Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Spiknutí (Conspiracy)

čt 13. března 2014      autor: Fanda      přečteno: 3113x      délka: 6 min      komentáře: 12

SpiknutíAčkoliv jsem se ve svém posledním retru zařekl, že na TNG teď nějakou dobu pro rubriku Retro zapomenu, nejde to. Nedávno jsem si pustil díl Spiknutí z první řady a bylo rozhodnuto o tématu pro další článek. Opět se jedná o epizodu, která ve mně vzbuzuje trochu strach, a protože mám v oblibě horory (hlavně ty s nechutnými speciálními efekty), mám tuto epizodu velmi rád. Režie se ujal ostřílený startrekový režisér Cliff Bole. Celkem režíroval 42 epizod v TNG, DS9 a VOY, za všechny jmenujme Bliss nebo oblíbený The Best of Both Worlds I a II.

Děj (obsahuje spoilery)

Enterprise míří na Pacifiku. Členové můstku mezi sebou vtipkují, když vtom zachytí kód 47 – tísňové volání Hvězdné flotily, volání určené pouze kapitánovi. Picarda kontaktuje jeho přítel kapitán Walker Keel (USS Horatio) s velmi naléhavou prosbou o setkání a varováním, aby nikomu nevěřil. 

Kapitán ihned mění kurz a bez ohledu na své předchozí rozkazy míří za USS Horatio. Na místě setkání jsou další dva kapitáni – Tryla Scott a bolijský kapitán Rixx. Než kapitán Keel ověří sérií otázek Picardovu identitu, ostatní na něj zatím míří. Jakmile jsou si Picardem jistí, svěří se mu se svým podezřením, že velení Hvězdné flotily se mění. Mění se identita jednotlivých velitelů a pro tuto změnu není žádné logické vysvětlení. Zároveň došlo k sérii nešťastných náhod a řada důležitých osob při nich tragicky zahynula.

Kapitán Picard pověří Data analýzou rozkazů z velitelství Hvězdné flotily za posledních šest měsíců. Mezitím Enterprise zachytí zvláštní signály a po bližším ohledání zjistí, že se jedná o trosky USS Horatio. Nikdo nepřežil a Picarda hluboce zasáhne smrt jeho dlouholetého přítele kapitána Keela. Jeho pochyby navíc ještě prohloubí výsledek Datovy analýzy. Picard nakonec do situace zasvětí vyšší důstojníky a rozhodnou se k cestě na Zemi. Tam je čeká překvapivé, leč mírné přijetí od admirality. Picard přijme pozvání na velitelství a zároveň se jeden z admirálů vypraví na Enterprise. Hned po jeho přenosu pojme kapitán Picard podezření, že s admirálem Gregory Quinnem není něco v pořádku. Varuje Rikera, ať admirála nespouští z očí, protože si je jistý, že to není on.

Spiknutí - Crusherová v akciNa Zemi je Picard uvítán mimo jiné Dexterem Remmickem, se kterým jsme se mohli setkat už v epizodě Plnoletost (1x19). Mezitím je Riker na Enterprise napaden admirálem Quinnem, který disponuje nadlidskou silou. Rikerovi přiběhne na pomoc Worf a La Forge. S Geordim je Quinn hotový raz dva a ani Worf se na žádný efektivní odpor nezmůže. Quinnovu řádění nakonec udělá přítrž až doktorka Crusherová, která jako jediná použije hlavu a nesnaží se Quinna přeprat, ale srovná ho do latě phaserem.

Doktorka admirála prohlédne a zjistí, že je napaden podivným tvorem, který je přisátý na jeho krční páteř. Zjevně ovládá admirálovu mysl a vzadu na krku vystrkuje trn, kterým pravděpodobně dýchá. O svém zjištění informuje kapitána Picarda, kterého na velitelství Hvězdné flotily čeká slavnostní večeře s admirály. Riker se mezitím v nemocnici zotavuje z útoku.

Spiknutí - Červí delikatesaKapitán konečně usedne k jídlu a k jeho zděšení jsou v misce pěkně nechutní červi. Admirálové si je labužnicky berou do rukou a vychutnávají si každé sousto. Picardovi se z toho pohledu neudělá dobře a pokusí se dostat z místnosti. Když se mu za zády otevřou dveře, stojí v nich Riker, který Picarda zatlačí zpět do místnosti. Po nezbytném ujištění, že už kapitána nikdo nezachrání, ponoří Riker labužnicky ruku do své porce červů, zkušeně je načechrá a ve chvíli, kdy se je chystá i sníst, tasí náhle svůj phaser. Strhne se menší přestřelka, ze které vyjdou Riker s Picardem jako vítězové.

Spiknutí - KrálovnaJednomu z admirálů se podaří uniknout. Riker s Picardem jej zastihnou a zlikvidují na chodbě. Z jeho úst vyjde malý živočich, který zmizí škvírou pode dveřmi jedné z místností. Oba tam vtrhnou a ke svému údivu zde najdou jen Dextera Remmicka. Tvor míří přímo k němu a Remmick jej dost odporným způsobem nechá vlézt do svých úst. Když Remmick naprosto nevěrohodně ubezpečí Picarda s Rikerem, že jeho úmysly jsou čisté a že mu jde o mírové řešení, nechají oba promluvit své phasery. Nejprve se Remmickovi efektně rozprskne hlava a chvíli nato mu z hrudi vyleze něco jako Vetřelec. Ani tentokrát Picard s Rikerem neváhají a zlikvidují i tuhle příšeru.  

V závěru se dozvíme, že Dat analyzoval vysílání, které posílal Remmick do neznámé části naší galaxie. Jeho součástí byl i kurz k Zemi…

Vybraný citát

„Nechceme ublížit. Jde nám pouze o mírové soužití.“
– Dexter Remmick těsně předtím, než mu Picard s Rikerem ustřelili hlavu

„Celá léta se učíme život respektovat, je těžké ho zničit. Ale zde nebyla jiná možnost.“
– kapitán Picard poté, co zničil bytost ovládající Dextera Remmicka

Zajímavosti

Epizoda Spiknutí získala v roce 1988 cenu Emmy.

Spiknutí - Tvor leze do pusy Dextera RemmickaPříběh tomuto dílu vdechl Tracy Tormé, který původně zamýšlel reagovat na aktuální politickou situaci – nebezpečí infiltrace ze strany Íránu. Počítal ovšem s tím, že ve velení Hvězdné flotily se zrodil nějaký plán na převrat. Proti tomu se ale postavil Gene Roddenberry, protože si nedokázal představit, že by byl ve velení Hvězdné flotily vůbec někdo schopen o převratu uvažovat. Do hry se tak dostal mimozemský druh, který infikoval nejvyšší představitele Flotily.

V tomto díle máme poprvé možnost vidět rasu Bolianů. Záběry exteriérů velitelství Hvězdné flotily byly použity už dříve ve filmu Star Trek IV: Cesta domů. Z českého překladu to není patrné, ale v originále je možné zaznamenat také jednu velkou zajímavost. Jedná se o záběr s Datem, kterému odpoví palubní počítač: „Thank you, sir. I comprehend.“ Je to poprvé a také naposledy, kdy o sobě palubní počítač ve Star Treku hovoří v první osobě a použije „I“ – „“.

Spiknutí - MapaZa Remmickem je vidět dnes už legendární mapa kvadrantů alfa a beta s planetami, tak jak jsou nám známy z TOS a TAS. V tomto díle poprvé hraje hlavní roli planeta Země.

Vzhledem k tomu, že na závěr dojde k poněkud morbidnějšímu rozstřílení Remmicka, byla britská premiéra o tuto pasáž ochuzena. V Kanadě předcházelo promítání tohoto dílu varování, stalo se tak pouze u této epizody.

Závěr

Spiknutí - Smrt královnyNa zahraničních serverech jsem četl zajímavý názor, o který se s vámi chci podělit. Někteří fandové se domnívají, že nepřátelští tvorové z tohoto dílu měli být využití i v dalších dílech a epizoda Spiknutí měla být předehrou k propracovanější dějové linii. Je zde velmi silná paralela s Borgy. Například Remmick vysílá vzdálený signál pro svůj druh, aby přiletěli a asimilovali Zemi (podobnost s epizodou Q Who?, kde dojde ke kontaktu také ve vzdálené části galaxie). Také symbolika matky-královny, která napadla Remmicka je podobná s borgskou královnou. Nakonec však došlo ke změně názoru a z Borgů se stala kybernetická stvoření. Za sebe mohu říci, že s Borgy jako s úhlavními nepřáteli jsem více než spokojený. Také si ale myslím, že tvůrci nemuseli myšlenku a pěkně rozjetý příběh z tohoto dílu tak rychle opouštět a mohli na něj někdy v budoucnu opět navázat.

A co vy? Dokážete si představit místo Borgů tyto „hmyzáky“ (nebo škorpióny nebo co to je)? Také by ve vás vzbuzovali takovou hrůzu jako pohled na útočící krychli? Přiznám se, že z Borgů mám docela vítr, ale představa skryté hrozby, kdy nevíte kdo je infikován a kdo ne, je také lákavá.


Seriál: Star Trek: Nová Generace

Série: 1

Díl: 25

Datum prvního vysílání: 9. 5. 1988

Zdroj: imdb.com, kontinuum.cz, memory-alpha.org
admirál Fanda
autor: Fanda
vydáno: čt 13. března 2014
přečteno: 3113x
komentáře: 12
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG