Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Památník

čt 23. ledna 2014      autor: Kyle      přečteno: 2453x      délka: 3 min      komentáře: 7

PamátníkTato epizoda se poprvé objevila na televizních obrazovkách 2. února roku 2000 a byla v pořadí 134. epizodou seriálu Vesmírná loď Voyager a čtrnáctou epizodou šesté řady. Na své dlouhé cestě domů se výsadek vrací na palubu Voyageru a u členů posádky se začínají objevovat vzpomínky na válku, ve které ale nikdo z nich nebojoval. Neelix, Tom, Harry a Chakotay zažívají silný posttraumatický syndrom. Kapitán se rozhodne vše prozkoumat. Opět se zde díváme na válečný konflikt, opět z uplně jiného pohledu. Když naše generace odrostou, kdo jim poví o hrůzách války, kdo se postará o pravdivou interpretaci vzpomínek, aby nebyly pokrouceny a zneužity? A nezapomeneme časem na to, co se vlastně stalo?

Autorem této epizody je Brannon Braga a v originále nese název Memorial.

Zápletka

Chakotay, Tom, Neelix a Kim se vracejí z delší mise Deltaplánem. Po návratu na loď se u všech začínají objevovat vzpomínky na válku, ve které bojovali, ale v záznamech o tom není ani zmínka. Tom se vidí v televizi, kterou dostal jako dárek od B'Ellany, Kim má fobii z Jefferiesova průlezu, Neelix brání Naomi v jídelně před neexistujícími nepřáteli a Chakotay se budí ze spaní. Doktor vše identifikuje jako posttraumatický syndrom. Všichni čtyři se snaží dát dohromady útržky toho, co se stalo, ale nikam to nevede. Analýzou záznamů a databáze astrometriky určí Sedmá a Janewayová kurz raketoplánu a rozhodnou se letět prozkoumat, co se stalo a do jaké bitvy se výsadek připletl.

NeelixČím víc se ale blíží k planetě, která je podle všeho oním bojištěm, tím více se projevují problémy. A bohužel nejen u původního výsadku, ale u stále více členů posádky. Nakonec se dostanou až k planetě – Jaynewayová ví, že se jmenuje Tarakis –, kde měla proběhnout celá drastická situace. Společným jmenovatelem je komandér Saavdra, jenž chtěl utajit hrůzný masakr dvaaosmdesáti kolonistů, kteří měli být násilím odvedeni. A aby krveprolití utajil, nařídil nechat těla kolonistů vypařit phaserem.

Když se přenesou dolů na Tarakis, nacházejí ostatky lidí v jeskyni, kde je měl Harry podle svých vzpomínek zavraždit, nicméně jsou již tři sta let staré. Na planetě je také jakýsi obelisk, který má na sobě synaptický přenašeč, který implantuje vzpomínky každému, kdo vstoupí do soustavy. A tak nebude ten hrůzný čin nikdy zapomenut. Nicméně nefunguje tak jak má. Kapitán se rozhodne jej nevypínat, ale naopak opravit a doplnit energii.

Zajímavosti

Tom říká B'Ellaně, že v šedesátých letech nebyla dálková ovládání, ale první bylo vyrobeno v roce 1956.

S původním návrhem epizody přišel James Swallow.

Některé rekvizity a kostýmy z této epizody byly rozprodány na e-aukcích.

Zamyšlení

StrelbaKolik pomníků a památníků jsme postavili obětem tragédií? Kolik pomníků jsme nepostavili, protože někdo prostě celou věc utajil? Kolik lidí muselo trpět, ale byli zapomenuti? Vzpomínky, ty jsou nejlepším důkazem a naším svědomím.

Citát

„Samotná slova nemohou vyjádřit utrpení, samotná slova nemohou zabránit tomu, aby se vše neopakovalo znovu. Za slovy spočívají zkušenosti; kromě zkušeností tu leží pravda, kterou bychom měli přijmout za vlastní.“

(Slova na památníku)

admirál Kyle
autor: Kyle
vydáno: čt 23. ledna 2014
přečteno: 2453x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG