Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

David Mack: Proč musíme bojovat za rozmanitost v SF & F

čt 14. srpna 2014      autor: omi      přečteno: 2341x      délka: 4 min      komentáře: 20

David MackKaždý týden dostávám od fanoušků docela dost e-mailů. Většina je pochvalných, některé kritické. Většinou se snažím své odpovědi omezit na jednoduché „Děkuji“ nebo „Mrzí mě, že se vám to nelíbilo.“ podle toho, co se hodí víc. Občas ale obdržím naštvaný e-mail od ukřivděného čtenáře, který mi prostě musí dát vědět, proč si už ode mně nikdy nic nepřečte. Jeden takový e-mail mi přišel dnes. Níže uvádím jeho plné znění, pouze bez uvedení osobních informací o odesílateli, aby nedošlo k narušení jeho soukromí:


Předmět: Už nikdy nebudu číst žádnou z vašich knih.

David Mack si tento e-mail pravděpodobně nikdy nepřečte, ale stejně jej napíšu.

Koupil jsem si a rozečetl si jednu vaši knihu, Harbinger, a přestal jsem, když jsem se dostal k části, kde má Vulkánka homosexuální aférku s Klingonkou. Knihu jsem smazal ze čtečky a už nikdy si nekoupím knihu, jejímž autorem je David Mack. Můžete mě nazývat homofobem, nebo použít jakoukoliv jinou výmluvu, abyste mě odepsal, ale pravdou je, že homosexuální není plošně akceptována a já rozhoduji o tom, co čtu a rozhodl jsem se nečíst žádné další vaše knihy. A navrch žádný Vulkánec by takovou situaci nepovažoval za „logickou“. Nemůžete si prostě upravit vulkánskou postavu tak, jak se vám líbí.

Jen vám dávám vědět, že jste přišel alespoň o jednoho čtenáře, nečekám vaši odpověď.

(podpis záměrně vynechán)


No, autor tohoto e-mailu nemusí očekávat odpověď, ale já mu ji stejně dám.

Pokud si myslí, že strach z odcizení několika nepřizpůsobivých čtenářů mě zastaví v psaní příběhů, které obsahují postavy rozličných typů – včetně LGBTQ postav, osob s rozdílnou barvou pleti a postavy, které patří k ideologickým a filozofickým minoritám – tak to asi spadl z višně.

Jsem zatraceně startrekový spisovatel. To nikdy neslyšel o IDICu – „Nekonečné rozmanitosti v nekonečných kombinacích“? Většina mé dosavadní psané tvorby byl Star Trek. Ačkoliv různé televizní seriály mohly ve svém čase udělat víc, aby vyobrazily rozdílnou etniku a gender, ti z nás, kteří píší licencovanou Trek fikci se snaží udělat co mohou, aby popsali více pokrokovou, osvícenou, otevřenou a harmonickou budoucnost, ne pouze pro lidstvo, ale pro všechny vnímající bytosti. Takový v kterém láska, rovnost a soucit jsou základními kameny civilizované společnosti.

Za tímto cílem jsme se snažili stvořit naše literární dramatis personae blíže podobné lidem ze Země. Snažili jsme se zahrnout více lidí z africkým, asijským a jihovýchodně asijským dědictvím, než bylo vidět v televizi nebo celovečerních filmech. Snažili jsme se začlenit postavy, které mají mnoho rozdílných kultur a názorů. Snažili jsme se představit budoucnost, ve které se lidé všech vyznání naučili žít v harmonii s lidmi jiné víry stejně tak jako s těmi, kteří dávají přednost naprosto světskému životu. Snažili jsme se vylíčit budoucnost v které není lidská genderová identita nadále omezena nějakým svévolným dvoupólovým společenským konstruktem, ale raději odráží více nejistý smysl osobní identity.

ST Vanguard: HarbingerNikdy se za tohle nebudu cítit zahanben. Jsem pyšný, že máme možnost to dělat. Vím, že před sebou máme stále spoustu práce a že dokážeme ještě lépe začlenit rozmanité názory a postavy do rozpínajícího se vesmíru Star Treku.

Autor citovaného e-mailu se snaží svůj výlev ospravedlnit prohlášením, že „homosexuální (sic) není plošně akceptována“. A co? To nejsou ani základní lidská práva. Vlastně si nemohu vzpomenout na žádný názor na spravedlnost nebo rovnoprávnost, který by byl plošně uznáván. Proč by to mělo omezovat naši představu otevřené, rovnostářské, meritokratické budoucnosti? Tuto část autorova žvástu odmítám jako zásadně nelogickou.

Pokud jde o autorovo následné tvrzení, že „žádný Vulkánec by takovou situaci nepovažoval za ‚logickou‘“, vyvrátil bych jej replikou, kterou Spock řekl Valeris ve Star Treku: Neobjevené zemi: „Logika je počátkem moudrosti, nikoliv koncem.“ To co se Spock naučil a autor ranního e-mailu očividně ne je, že je mnoho složek moudrosti – včetně, ale ne pouze, soucitu a empatie.

Dalším důvodem, který mě překvapil svou ironií, je to, že k zániku odsouzenou romanci mezi oběma zmíněnými postavami – T’Prynn a Lurqal – považuji za jeden z mých dosavadních nejlepších příběhů. Popis T’Prynniných muk, rozporu a žalu následovaných její zoufalou cestou k sebe-odpuštění a pátrání po spasení, byl zatím tím tvořivě nejvděčnějším okamžikem mé kariéry. A tento pán si myslí, že ve mně vzbudí špatný pocit, protože jeho pohled na svět je tak omezený, aby tohle poznal? Na to mohu odpovědět pouze parafrází Neila de Grasse Tysona: Svůj vesmír upřednostňuji rozličný.

Kdykoliv se někdo zeptá „Proč potřebujeme stále mluvit o přijetí rozmanitosti v příbězích a hledat rozmanitost mezi autory, tvůrci a zobraziteli spekulativní fikce?“ odpovím „Protože stále příliš mnoho autorů, umělců a filmových tvůrců dostává dopisy jako je tento.“ Potřebujeme pracovat vstříc lepší budoucnosti, v které nikoho „nenapadne“ psát takové e-maily.

Nejsem tak naivní, abych si myslel, že se takového dne dožiji. Obávám se, že se lidstvo bude muset vždy potýkat s předsudky v té či oné podobě. Ale to nám nedává právo proti tomu přestat bojovat. Je to přesně ten důvod, proč musíme přidat a snažit se být lepší, chtít být lepší. Ukázat, že je to možné.

Snaha je sama o sobě odměnou.

Zdroj: davidmack.pro
admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: čt 14. srpna 2014
přečteno: 2341x
komentáře: 20
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Jeffrey Combs  -  čt 10. září 2015
Kolik má kapitán Picard křestních jmen?  -  st 24. června 2015
Sci-fi párty s Pohlreichem  -  so 30. listopadu 2013
Věděli jste, že… David Livingston  -  so 2. listopadu 2013
Zoe Saldana získala cenu za film Colombiana  -  čt 1. listopadu 2012
Petice za vydání Angels in America se Zachary Quintem na DVD  -  út 11. září 2012
Kirstie 'Saavik' Alley bude hubnout veřejně  -  pá 19. března 2010
Zach Quinto není Spock [VIDEO]  -  so 6. února 2010
Anton "Čechov" Yelchin má další roli, tentokrát v komedii  -  pá 11. září 2009
Celebrity ve Star Treku: Persis Khambatta  -  ne 13. srpna 2006
Celebrity ve Star Treku: Bryan Singer  -  ne 6. srpna 2006
Celebrity ve Star Treku: Iman Abdulmajid  -  út 1. srpna 2006
Majel Barrett Roddenberry: První dáma Star Treku  -  pá 28. července 2006
Celebrity ve Star Treku: Kirsten Dunst  -  pá 21. července 2006
Celebrity ve Star Treku: The Rock  -  pá 14. července 2006

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG