageru poskytnout, řekne si mj. i o Sedmou z Devíti. Pragmatičnost a přímočará logika Sedmé vyústí v její rozhodnutí vyjít Kurrosovi vstříc. Proti tomuto rozhodnutí se samozřejmě postaví Janewayová, ale dává Sedmé právo volby. I když se ze začátku zdá, že se Sedmé možnost připojení se ke Kroužku expertů zamlouvá, nakonec se rozhodne nabídku nevyslyšet.

Krátce poté je Voyager cílem dalšího útoku a než se Kurros vrátí na své plavidlo, poskytne Janewayové cennou radu zdarma. Kapitán si uvědomí, že čelí nebezpečí nejen ze strany Hazarů, ale také ze strany Kroužku expertů. Voyageru se podaří zajmout jedno plavidlo Hazarů a z analýzy jejich dat Janewayová zjistí, že tím, kdo si objednal Hazary na lov Voyageru, byl sám Kurros.

Janewayová se spojí s Hazary a společně vymyslí lest na Kroužek expertů. Jelikož ani Hazarové nemají tuto skupinku myslitelů v lásce, ochotně přikývnou na plán Janewayové. Sedmé se podaří vyřadit jejich komunikační systém, takže si najednou členové Kroužku expertů nerozumějí a Hazarové podniknou tvrdý úder na jejich plavidlo. Během bitvy se Voyager odpoutá a pokračuje dál ve své cestě domů.

Vybraný citát

„Podvod je často nejúčinnější.“ – Sedmá z Devíti 

„Když něco nemůžete vyřešit, podvádějte.“ – kapitán Janewayová

Zajímavosti

Think Tank - KurrosK epizodě Kroužek expertů se příliš zajímavostí neváže. Natáčení proběhlo víceméně standardně ve dnech 7. až 15. ledna 1999 (v březnu premiéra). Nejlépe hodnocený herecký výkon je připisován hostujícímu Jasonu Alexanderovi, který ztvárnil roli Kurrose. Toho si nejspíš spojíte s postavou Phila Stuckeyho, právníka z filmu Pretty Woman. Jason Alexander v jednom z interview z roku 2011 řekl, že byl z práce na této epizodě nadšený.

Trochu zvláštní je jen tvrzení Kurrose, že před rokem pomohli Vidianům s lékem na virus Phage. S touto rasou se Voyager setkal o několik desítek tisíc světelných let před tím a kapitána Janewayovou ani nenapadlo se Kurrose zeptat na pohon jeho plavidla, který by mohla případně použít pro návrat domů.

Závěr

Think Tank - Janeway převezla Kroužek expertůTuhle epizodu mám rád a ani pořádně nevím proč. Obsahuje všechno, co se mi líbí – akce, rafinovanost, taktika. Ta trocha nelogičnosti a předvídatelnosti mi nijak nevadí. Na zahraničních serverech jsem se setkal jak s pozitivními komentáři k epizodě, tak s negativními. Ale i tak musím konstatovat, že i když dám za pravdu všem kritikům, tato epizoda i nadále patří mezi mé oblíbené. Morální dilema z obětování jednotlivce pro dobro většiny je sice trochu laciné, ale já tento díl nechápu jako něco, nad čím bych se měl dlouze zamýšlet. Spíš je to díl, u kterého se mi hezky usíná, případně poslouží jako zvuková kulisa u činností, které nevyžadují mou stoprocentní pozornost.


Seriál: Star Trek: Voyager

Série: 5

Díl: 20

Datum prvního vysílání: 31. 3. 1999

Zdroj: memory-alpha.org, kontinuum.cz, imdb.com
admirál Fanda
autor: Fanda
vydáno: čt 12. prosince 2013
přečteno: 3056x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG