Retro: Dny Shakaara (Shakaar)
Tato 24. epizoda třetí řady seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine měla svoji premiéru na obrazovce 22. května 1995 a byla 369. epizodou ze 728, které měly všechny vysílané startrekové seriály (a 70. epizodou ze 176, v nichž se k nám dostal DS9). Autorem námětu byl Gordon Dawson, režii epizody měl na starost Jonathan West a hudbu složil Paul Baillargeon. Její výrobní číslo bylo 40513-470. Epizoda se odehrává v roce 2371 a mimo základní herecké obsazení se v ní jako hosté objevují například John Doman, Louise Fletcher, Sherman Howard, Harry Hutchinson a William Lucking.
Děj epizody
Když zemře první ministr bajorské prozatímní vlády, je na jeho místo dosazena kai Winn, která má být později také formálně zvolena. Kiře se to vůbec nelíbí, ale ví, že žádní další kandidáti nejsou ochotni se Winn ve volbách postavit. Bajorané také nesdílejí její skepsi a vidí Winn jako hrdinku, která uzavřela mír s Cardassií. Kira se domnívá, že jakmile se jednou Winn dostane k moci, už se jí nepustí. Navíc Winn požádá majora Kiru o pomoc. Skupina farmářů v Kiřině domovské provincii odmítá vrátit půdní rekultivátory, které jim byly vládou zapůjčeny a které Winn potřebuje pro obnovu provincie Rakantha. Jejich vůdcem je Shakaar, který za cardassijské okupace vedl odbojovou buňku, v níž působila i Kira. Právě ona má Shakaara přesvědčit, aby zemědělci zařízení vrátili. Kira se nejprve zdráhá jít proti příteli, ale nakonec s tím pro dobro Bajoru souhlasí. Po setkání s Shakaarem se dozvídá, že on a další farmáři dostali tato zařízení po tříletém čekání před pouhými dvěma měsíci a bylo jim řečeno, že on a jeho společníci Furel a Lupazza jej mohou využívat celý rok. Ale když převzala vládu Winn, mají je vrátit okamžitě. Projekt obnovy provincie Rakantha je zaměřen na zemědělské výrobky určené pro export, zatímco Shakaarovi farmáři pouze chtějí nakrmit své lidi. A to považuje bývalý odbojář za mnohem důležitější.
Kira se poté setká s Winn a doufá, že by spolu mohly najít nějaký kompromis. Winn souhlasí s navrženou schůzkou se Shakaarem. Když však major oznamuje svému bývalému vůdci tuto zprávu, přijdou jej zatknout dva bezpečnostní důstojníci. Kira se rozzuří, že kai lhala, pomůže v potyčce s důstojníky Shakaarovi a společně uprchnou. Jako uprchlíci se Shakaar s Kirou a dalšími přáteli skrývají v horách, kde před lety bojovali proti Cardassianům. Kai Winn zatím požaduje po Siskovi, aby se do tohoto konfliktu zapojil na její straně a vyhrožuje dokonce ukončením rozhovorů o přistoupení k Federaci. Sisko oponuje a vytýká jí, že je kvůli několika zemědělským strojům ochotna rozpoutat občanskou válku. Z její reakce pak vidíme, že jí nejde o tyto stroje, ale o vlastní ješitnost a neochotu nechat se zabrzdit na své cestě k moci.
O týden později se k unikajícím vzbouřencům přiblíží bajorští vojáci a Shakaarova vyčerpaná skupina si uvědomí, že není jiná možnost než přestat utíkat a začít bojovat. Shakaar společně s Kirou neochotně vyvedou celou skupinu do kaňonu Tanis, kde se skryjí na jeho vrcholcích. Ze svých stanovišť pak sledují, jak bajorští vojáci vstupují do této pasti. Když ale spatří tváře těchto svých „nepřátel“ zblízka, uvědomí si, že by stříleli na své bývalé přátele a spolubojovníky z dob okupace. Kira se Shakaarem vyjednají klid zbraní a po rozhovoru s velitelem jednotky, plukovníkem Lenarisem, je dohodnuto příměří. Plukovník později vezme Kiru a Shakaara do kanceláře Winn, kde ji Shakaar informuje o tom, že se rozhodl kandidovat ve volbách na prvního ministra. Kai si uvědomí, že volební zápolení s populárním Shakaarem by odhalilo, jak její akce málem přivedla Bajor na okraj občanské války, a rozhodne se tedy z voleb odstoupit.
Zajímavosti
Tato epizoda má několik prvenství. Je první, kde se objevil Duncan Regehr v roli Shakaara Edona. Dále je také režijním debutem Jonathana Westa a je také první epizodou, ke které složil hudbu Paul Baillargeon. Také se v ní poprvé v seriálu objevili Kiřini spolubojovníci z odboje – Shakaar, Furel a Lupazza –, a poprvé tu můžeme vidět bajoranské phaserové pušky.
Epizoda Shakaar je částečně pokračováním epizody Life support a obsahuje četné odkazy na smrt vedeka Bareila a na uzavření Bajorsko-cardassijské mírové smlouvy.
Původním záměrem scénáře měl být rozpor mezi použitím finančních prostředků na vybudování bajorského muzea a investováním zdrojů do zemědělství a výroby potravin. To se tvůrcům zdálo málo atraktivní. Ronald D. Moore přišel s myšlenkou, že kai Winn by se mohla pokusit stát se nejen duchovním, ale i politickým vůdcem Bajoru. Tato myšlenka dostala do děje potřebný konflikt a vše do sebe poté logicky zapadlo.
Robert Hewitt Wolfe také uvedl: „Inspirovali jsme se postavou revolucionáře Emiliana Zapaty, který vedl povstání proti nespravedlivé mexické vládě a pak i proti té, kterou pomohl nastolit. Chtěli jsme ukázat, že není snadné ukončit válku, i když jste ji sami vyhráli.“
Exteriéry v této epizodě byly natáčeny v Bronson Canyon, ale počasí bylo velmi studené a řada scén byla přepsána tak, aby mohly být dokončeny v ateliéru. Mnoho scén z této části epizody bylo údajně také vypuštěno.
Další osud Shakaara Edona byl řešen v románech po skončení seriálu. Byl napaden parazitem, který jej ovlivňoval a nakonec byl zavražděn na obřadu při vstupu Bajoru do Federace.
Proč mne epizoda zaujala?
Tato epizoda mě při průběžném sledování seriálu splynula s ostatními a nijak více neoslovila. Blíže jsem se do ní zahloubal až při přípravě přednášky o bajorském odboji na loňský Trekken v Kopřivnici. Tehdy jsem zjistil, že myšlenky v ní obsažené jsou nadčasové a platí vlastně i v naší době. Chceme bojovat proti bezpráví, potrestat darebáky a nastolit spravedlivý svět. A potom chceme žít zase svůj normální, obyčejný život. Ale najednou zjistíme, že to nejde. Povstali noví darebáci, nová temná krev, a tak boj vlastně nikdy nekončí. A nemusí to být zrovna válka nebo povstání, ale jsou i malé boje a malé konflikty, které jsou pro nás důležité. V této epizodě boj končí v podstatě happy endem a vše celkem dobře dopadne. Ve skutečném životě tomu tak být nemusí. Ale určitě bychom to neměli vzdávat.
Související články:
Retro: Závod (The Chase) - čt 2. dubna 2020Retro: Konec budoucnosti (Future's End) - čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow) - čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker) - čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg) - čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary) - čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů - čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání - čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front) - čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth) - čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis) - čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self) - čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring) - čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe - čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal - čt 14. května 2015