Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Aurora – pilotní epizoda česky

pá 16. října 2015      autor: Eodeon      přečteno: 3566x      délka: 5 min      komentáře: 11

dvoučlenná posádka AuroryPočty fan filmů podle Star Treku se v současnosti pohybují přinejmenším již v řádu stovek, snad i tisíců. Přesto však jen malý zlomek filmů z této rozmanité palety dosahuje kvalit dostatečně vysokých, aby zajistily úspěch u širší obce fanoušků. O většině nejúspěšnějších filmových počinů fanoušků čeští trekkies již pravděpodobně alespoň letmo zaslechli a není třeba je opět jmenovat. Když jsem přemítal, který další skvělý fan film jim představit příště, padla volba na již dnes legendární Auroru. Animované filmy a seriály sice často trpí kvůli předsudkům diváků, kteří je považují za dětinské a primitivní, ale já věřím, že čeští fanoušci Star Treku patří k osvícenějším výjimkám a že dají tomuto vynikajícímu seriálu šanci, kterou si po právu zaslouží.

Epizody Aurory jsou kompletně tvořeny počítačově generovanou animací. Napsal je, zrežíroval a animoval Tim Vining. Na svou nepochybně velmi náročnou práci může být pyšný. Jeho výtvor působí od prvních chvil sledování velmi profesionálně a přestože není bez chyb, vyvádí z omylu každého, kdo si pojem „fan film“ stále mylně asociuje výlučně s amatérismem a ledabylostí. Fan filmy přitom ve své podstatě znamenají vlastní filmová přispění fanoušků, kterým jen schází posvěcení majitelů licence, a i mezi fanoušky se najdou jedinci zdatní, talentovaní a disponující dovednostmi na úrovni profesionálů.

Fantazie těchto fanoušků má hranice jedině tam, kde je oni sami položí. Díky tomu mohou s fikčním světem Star Treku pracovat daleko svobodněji, ve srovnání s „ostře sledovanými“ autory oficiálních pokračování a licencovaných příběhů. Není se proto čemu divit, když dílo fanouška představí svět Star Treku ze svěžího úhlu, kterým do té doby nebyl nazírán. Star Trek: Aurora kupříkladu umožňuje vidět tento svět pohledem civilisty. Hrdinky seriálu nejsou členkami Hvězdné flotily a nemají ku pomoci silnou vesmírnou loď vybavenou nejnovějšími technologiemi. Kara Carpenter a její vulkánská kolegyně T’Ling brázdí „divoký vesmír“ daleko za hranicemi Federace ve své drobné, hvězdným prachem ošlehané nákladní lodi Auroře. Ač současnice kapitána Jamese Kirka, když s Enterprise plnil první pětiletou misi, jejich cesty se spolu nekříží.

Pilotní epizoda začíná hvězdného data 7011.02, když Aurora opouští stanici průmyslové kolonie X2 v Xaneerianském sektoru, aby doručila náklad na odlehlou základnu. Jak se stařičké lodi podaří překonat vzdálenost v rekordním čase, zůstává prozatím tajemstvím její dvoučlenné posádky. První potíže čekají na Karu a T’Ling až po příletu ve staničním baru, kde se Kaře shodou okolností připomíná temné tajemství její minulosti. Úlevy se jí na chvíli dostává až večer po návratu na kotvící Auroru, kde se se svým příběhem svěřuje T’Ling a nachází u ní pochopení. Následujícího rána Aurora vyráží se zásilkou ke kolonii Tagdown. Ke své destinaci však nikdy nedorazí. Na cestě po nebezpečné zkratce dochází k nehodě. Dvě alternativní reality se na jeden okamžik dotýkají a Kara Carpenter se ocitá v jiném vesmíru; v takovém, kde všechno vypadá stejně, pouze její vlastní život se podle všeho ubíral jiným směrem a s ním i životy jejích blízkých. Na tomto cizím a přitom zároveň povědomém místě musí Kara (doslova) čelit nejen sama sobě, ale také přízrakům vlastní minulosti…

Po velmi kladném přijetí epizody se Vining rozhodl natočit pokračování. Druhou epizodu pojmenoval „Mudd in Your I“. Její zápletku jsem v krátkosti uvedl už v kapitole „Fan filmy a fan seriály“ z druhé části článku o LGBT souvislostech ve Star Treku. V době vydání článku byl dokončen pouze teaser epizody, zatímco dnes už je na YouTube k vidění video sestávající ze tří hotových dějství a práce na dokončení pokračuje. Už teď je ale evidentní, že si druhá epizoda udržuje úroveň kvality nastavenou v pilotu seriálu a jde o úroveň velmi vysokou. Epizody jsou skvěle napsané i zrežírované, plné významově obohacujících drobností, nemluvě o kvalitě samotné animace, která překonává všechny ostatní fan filmy podle Star Treku využívající počítačovou animaci (snad jedině s výjimkou německého fan seriálu Star Trek: Explorer a zejména jeho druhé epizody „Cold Day in Hell“, ačkoliv to je ve skutečnosti machinima, tedy docela jiná kategorie).

Podstata úspěchu Aurory však spočívá ještě spíše v zachování věrnosti všem nárokům na „ten pravý Star Trek“. V první řadě mám na mysli péči o postavy, které zde působí věrohodně a ve mně osobně budí velké sympatie. T’Ling s Karou se navíc skvěle doplňují a jejich vzájemné interakce nepřestávají bavit ani po několikerém zhlédnutí. Aurora tím vlastně pokračuje v šíření typicky startrekového ideálu mezidruhového přátelství a spolupráce a k tomu komplexně zapracovává i své vlastní soukromé a neméně poučné téma – hodnotu rodiny (v úzkém i širším smyslu slova), kterou bychom nikdy neměli přehlížet či znevažovat coby zdánlivou samozřejmost.


Vynikající pilotní epizodu Aurory si nyní mohou fanoušci vychutnat i v češtině díky titulkům, které přeložil Kabuto5. Patří mu za to ohromné poděkování. Lituji pouze toho, že jsem jeho titulky objevil až dnes, a to úplnou náhodou, přestože vyšly již před třemi lety.

Navštivte oficiální stránky projektu Star Trek: Aurora a sledujte jeho stránku na Facebooku. Epizody můžete zhlédnout streamované na YouTube nebo na Vimeo kanálu Tima Vininga, kde najdete také krátké zábavné video „Do you Mind (Meld)?“. Titulky od Kabuto5 jsou ve formátu SRT k dispozici ke stažení na webu opensubtitles.org a k jejich využití je samozřejmě třeba mít napřed epizodu staženou na disku. O své dojmy ze sledování se můžete podělit s ostatními fanoušky v komentářích pod článkem.

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: pá 16. října 2015
přečteno: 3566x
komentáře: 11
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Záznam divadla Madam Q je online  -  pá 25. prosince 2020
Online premiéra fanfilmu Elektrický hrad  -  st 9. prosince 2020
Její právo: A Star Trek Fan Production je online  -  po 19. října 2020
Madam Q v Kameni, Její právo s Piloty  -  po 31. srpna 2020
Star Trek Bridge a 12 myslí na YouTube  -  út 21. července 2020
Řekni to hudbou  -  ne 7. června 2020
Squadron dnes spouští svou Indiegogo kampaň [VIDEO]  -  čt 20. února 2020
Podívejte se na Tajemnou Odyseu [VIDEO]  -  út 18. února 2020
Hvězdná loď hledá Patrony  -  ne 16. února 2020
Projekty FSFilm v roce 2020  -  út 28. ledna 2020
Nový teaser na Squadron A Star Trek Fan Production [VIDEO]  -  st 15. ledna 2020
Chuť Apokalypsy je online  -  st 25. prosince 2019
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě 2  -  so 23. listopadu 2019
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě  -  pá 25. října 2019
Chuť Apokalypsy a JK speciál v Ponrepu  -  čt 24. října 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG