Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Axanar opět potřebuje podporu fanoušků

čt 23. července 2015      autor: Eodeon      přečteno: 4463x      délka: 6 min      komentáře: 5

plakát k PředehřePornografie a fan filmy – to jsou podle Josepha Kahna nejhorší oblasti kinematografie pro současné filmaře a jejich kariéry. Režisér se v tomto smyslu vyjádřil v interview pro web HitFix.com, kde se svěřil se svými motivacemi k natočení naturalistického fan filmu pro dospělé, založeného na (dosud) výlučně dětem určeném univerzu Strážců vesmíru. Jeho letošní krátký fan film Power/Rangers lze ovšem pokládat za pravděpodobně to nejlepší ztvárnění, jakého se kdy naivní předloze o kostýmovaných teenage hrdinech dostalo. Jde přitom jen o jeden z dlouhé řady množících se dokladů o exponenciálním tempu, kterým se oblast fan filmů v posledních letech vyvíjí.

Strážci vesmíru jsou však jen slabou předlohou, na jakou se může zdát snadné kreativně navázat. Značka Star Treku na druhé straně patří v okruhu televizní science fiction do kategorie nejvyšší kvality. Ani jedny z nejnákladnějších hollywoodských filmů inspirovaných Star Trekem nedokázaly podle mnohých fanoušků její skvělé reputaci dostát. Dokáže to Axanar, zdaleka nejnadějnější z rychle rostoucího počtu nezávislých filmových projektů podle Star Treku? Na definitivní odpověď je třeba si počkat do příštího roku, kdy bude snímek dle plánu dokončen. Vše, co je o jeho vývoji prozatím známo, však svědčí o nevyhnutelném úspěchu ambiciózního projektu.

Celovečerní film Star Trek: Axanar poodhalí minimálně prozkoumané období startrekového univerza mezi seriálem Enterprise a klasickým seriálem. Dvacet let předtím, než se legendární hvězdná loď Enterprise vydala na svou pětiletou výpravu pod velením Jamese Kirka, se odehrála bitva o Axanar, v níž po čtyřech letech brutální války porazila Federace v čele s kapitánem Kelvarem Garthem armádu Klingonů a zajistila si tím přežití. Tato bitva je námětem filmu. Tvůrci však ujišťují fanoušky, že přestože se mohou těšit na mnoho bitevních scén, na zřeteli mají především postavy. To jejich prožitky posledních dnů války se stanou nosnými tématy filmu.

planeta Vulkán posvátná hora Seleya vulkánské město raketoplány v přístavu

S hlavními hrdiny a jejich hvězdným obsazením se fanoušci seznámili již ve dvacetiminutové kvazi-dokumentární Předehře k Axanaru (Prelude to Axanar), kterou do dnešního dne zhlédl již více než jeden milion fanoušků (na oficiálním YouTube kanálu Axanaru je film k dispozici i s českými titulky v nabídce, přímý odkaz zde). Předehru natočil režisér Christian Gossett, který se měl podle původních plánů ujmout i režie celovečerního Axanaru, k němuž spolu s Alecem Petersem napsal scénář. Od projektu a tedy i z režisérského postu však před nedávnem odstoupil, jelikož by mu práce na něm časově kolidovala s placenou zakázkou na jiný filmový projekt. Náhrada za něj je však více než slibná.

Režie Axanaru se nakonec ujme Robert Meyer Burnett, profesionál specializující se na filmový střih, který do této doby pracoval na projektu „jen“ jako jeden z producentů. Fanoušci ho budou znát především coby režiséra filmu Free Enterprise (1999) s Williamem Shatnerem ve významné vedlejší roli. Snímek vešel ve známost jakožto kultovní krédo fanoušků Star Treku z dob dávno předtím, než „být geek“ vešlo do módy. Mezi jeho další přispění světu Star Treku patří spolupráce na úspěšné atrakci Star Trek: Experience v Las Vegas a na bonusových materiálech k blu-ray vydání všech sezón seriálů Nová generace a Enterprise. Příležitost natočit startrekový film popsal Burnett v interview s Jane Anders pro io9 jako splnění celoživotního snu.

Před téměř dvěma týdny tvůrci představili světu první scénu chystaného filmu (k vidění v nedávno publikované novince). Fanoušci zde mají příležitost znovu navštívit jim dobře známou planetu Vulkán, jejíž věrné a oslnivé ztvárnění dosvědčuje mimořádné schopnosti trikařů. Nedaleko proslulé hory Seleya se zde setkávají vulkánská ministryně T'Lera a velvyslanec Soval, aby prodiskutovali rozhodnutí rady starších o odštěpení Vulkánu od Federace. Do role populárního vyslance Sovala se opět vtělil jeho představitel ze seriálu Star Trek: Enterprise Gary Graham.

Zveřejnění první scény ohlásilo rozjezd nové sbírky na financování filmu. Jedná se o v pořadí druhou kampaň na jeho podporu. První proběhla na serveru Kickstarter v srpnu loňského roku a dosáhla nebývalého úspěchu. Za více než šest set tisíc dolarů, které fanoušci z celého světa věnovali, mohli tvůrci realizovat všechna předsevzetí, a tak se také stalo. Na tři roky dopředu pronajali rozsáhlé prostory (16 000 čtverečních stop) ve Valencii na předměstí Los Angeles, které rekonstruovali, aby zde mohlo vzniknout plně profesionální zvukové studio a aby zde mohly být od základu postaveny kulisy pro natáčení. V Ares studios, jak po hvězdné lodi kapitána Gartha tvůrci filmu pojmenovali nově zbudované filmařské zázemí, se pomalu dokončuje stavba můstku vesmírné lodi Federace a další interiéry budou záhy následovat (koridor, kapitánova kajuta, turbovýtah, konferenční místnost, transportní místnost a pravděpodobně i můstek klingonského křižníku).

vulkánské umění v odpočinkové zóně města zachmuřený vyslanec Soval (Gary Graham) Soval neskrývá své obavy o budoucnost Soval a T'Lera

Po úspěšném zbudování nezbytné infrastruktury zbývá sehnat finance pro samotné natáčení. Nová sbírka probíhající tentokrát na serveru Indiegogo reflektuje navýšení ambicí následkem enormní podpory fanoušků. Dárci mají opět k dispozici pestrou škálu odměn (perks), zahrnujících suvenýry všeho druhu od delux verze blu-ray disků s filmem a bonusy, přes trička, nášivky a uniformy po soundtrack či fotografie a ilustrované scénáře s autogramy hvězd filmu. Hlavní odměnou dárcům však bude především dokončený film. Stanoveného cíle čtvrt milionu dolarů se podařilo dosáhnout již koncem prvního týdne kampaně a do této chvíle se zapojilo již přes tři tisíce fanoušků. To však znamená pouze pokrytí nejzákladnějších výdajů. Celkový rozpočet tvůrci stanovili na jeden milion a tři sta dvacet tisíc dolarů. Relativně velkou část nákladů však tvoří provize pro Indiegogo a úhrada za odměny pro dárce. Po odečtení těchto nezbytných výdajů zbývá na samotný film něco málo pod jeden milion dolarů.

Vědomi si znepokojivé velikosti předloženého rozpočtu, rozpracovali producenti filmu plán financování Axanaru ve čtyřech stupních podle čtyř jednání, na které lze snímek pomyslně rozdělit. Každých 330 tisíc dolarů, které se podaří v současně probíhající kampani vybrat, znamená shromáždění dostatku prostředků k natočení jednoho jednání. Pokud se tedy konečného cíle v současné sbírce dosáhnout nepodaří, produkci filmu to zpomalí, zkomplikuje a mírně prodraží, ale nezastaví. I tak totiž budou natočena ta dějství filmu, pro která byl vybrán dostatek prostředků, a natáčení zbytku scén se opozdí, než se zdaří shromáždit scházející část nákladů. Nelze tudíž do budoucna vyloučit nutnost další sbírky.

To jsou však v tuto chvíli předběžné úvahy. Vzhledem k prudkému přílivu finančních darů od prvních hodin aktuální kampaně na Indiegogo se úspěch projektu jeví překvapivě reálný. Zároveň je třeba pamatovat také na fakt, že úspěch Axanaru s jistotou vydláždí cestu pro další fanfilmové projekty podle Star Treku v losangeleském regionu. Pronajaté studio a zbudované kulisy plánují tvůrci využívat i nadále, například k natočení seriálu ve formě antologie, o kterém se předběžně mluví pod názvem „Příběhy ze Čtyřleté války“ (Tales of the Four Years War).

Ani tím to však zdaleka neskončí. Podobně jako tvůrci web seriálu Starship Farragut poskytují své studio tvůrcům spřátelených projektů (Star Trek Continues, Dreadnought Dominion, Trek Isolation), i Ares Studios se otevře jiným fanfilmařům. Možnost kulisy využívat pro vlastní projekt má již nyní přislíbenou Todd Shawn Tei připravující svůj vlastní projekt Star Trek: Captain Pike. Je nasnadě domnívat se, že jde o pouhý začátek. O vynikající fan filmy podle Star Treku není nouze již přinejmenším od chvíle, kdy seriál Star Trek: New Voyages vydal svou první epizodu. Nyní se však zdá, že nezávislé filmy podle Star Treku zažívají druhou renesanci. Dostane-li se jim podpory fanoušků, nebude již nikdy nouze o nový Star Trek.

Vývoj aktuální kampaně lze sledovat zde. Pro více informací navštivte také oficiální web projektu.

Zdroj: Memory Alpha, io9, trek.fm, startrekaxanar.com, Indiegogo
kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: čt 23. července 2015
přečteno: 4463x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Tarantino prý už nemá zájem točit Star Trek  -  st 18. prosince 2019
Pokračování filmů z Kelvinovy časové linie se odkládá  -  st 9. ledna 2019
Pro lásku Spockovu… [recenze]  -  pá 7. prosince 2018
Chris Pine se do role Kirka nevrátí  -  ne 12. srpna 2018
Star Trek 4 má zřejmě režisérku  -  pá 27. dubna 2018
Paramount pracuje na dalších dvou startrekových filmech  -  čt 26. dubna 2018
Star Trek v Americkém centru  -  st 3. ledna 2018
Tarantinův Star Trek už má scénáristu  -  út 26. prosince 2017
Tarantino chce natočit Star Trek film  -  út 5. prosince 2017
Pro lásku Spocka [VIDEO]  -  po 8. srpna 2016
Axanar – scéna z Vulkánu [VIDEO]  -  út 21. července 2015
Star Trek: Renegades – oficiální trailer  -  út 7. dubna 2015
Jak by vypadala původní Enterprise ve filmových záběrech  -  st 11. března 2015
35. výročí startrekových filmů [VIDEO]  -  st 10. prosince 2014
FANDA – upoutávky na filmy  -  út 19. srpna 2014

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG