Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Rok pekla (Year of Hell)

čt 3. července 2014      autor: sarao      přečteno: 3899x      délka: 11 min      komentáře: 4

Poskozeny mustaek VoyageruPro dnešní retro jsem vybral jednu ze svých oblíbených epizod Voyageru. Jedná se o dvojdíl Rok pekla, jehož autory jsou Brannon Braga a Joe Menoska, režisérem je Allan Kroeker (1. část) a Mike Vejar (2. část). Voyager v této epizodě na své cestě domů narazí na nepřátelské Krenimské impérium a zejména na krenimského vědce, který se pomocí své časové zbraně snaží změnit historii podle svých představ. Ve své snaze neváhá ničit celé světy a civilizace a nepřítelem je mu i Voyager. Ten čeká rok permanentních bojů v nichž si posádka sáhne až na samotné dno svých sil.

Zápletka

První část

Voyager dorazí do oblasti vesmíru, která podle Sedmé z Devíti patří Zahlům. Krátce po vstupu do tohoto prostoru se objeví před Voyagerem malé plavidlo, které varuje Voyager před vstupem do Krenimského prostoru, o který Krenimové vedou spor se Zahly. Jeho velitel požaduje, aby Voyager tento prostor opustil nebo bude zničen. Vzhledem k tomu, že krenimská loď nepředstavuje pro Voyager hrozbu, ignoruje jej Janewayová a nadále vyjednává z dorazivším zahlským velvyslancem. Ten Voyageru povoluje průlet. Pak se ale prostorem prožene časová vlna, která má původ u domovské planety Zahlů.

Vlna zasáhne všechny přítomné lodě, zahlská plavidla zmizí a malé krenimské plavidlo je transformováno na silné bitevní plavidlo. Voyager je nyní těžce poškozen a arogantní krenimský kapitán požaduje jeho kapitulaci. Janewayová místo toho využívá warp rychlosti k útěku. Opětovné skenování prostoru v astrometrice ukáže, že Krenimové nyní dominují této oblasti vesmíru a že pro Voyager bude nyní obtížné touto oblastí proletět.

Krenimska casova lodPůvodcem časové vlny byla gigantická krenimská loď – časová zbraň – zkonstruovaná krenimským vědcem Annoraxem. Ten ji používá k změnám historie tak, aby obnovil zašlou slávu Krenimského impéria a obnovení kolonie na Kyana Prime, kde žila jeho rodina. Poslední akce, vymazání Zahlů z historie, sice obnovila 98 procent původní síly impéria ale stále nedošlo k obnovení Kyana Prime, proto Annorax nařizuje přípravy další akce.

Mezitím Voyager dál prolétá krenimským územím a svádí permanentní bitvu s krenimskými loděmi. Po dvou měsících nestálých bojů utrpěl těžká poškození a ztráty na životech, během jednoho takovém útoku přišel o zrak Tuvok, když se snažil zneškodnit a prozkoumat nevybuchlé krenimské chronitonové torpédo. Tato oběť však nebyla zbytečná, Sedmé se podařilo analyzovat onu zbraň a Voyager tak mohl být vybaven novými časovými štíty, které jej nyní chrání před krenimskými zbraněmi a časovými vlnami.

Těžce poškozený Voyager s jejich pomocí úspěšně vzdoruje dalšímu krenimskému útoku, když se přižene další časová vlna. To Annorax vymazal z historie další druh – Garenory. Voyager před touto vlnou ochránily jeho nové štíty, Krenimové to štěstí neměli. Udivená Janewayová sleduje jak se velké bitevní plavidlo změnilo na slabě vyzbrojenou malou loď. Přestože je astrometrika, stejně jako zbytek lodi v troskách, podaří se Sedmé zjistit, že zmizelo celé Krenimské impérium.

Posadka opousti VoyagerNa palubě časové zbraně berou vymazání Krenimského impéria s velkým zděšením. Annorax tomu nemůže uvěřit a trvá na tom, že jeho výpočty byly perfektní. Brzy se najde vysvětlení - Voyager a jeho nové časové štíty. To ony mohou za rozdíl ve výpočtech. Annorax nařizuje nastavit kurz na Voyager. Když dostihne Voyager, unese Chakotaye a Parise a snaží se Voyager vymazat z historie. Ten využije své vyšší warp rychlosti a unikne. Let maximální rychlostí však zhorší technický stav lodi natolik, že Janewayová je nucena nařídit posádce opustit loď. Na lodi zůstává pouze ona a starší důstojníci s cílem zachránit Chakotaye a Parise.

Druhá část

Zatím co se zbylá část posádky snaží o nouzové opravy těžce poškozeného a bezbranného Voyageru, který se skrývá v mlhovině třídy 9 před krenimskými loděmi a případnými lovci vraků, pokouší se Annorax přimět Chakotaye a Parise ke spolupráci. Po dvou měsících izolace je zve na večeři a sděluje jim, že již nechce zničit Voyager ale naopak pomoci mu, obnovit jej, možná dostat i blíž k Alfa kvadrantu a tím pomoci i sobě. Aby mohl provést nezbytné výpočty, požaduje informace o jejich zkušenostech v Delta kvadrantu, o dalších druzích se kterými se setkali, a jak jejich přítomnost ovlivnila všechny druhy, s nimiž přišli do styku. Paris mu nevěří, říká že jediný důvod proč ještě nezničil Voyager je ten, že mu Janewayová úspěšně uniká. Znechuceně odchází a je šokován že jej Chakotay nenásleduje.

Chakotay provadi casove simulaceAnnorax se zaměřuje na Chakotaye, slibuje mu možnost obnovení Voyageru bez poškození kohokoliv jiného a nabízí Chakotayovi možnost pracovat na tomto úkolu s ním. Chakotay přijímá a na palubě krenimské zbraně se snaží pomoci s časovými výpočty. Přichází s návrhem na vymazání komety , kvůli které musel Voyager před 8 měsíci změnit kurz, který jej následně přivedl do krenimského prostoru. Annorax jej nechá toto simulovat. Ale když se tak stane, je Chakotay šokován nečekaným simulovaným výsledkem - 8000 druhů by bylo vymazáno spolu s kometou. Annorax mu vysvětluje, že před 4 miliardami let fragmenty z komety narazily do planety a uvolnily úlomky, které roznesly život po okolním vesmíru. Vzniklo tak mnoho civilizací i menších forem života. Vysvětluje, že i on dělal podobnou chybu, když poprvé použil zbraň proti rase zvané Rilnarové. To tehdy vedlo ke vzniku alternativní časové linie, ve které 50 milionů Krenimů během jednoho roku zemřelo na mor, protože to byli právě Rilnarové, kdo zavedl protilátky proti této nemoci do krenimské fyziologie a on vymazal protilátky spolu s nimi. Znovu žádá Chakotaye o pomoc. Společně, jak tvrdí, mohou obnovit Krenimské impérium i Voyager a napravit škodu, kterou způsobil. Chakotay na to říká, že se má ještě co učit z časové manipulace a Annorax ho vezme ukázat mu srdce lodi - časové jádro.

Voager narazi do KrenimuVoyager opustí mlhovinu a za nedlouho kapitán Janewayová uzavře spojenectví se dvěma druhy, známými jako Nihydronové a Mawasiané, k útoku na krenimskou časovou loď. Zbývající členové posádky mají přejít na spojenecké lodě, zatímco Janewayová zustane na Voyageru, aby těžce poškozenou loď pilotovala sama. Mezitím na palubě krenimské lodi je Chakotay šokován tím, že Annorax nedodržel dohodu a zaútočil na další druh. S pomocí nespokojeného člena posádky, Chakotay a Paris kontaktují Voyager a oznámí polohu krenimské lodi a to že budou loď sabotovat.

Rok pekla se nikdy nekonal...V okamžiku, kdy spojenci zaútočí, deaktivují spiklenci časové jádro. Loď se tak dostane do normálního času a je zranitelná konvenčními zbraněmi. Avšak i tak dokáže krenimská loď rozsévat zkázu ve spojenecké flotile a Voyager je těžce poškozen, když jedna z poškozených lodí narazí do jeho talířové sekce. Vedena teorií, že skutečná časová linie bude obnovena jen tehdy, pokud bude krenimská loď zničena, nařídí Janewayová flotile sklopit časové štíty a po vzoru kamikadze narazí s Voyagerem do časové lodi. Voyager je zničen spolu časovou lodí což vede k resetování časové osy na den, kdy Voyager poprvé zasáhly časové vlny.

Odlozene vypoctyV nové časové ose se Voyager znovu pustí do Krenimského prostoru. Tentokrát kapitán krenimské válečné lodi radí Voyageru, aby se této oblasti vyhnul, neboť se o tuto oblast vesmíru vede spor. V této časové ose je Annorax na Kyana Prime. Sedí u stolu ve svém domě a pracuje na velkém PADDu. Manželka přijde k němu a žádá ho, aby se k ní připojil u snídaně. Řekne jí, že za chvilku, že má ještě několik výpočtů. Ona ho láskyplně plísní, že to říká vždy a žádá jej, aby strávit den s ní. Annorax se zvedne, vezme ji s úsměvem za ruku a odejdou spolu. Na stole nechává PADD a něm... časové výpočty.

Zajímavosti

Tuvok měl podle původní verze epizody utrpět větší zranění, kromě slepoty měl přijít ještě o nohu. Z výrobních důvodů to bylo změněno jen na oslepnutí.

V epizodě nevidíme strojovnu a ošetřovnu, je to z úsporných důvodů, aby se měnilo co nejméně kulis. Proto většina akce probíhá na můstku, jídelně a na chodbách.

Tato epizoda byla původně zamýšlena jako finální epizoda pro třetí sérii.

Jeden ze záběrů scény, kdy se Sedmá a Tuvok snaží odplazit od nevybuchlého torpéda byl dvanáctkrát zrychlen, aby to vypadalo že se Tuvok a Sedmá plazí rychleji.

Záběry zablokovaného turbovýtahu jsou znovu použité záběry z epizody TNG Neštěstí (Disaster)

V jedné scéně Sedmá z Devíti říká Harry Kimovi a B'Elanně Torresové, že Borgové byli přítomni u toho, když Zefram Cochrane provedl svůj první let warpem. To je odkaz na film První kontakt.

V epizodě se dozvíme, že Kathryn Janewayová má narozeniny 20. května.

V této epizodě se poprvé představí astrometrická laboratoř Voyageru.

Janewayová má od této epizody nový, kratší účes.

Inspirací pro část příběhu epizody je romám Julese Verna Dvacet tisíc mil pod mořem – zejména osobnost kapitána Nema jako předloha pro Annoraxe. Jméno Annorax je přesmyčkou jména Aronnax, to je jedna z hlavních postav a vypravěč příběhu Vernova románu.
V jedné scéně nazývá Paris v rozhovoru s Chakotayem Annoraxe kapitánem Nemem.

Toto je jediná epizoda seriálu, ve které je Janewayová Doktorem dočasně zbavena velení.

Annoraxova pracovna je upravená a znovu použitá kulisa pracovny Enabrana Taina na palubě romulanského válečného ptáku z epizody DS9 Kostky jsou vrženy.

Obsazení:

Kate Mulgrew - kapitán Kathryn Janewayová
Robert Beltran - komandér Chakotay
Roxann Dawson - poručík B'Elanna Torresová
Robert Duncan McNeill - poručík Tom Paris
Ethan Phillips - Neelix
Robert Picardo - Doktor
Tim Russ - nadporučík Tuvok
Jeri Ryan - Sedmá z devíti
Garrett Wang - praporčík Harry Kimem
Kurtwood Smith - Annorax
John Loprieno -Obrist
Lise Simms - Annoraxovy manželka
Peter Slutsker – Krenimský kapitán
Rick Fitts – Zahlský velvyslanec

Citáty:

„Kdo by si pomyslel, že se z tak nesourodé skupiny cestovatelů může stát rodina? Hvězdná flotila, Makisté, Klingoni, Talaxián, hologram, Borg, a pan Paris."
(Doktor)

„Máte Můstek… tedy to, co z něj zbylo."
(Janewayová)

„Při vší úctě, pokud nemáte ve svých střílnách něco většího, tak se vracet nebudeme."
(Janewayová)

„Titanik? Pokud si vzpomínám, tak se potopil."
„No, řekněme, že jsem provedl malé úpravy."

(Janewayová a Paris)

„Všechno nejlepší."
„Nejlepší co?"

(Chakotay a Janewayová)

„Právě dokončujeme přestavbu vnitřních bezpečnostních systémů a jsme připraveni vytvořit nový audio signál. Chcete, aby říkal Pozor vetřelec? Nebo bychom měli zkusit něco dramatičtějšího jako Varování, vetřelec na palubě? Nebo… Nebezpečí, vetřelec mezi námi! Nebezpečí. Vetřelci mezi námi?"
"Pozor, vetřelec" bude stačit."

(Neelix a Tuvok)

„Pane, měl jste pravdu. Ohniskem byla Zahlská domovina. Její vymazání mělo za následek úplnou časovou nápravu."
„Úplnou?"
„Ano, pane."
„Kdybych ti řekl, abys spočítal všechny hvězdy ve vesmíru, bylo by to možné?"
„Pane?"
„Naše pokusy snad stačily. Možná jsme dosáhli jistého úspěchu, ale úplně nebudeme hotovi nikdy. Volte svá slova pečlivěji."
„Omlouvám se."

(Obrist a Annorax)

„Něco je špatně. Krenimská říše se vrátila do před-warpového období."
„To není možné. Naše výpočty byly bezchybné."

(Obrist a Annorax)

„Každý z vás udělal, co bylo v jeho silách, ale samotné odhodlání loď pohromadě neudrží. Je na čase postavit se realitě tváří. Ztratili jsme devět palub. Více než polovina lodi byla zničena. Podpora života je téměř pryč. Voyager už nadále nedokáže udržet posádku. Slíbila jsem si, že tenhle rozkaz nikdy nevydám, že tuhle rodinu nikdy nerozbiji, ale žádat vás, abyste zůstali… by bylo jako žádat vás, abyste zemřeli."
(Janewayová)

„Pane Parisi, právě pojídáte poslední zbytky Alsuranské říše."
(Annorax)

„Tahle loď je víc než jen zbraň. Je to muzeum ztracených civilizací."
(Annorax)

„Zapamatujte si jedno. Kapitán má vždycky pravdu."
„I když víte, že její logika má vady?"
„Možná."

(Tuvok a Sedmá z Devíti)

„Už to zkoušíte přes 200 let, Annoraxi. Proč si myslíte, že se vám to někdy povede?"
„Proč si vy myslíte, že Voyager dosáhne Země? Překážek, které stojí ve vaší cestě jsou tisíce. Přesto, to zkoušíte dál."
„Máte pravdu, ale my nezničíme všechno,  co stojí v naší cestě."

(Chakotay a Annorax)

„Jako hlavní lékařský důstojník mám pravomoc odvolat vás z velení."
„To neuděláte."
(Doktor a Janewayová)

„Radši byste si měl vzít fázer, protože než bych se vzdala velení, musel byste mě zastřelit."
(Janewayová)

„Ještě jste neviděl dost, Chakotayi? Jestli s tím maniakem nic neuděláte vy, tak já ano."
(Paris)

„Nejspíš nemám instinkt na čas nebo jak tomu kapitán Nemo říká."
(Paris)

„Tuvoku, už slyším vaše námitky. Přesto zůstanu na lodi."
Vzhledem k těžkému poškození Voyageru, je pravděpodobnost přežití ozbrojeného konfliktu minimální."
„Znám své šance, ale musím zůstat. Voyager pro nás udělal moc."
„Zvláštní. Nikdy jsem nepochopil lidskou tendenci vytvořit si emocionální pouta k neživým objektům. Toto plavidlo nic neznamená. Je pouhou sestavou přepážek, obvodů, tritania… Nic víc."
„Nemáte pravdu. Je mnohem víc. Tahle loď byla naším domovem. Držela nás pohromadě. Byla částí naší rodiny. I když to možná zní nelogicky, cítím k Voyageru takovou blízkost jako ke kterémukoliv členu posádky. Nesl nás, Tuvoku… živil nás… a nyní potřebuje jednoho z nás."
„Respektuji vaše rozhodnutí. Žijte dlouho a blaze, Kapitáne."
„I vy… starý příteli."

(Janewayová a Tuvok)

„Zaměřte Voyager. Skončeme utrpení kapitána Janewayové."
(Annorax)

„Když tu loď zničíme, mohlo by to obnovit celou historii a tohle bude rok, na který ráda zapomenu."
„Čas… vypršel."

(Janewayová, tesně před nárazem do Annoraxovi lodi)

„Dobré ráno."
„Dobré ráno."
„Dáš si se mnou snídani?"
„Za chvilku. Ještě musím udělat pár výpočtů."
„Pokaždé musíš udělat "pár výpočtů." Je krásný den. Co kdybys ho strávil se mnou?"
„Myslím, že si udělám čas."

(Annorax s manželkou - závěr epizody)

Ukázka


Seriál: Star Trek Voyager

Epizoda: 4x08, 4x09

Poprvé vysílaná:   5. listopadu 1997 (první část)
                           12. listopadu 1997 (druhá část)

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: čt 3. července 2014
přečteno: 3899x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG