Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek v Rudolfinu

st 17. září 2014      autor: tzcomics      přečteno: 2343x      délka: 3 min      komentáře: 5

Sci-fi RudolfinJakožto milovník filmové hudby jsem začal před pár lety chodit (respektive dojíždět) na koncerty věnované tomuto žánru. A to do pražského Rudolfina, kde občas zazní nám všem dobře známé noty. Počítám, že zde nebudu jediný, kdo koncerty filmové hudby navštěvuje, ale je tu určitě i dost lidí tímto kulturním zážitkem nedotčených. Pro ně by tento článek mohl sloužit jako pozvánka.

Asi začnu pár dojmy. Slyšet orchestrální hudbu naživo je mnohem intenzivnější zážitek než již poslouchat z CD či staženou do počítače. Hodně dělá akustika (která je v Rudolfinu výborná), pak výkony hudebníků (pokud máte již nějakou skladbu naposlouchanou, dokážete ocenit, jak se s ní poprali a každou odchylku spíše uvítáte) a nakonec sledování toho dokonale nacvičeného souznění nástrojů. Mnohdy by mě ani nenapadlo, že zrovna tohle se hraje na toto a že tenhle nástroj se dá použít i jinak. Programy samotných koncertů mě navíc dovedly i k soundtrackům, které jsem do té doby neznal, respektive se je neodhodlal zkusit.

Pokud jde o samotný Star Trek, za dobu mé docházky jsem měl možnost vyslechnout si ústřední skladby z prvního a jedenáctého filmu, znělku ze seriálu Voyager a nakonec – k mé největší radosti – kompilaci, která krom Goldsmithových fanfár a klingonského tématu obsahovala hlavní téma Prvního kontaktu a Vzpoury. Byl to splněný sen, který si rád zopakuji.

Hudba ze Star Treku (tuším, že z filmu První kontakt) byla původně plánovaná i na koncert, který se uskuteční ve středu 24. září.  Celá půlka programu je věnována k uctění památky Jerryho Goldsmithe a jeho nedožitých 85. narozenin. O to více zarazí, že právě hudba ze Star Treku byla nakonec z harmonogramu vyškrtnuta, ale autoři koncertu nejspíše raději dali přednost méně hraným skladbám. Z jeho repertoáru by nicméně mělo dojít na filmy jako Vetřelec, Mumie, Nejhorší obavy, Gremlins či Přichází Satan!. Já osobně bych k tomu nejraději přihodil (krom Treku) Ramba a Total Recall, ale zase jsem zvědavý na ostatní skladby, jimiž ještě nejsem poznamenán (Vítr a lev, Čínská čtvrť). Druhá půlka koncertu je pak poctou skladateli Elliotu Goldenthalovi  (Titus, Vetřelec 3, Interview s upírem), který by se zde měl objevit i jako host. Více nejdete na webu festivalu Film Music Prague.

Další Star Trek je plánován na listopad v rámci koncertu „Sci-fi v Rudolfinu“. Jak už název napovídá, bude celý program zaměřen na společné téma vědeckofantastických filmů. Pořadatelé slibují skladby z Planety opic, Star Wars, Stargate, Matrixu, Vetřelců či Predátora. Další skladby a celkový harmonogram budou teprve doplněny, takže nás autoři ještě můžou překvapit. Pro mě osobně je to výhled doslova labužnický. Nejen tento koncert, ale i další najdete na stránkách Pražského filmového orchestru, na praguefilmorchestra.com.

Ale hudba, to není jen Star Trek. Za sebe můžu říct, že jsem si velmi užil každý koncert. Jedinečný byl ten, jenž byl věnován Johnu Williamsovi, u příležitosti jeho 80. narozenin v roce 2012, kde nechyběly největší pecky jako Indiana Jones, Superman, Jurský park, Sám doma a samozřejmě Star Wars. Hodně pak na mě dolehla chorální skladba „Hymn to the Fallen“ z filmu Zachraňte vojína Ryana, která ve vás naživo prostě zanechá zcela jiný dojem. Stejně tak jsem byl velmi ohromen nedávným (bezmála hodinovým) výběrem skladeb z Pána prstenů. Velký dík za všechny ty skvělé zážitky patří lidem z již zmíněného Pražského filmového orchestru, pod vedením Jiřího Korynty.

kapitán flotily tzcomics
autor: tzcomics
vydáno: st 17. září 2014
přečteno: 2343x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Propojme se mezi svátky…  -  po 28. prosince 2020
Pozvánka na Trekken 2020 online  -  pá 13. listopadu 2020
Unikátní startreková výstava na Comic-Conu v Praze  -  čt 24. září 2020
Draci nad Prahou X a deskovky v Geekárně  -  út 8. září 2020
Virtual Trek Con  -  čt 16. července 2020
Návštěvní den na můstku  -  po 22. června 2020
Fanfilm Star Trek: Skryté hry míří online  -  čt 28. května 2020
Poslední odznáčkový sraz  -  ne 3. května 2020
STARcon 2020 online [aktualizováno]  -  st 25. března 2020
Nedělní akce s Williamem Shatnerem ZRUŠENA  -  st 11. března 2020
STARcon 2020 – 10. výročí  -  út 25. února 2020
Všefandomová maškaráda 2019  -  so 26. října 2019
William Shatner v Praze!  -  pá 26. července 2019
Připravte se na startrekový víkend  -  po 27. května 2019
Písně kosmické Jana Nerudy, krteček Zdeňka Milera nebo kresba „Měsíční krajina“  -  čt 28. března 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG