Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: V obležení na AR-558

čt 19. prosince 2013      autor: Kyle      přečteno: 2458x      délka: 3 min      komentáře: 10

NogTato epizoda byla poprvé vysílána 18. listopadu 1998 a byla v pořadí stopadesátou osmou epizodou seriálu Stanice Deep Space Nine, která byla odvysílána. Epizoda nás zavádí do období války s Dominionem, na základnu AR-558, kde je sledována komunikační stanice Dominionu. Uprostřed válečného konfliktu se seznamujeme s osudy neznámých lidí z Hvězdné flotily uzavřených v této mezihvězdné pasti vytvořené myslícími bytostmi. Jak válka ovlivňuje životy lidí? Jsou to jen čísla ve statistice? Jak se změníme pod jejím vlivem. Jak se s ní vyrovnáme? A je to vůbec možné? Zároveň zde poznáváme, jak může být vyspělá technika použita v boji a jak je nutné se ve válce smiřovat se zraněním nebo dokonce smrtí svých přátel či kolegů. Je to vůbec možné?

Autorem této epizody je Ira Steven Behr a Hans Beimler a v originále se jmenuje The Siege of AR-558.

Zápletka

Na úplném začátku zpívá Rom ve Vicově baru píseň Lady is a Tramp a nutno podotknout, že mu to moc nejde. Siska znepokojuje stále se rozšiřující seznam obětí války, který musí pravidelně vyvěšovat, když je vyrušen Kirou, že Defiant je připraven k odletu na misi. Úkolu se účastní i Quark, kterého poslal Velký Nagus na „průzkumnou misi“ do přední linie.

JemHadar

Když Defiant projde bitvou a zničí loď Jem'Hadarů, konečně dolétá na základnu AR-558. Sisko, Worf, Nog, Ezri, Bashir a Quark se přenesou na povrch planety, aby zjistili stav základny, kde je primárním úkolem ubránit dominionský vysílač a získat z něho data. Jsou uvítáni poručíkem Larkinovou (po krátké palbě, když jsou omylem považováni za nepřátele), která jim oznamuje, že z původních sto padesáti lidí, přežilo již jen čtyřicet tři. Sisko se rozhodne zůstat a bránit základnu před Jem'Hadary a Houdini (maskované podprostorové miny), zatímco je Defiant nucen odletět, aby se ubránil nepřátelské palbě.

Při misi do nepřátelského tábora je zraněn Nog a doktor Bashir je nucen amputovat mu nohu. Ezri a Kellin mají za úkol najít způsob, jak zneškodnit miny. Bashir hodnotí stav posádky jako kritický, protože jsou vyčerpaní jak duševně, tak fyzicky. Při přípravách na závěrečnou bitvu Quark zůstává u Noga a brání jej.

Bitva je urputná a končí smrtí několika vojáků, se kterými jsme měli možnost se seznámit, včetně Kellina nebo Vargase. Základna je i za cenu velkých ztrát ubráněna a přilétá USS Veracruz s novou posádkou základny plnou mladých a „nadšených“ lidí. Jak dlouho jim však tohle vše vydrží?

A Sisko opět vyvěšuje nový seznam mrtvých.

Zajímavosti

Tato epizoda volně vyplývá z bitvy o Guadalkanál, která se uskutečnila za druhé světové války v roce 1942–43 a měla velký strategický význam pro výsledek války.

Tato epizoda zvedla silnou vlnu kontroverzních reakcí jak u fanoušků, tak u filmařů. Nicméně tvůrci chtěli ukázat válku takovou, jaká je. (Přesně řekli: „Chtěli jsme ukázat, že válka je na hovno!“)

Nog, Ezri, Bashir a Quark byli záměrně vybráni, protože neměli zkušenosti z boje. Některá jména vojáků byla vypůjčena z filmu Dona Siegela Peklo je pro hrdiny z roku 1962.

Zamyšlení

EzriFighting

Položme si pár otázek: Jsme připraveni na válku? Víme, jak nás válka změní? A chceme se vůbec měnit? A jak mohou normální lidé jít do války? Je to propagandou či lidmi?

Nejdůležitější ale asi je: Jsme připraveni na smrt? Ať už naši, našich blízkých i nepřátel? Naučí nás zabíjet, ale jak se s tím má člověk vyrovnat?

Citát

Na stanoviště přicházejí nové posily.
Reese: „Děti!“
Sisko: „Ne na dlouho…“

admirál Kyle
autor: Kyle
vydáno: čt 19. prosince 2013
přečteno: 2458x
komentáře: 10
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG