Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Komentovaný průvodce teaserem ke Star Treku: Do neznáma

út 15. prosince 2015      autor: Eodeon      přečteno: 2833x      délka: 15 min      komentáře: 32

Kirk ve Star Trek BeyondVzrušení z napjaté předvánoční atmosféry ještě více nabudil nově vydaný teaser na v pořadí již třináctý startrekový film. Znovu oživil zájem fanoušků, který během ubíhajících let nevyhnutelně o něco opadl, a napříč internetem rozdmýchal víry dohadů a spekulací založených na poznatcích vypozorovaných z uveřejněných záběrů. Po vzoru předchozích dvou filmů z prostředí alternativního univerza, i na třetí díl volné trilogie uplatňuje studio přísné informační embargo a o příběhu nejsou známy žádné detailní informace, ba ani hrubé kontury děje.

Několik závěrů bylo doposud možné vyvozovat alespoň z výroků tvůrců snímku Star Trek: Do neznáma, jak se dle české verze teaser traileru bude příští film jmenovat v českém překladu. Režisér Justin Lin a scenárista Simon Pegg přislíbili divákům filmu mimo jiné zachování větší věrnosti klasickému Star Treku, zejména vzhledem k jeho původnímu zadání objevovat nové planety a nové civilizace, namísto ustavičného zachraňování planety Země před libovolnou pohromou. Jak potvrzují záběry z následujícího komentovaného průvodce teaserem, hvězdná loď Enterprise se v příštím filmovém dobrodružství vskutku vydá zkoumat hlubiny kosmu. Ostatně, právě to naznačil již závěr předchozího dílu ságy, Star Treku: Do temnoty.

Následující řádky tvoří pouhé otázky a spekulace extrapolované ze záběrů teaseru, nicméně pokud i takové kusé a nepodložené informace považujete za spoilery, raději nečtěte dál.


Úvodní záběry byly dle zažitých pravidel vyhrazeny pro loga produkčních studií, v tomto případě zastoupená společnostmi Paramount Pictures, Bad Robot a Skydance Productions. Nic z toho však nepřináší nové informace. S těmi se objevuje až Montgomery Scott (Simon Pegg) z následujícího záběru. (obr. 01) Vyhlíží zpoza rohu, evidentně vyrušen z práce hudbou a podivuje se nad ní (stejně jako pravděpodobně i většina diváků).

Scotty: „Is that music?“ / „To je hudba?

01

V následujícím záběru mu ze svého křesla odpovídá James Kirk (Chris Pine).

(obr. 02) Kirk: „It’s a good choice.“ / „Je to dobrá volba.

02

Oba na sobě mají kostýmy vytvořené podle nových designů pro uniformy Hvězdné flotily. Scottyho „červený trikot“ variuje klasickou podobu TOS uniforem a v pozdějších záběrech bude tento návrh k vidění ve všech třech barevných variantách. Liší se především střihem, černými boky a límečkem. Kirkova uniforma je oproti tomu velmi atypická, pravděpodobně určená ke specifickému účelu, o kterém se prozatím můžeme pouze dohadovat. Později dostaneme příležitost prohlédnout si nové kostýmy podrobněji.

Scotty komentuje v pozadí znějící skladbu Sabotage od oblíbené kapely Jamese Kirka (a J.J. Abramse) Beastie Boys, použitou už v prvním filmu Star Trek (2009). Je však pravděpodobné, že hudba byla zvolena pouze pro potřeby teaseru a Scotty ve skutečnosti naráží na úplně jinou píseň dle Kirkova výběru a ani tato dialogová výměna na sebe ve filmu vlastně nenavazuje.

(obr. 03) Scotty po obhlédnutí několika přístrojů s monitory pokračuje ve své hudební kritice: „Aye, well played.“ / „Jo, dobře zahráno.“

03

Podle arabských číslic na přístrojích se jedná o nejspíše technologii pozemského původu, přestože její design i náhled interiérů, kde se postavy nacházejí, napovídá, že se nejedná o útroby hvězdné lodi Enterprise.

Následující záběry kvapně představují zbytek základní osádky a hlavní hrdiny filmu – (obr. 04) Sulua (John Cho), (obr. 05) Uhuru (Zoe Saldana) a (obr. 06) Spocka (Zachary Quinto) s Chekovem (Anton Yelchin) v pozadí. I Spock předvádí nový model uniformy s červeným značením a dobře znatelnou nášivkou na rameni. Přestože nápis není dobře čitelný, pravděpodobně se jedná o logo jiné lodi. Také insignie Hvězdné flotily na Spockově hrudi doznala drobných designových změn.

04

05

06

Ačkoliv se zjevně nejedná o Enterprise, kulisy přesto připomínají ovládací panely nějaké jiné vesmírné lodi s prostším vybavením a setmělým interiérem. Je milé opět vidět, že tvůrci nezapomněli na bezpečnostní pásy (ovšem jen pokud to ve skutečnosti není šerpa, kterou Sulu ukradl nějakému Klingonovi).

Teprve nyní se dostalo i na představení lodi Enterprise a naštěstí pouze s drobným náznakem obávaných lens flares. Přeci jen, jistá vizuální kontinuita s předchozími dvěma filmy této série by měla být zachována. Oproti tomu mohou na tomto záběru potěšit jasně patrné zášlehy manévrovacích trysek (obr. 07) a ty bývají ve Star Treku k vidění jen velmi vzácně. Záběr se ve stylu Star Wars sveze těsně nad povrchem trupu lodi, mine dobře čitelné označení „USS Enterprise NCC-1701“ a skončí až (obr. 08) bližším pohledem na třpytivé kolektory warp gondol.

07

08

09

Kirkův hlas mimo záběr (VO): „We’ve had no ship…“ / „Nemáme loď…

(obr. 09) K Enterprise se velkou rychlostí blíží nesmírně početný roj poněkud organicky vypadajících vesmírných lodí, evidentně s úmyslem zaútočit. (obr. 10) Následující záběr zachycuje loď postrádající levou warp gondolu, od níž se stále odlamují kusy trupu. Roj se blíží z levoboku směrem od planety a naráží v plné rychlosti do „krku“ mezi primárním a sekundárním trupem lodi. Jeho organizovanost napovídá na přítomnost řídící inteligence, která útok koordinuje odjinud.

10

11

(obr. 11) Do útrob lodi se touto cestou dostávají jakési „pody“. Není zřejmé, zda se jedná o hlavice s torpédy, nebo jednotky obsahující vojáky. Nabízí se úvaha, že útočící druh nedisponuje technologií transportéru a tuto metodu využívá k infiltraci nepřítele. Vzpomeňme, že už ve filmu Do temnoty se objevil dějový prvek vojáků schovaných uvnitř torpéd. Při zničení přepážky umírá několik redshirtů, kteří byli ve špatném čase na špatném místě. Jak typické!

(obr. 12) Uhura a šéfinženýr Scott vypadají velmi znepokojeně. Na Enterprise jsou rozmístěny ozbrojené stráže a dochází k explozím v koridorech. Enterprise se brání zuřivému útoku palbou z phaserů (obr. 13). Pylon levé warp gondoly vypadá těžce poškozený a gondola se ulamuje. Útočníci využívají provazce tvořené rojem malých lodí podobně jako řetězovou pilu a i přes nepochybně veliké ztráty na své straně krájí Enterprise na kusy.

12

13

(obr. 14) Kapitán Kirk se pohledem skrze prosklený průzor loučí s evakuovaným můstkem své lodi a vzápětí ji opouští v únikovém modulu. (obr. 15) O okamžik později pozoruje těžce poškozenou talířovou sekci své lodi, jak se řítí k hornatému povrchu planety, nad níž bitva proběhla. Zdá se, že talíř byl při útoku nepřátel oddělen od sekundárního trupu.

14

15

(obr. 16) Jeden z únikových modulů se otevírá v lese na povrchu planety a vystupuje členka posádky zatím neznámé rasy, která na první pohled trochu připomíná „lebkouny“ z filmu a seriálu Alien Nation. (obr. 17) Do podobného prostředí dopadl i únikový modul Pavla Chekova, který se v dalším záběru sklání nad otevřený modul s nouzovým vybavením a připevňuje si k opasku ruční phaser. Později se sejde s kapitánem Kirkem a spolu se vydají k troskám jejich lodi.

16

17

Kirkův hlas (VO) pokračuje: „…no crew…“ / „…ani posádku…

Kirk: „How can we get out of this one?“ / „Jak se z toho dostaneme?

(obr. 18) Na tomto záběru jsou dobře vidět detaily nárameníků nové modré uniformy, kterou bych si dovolil přezdívat „kapitán Proton“, neboť právě tak uhozený mi tento kostým připadá. Kdoví, třeba jde o tvůrčí záměr.

18

(obr. 19) Mimozemská členka posádky spolu s dalším důstojníkem Flotily (snad sám Kirk), spolu stoupají na svah, odkud je vidět na havarovanou talířovou sekci lodi. Z trosek a zničeného lesního porostu v okolí stále sálají plameny; od havárie proto nemohlo uplynout mnoho času. Na noční obloze lze rozeznat dva malé měsíce této neznámé planety, které se ovšem nezdají být neporušené.

19

(obr. 20) Následují záběr spočívá v jízdě korytem řeky v nízké soutěsce a rovněž ukazuje množství trosek. Tyto však vypadají, že nepocházejí z Enterprise, ale tvoří je naopak sestřelené lodě nepřátel. Z některých stále stoupá dým.

20

McCoy (Karl Urban) při chůzi podpírá Spocka, který (zřejmě při evakuaci lodi) utrpěl vážné zranění do pravého boku (mám poruchu barevného vidění, nebo ta krev není tak docela zelená?). Schytal to snad až příliš blízko místu, kde mají Vulkánci srdce. Není také vyloučeno, že ke zranění došlo až mnohem později po přistání na planetě během dalšího střetu s cizinci. Spock a McCoy se pohybují ve skalnatém prostředí výše zmíněné soutěsky a v jejich okolí se nacházejí další trosky a kamení rozmístěné v nepřirozených vzorcích. Místo tak získává velmi neobvyklý ráz a působí proto věrohodně jako krajina cizí planety.

Spock (VO): „We‘ll go find hope…“ / „Vydáme se hledat naději…

(obr. 21–23) Scotty si z tváře snímá dýchací masku a ve spěchu vstává. Letmo lze zahlédnout jeho prsten Hvězdné flotily. Vyskakuje z modulu přepadajícího přes vysoký sráz a ve zjevné citaci podobné scény z Abramsova prvního Star Treku (2009) se na poslední chvíli zachytává okraje skály. Lze s trochou nadsázky domýšlet, že Simon Pegg ve filmu odlehčí napínavý „cliffhanger“ jeho postavy svým typickým humorem.

21

22

23

Spock (VO) pokračuje: „… in the impossible.“ / „… v bezvýchodné situaci.

(obr. 24–26) Spock s McCoyem putují skalnatou krajinou a později se ocitají v obklíčení organicky vyhlížejících lodí roje. Při bližším pohledu se nepřátelské lodě zdají mechanické, ale cosi na jejich způsobech pohybu tomu odporuje. Jedná se pravděpodobně o jednomístné stíhačky nebo dálkově řízené drony.

24

25

26

(obr. 27–29) Snad bude podobně podařených momentů se Spockem a McCoyem ve filmu více.

McCoy: „Well, at least I won’t die alone.“ / „Nu, alespoň nezemřu sám.

Spock zmizí v transportním paprsku. Zjevně je tím sám překvapen a McCoy ještě více.

McCoy: „Well, that’s just typical!“ / „To je typické!

27

28

29

Efekt transportního paprsku se však odlišuje od efektu transportérů Hvězdné flotily, jak jsme jej měli možnost vidět v předchozích filmech série, a lze se proto dohadovat, že Spocka v tomto okamžiku buď unesli nepřátelští cizinci, nebo další strana v tomto konfliktu. Možná se jedná o efekt transportérů typický pro loď, jejíž setmělé interiéry představil začátek teaseru. Také je však možné, že došlo pouze k inovaci efektu ze strany trikařů. V obou případech zůstává otázka, kdo měl zájem přenést Spocka, ale McCoye už nikoliv…?

(obr. 30-32) Kirkova jízda na motorce působí ve futuristickém prostředí Star Treku velmi nemístně. Jakoupak záminku použil režisér filmové série Rychle a zběsile k propašování motocyklové jízdy do vesmírného sci-fi? Podle záblesků v okolí je uhánějící Kirk nejspíše pronásledován a pod palbou. Míří k oprýskaným budovám zjevně mimozemského původu, nejspíše aby pomohl v boji cizince s bílou pokožkou, nebo při osvobozování své posádky (?).

30

31

32

(obr. 33-35) Zmínil jsem už možnou další frakci zapojenou do konfliktu vedle Federace a Roje. Mezi její zástupce může patřit právě i mimozemská postava s černobílou tváří (Sofia Boutella), kterou zde prvně spatřujeme v souboji se dvěma výhrůžně vypadajícími cizinci (různých ras?). Ti se však zdají být neozbrojeni. Ona třímá hůl vybavenou pravděpodobně sečnou čepelí, jak naznačují i doprovodné zvuky.

33

34

35

(obr. 36) Scotty: „Let’s hope this doesn’t get messy!“ / „Doufejme, že to půjde hladce.

36

(obr. 37) Někdo zapomněl zastrčit warp jádro do zásuvky? V téhle alternativní realitě je přeci možné všechno. To by ovšem mohlo špatně skončit (obr. 38).

37

38

(obr. 39) Mlžným oparem pokrytému městu na cizí planetě posloužil jako předloha pozemský Dubaj. V dáli za velkoměstem lze rozeznat cosi jako vysokou bariéru tvořenou součástmi ve tvaru pláství.

39

Neznámý hlas (VO): „This is where it begins, captain.“ / „Takhle to začíná, kapitáne.

(obr. 40) Stanice Federace na povrchu tohoto nového světa se ocitá pod útokem Roje. Davy uniformovaných důstojníků se sbíhají ke kouřícímu kráteru na nádvoří, zatímco jim jednomístné stíhačky přelétají nad hlavami. Soudě z převažujícího zastoupení červené barvy to s většinou z nich nevypadá dobře.

40

(obr. 41) Na postavu Sofie Boutelly útočí další hromotluk. Tento je však maskovaný helmou. Ani u něj není vidět zbraň. Útočníci se podle všeho cítí sebevědomí i při útoku holýma rukama. Bojuje se ve stejném prostředí, kam o několik záběrů dříve mířil Kirk na motorce. Toho vzápětí spatřujeme s namířeným phaserem v kulisách „Dubaje“ (obr. 42).

41

42

(obr. 43 a 44) Další exploze! Koridor lodi je roztržený přímo Kirkovi s Chekovem v cestě. Nedochází však k žádné dekompresi. Oba se proto pravděpodobně nacházejí v troskách již zřícené lodi na povrchu planety a procházejí jejím nitrem ve snaze někoho či něco najít a z trosek vyprostit.

43

44

(obr. 45 a 46) Postava Sofie Boutelly nadále odolává svým protivníkům.

45

46

(obr. 47) Kirk s Chekovem postupují troskami lodi a překonávají přitom doslova „propastné“ překážky.

47

(obr. 48) Dveře na palubě Enterprise explodují a vetřelci vnikají na palubu. V koridoru osvětleném červenými zářivkami poplachu povstává mohutná figura (obr. 49). Je snad ten emzák s divokým výrazem ve „tváři“ hlavním padouchem filmu? A skrývá se pod jeho maskou herec Idris Elba? Tak či tak, jedná se o velice působivou masku. Podobný mimozemšťan následně vrhá člena posádky ve zlaté uniformě napříč místností.

Už dříve se v souvislosti s ještěrovitou vizáží nových masek v zákulisních videích z natáčení Star Treku: Do neznáma spekulovalo, že protivníky mají být Jem'Hadaři, přestože podobnost tu byla přinejlepším povrchní. Nyní, ve světle mimořádné fyzické síly těchto tvorů, jejich způsobů útoku pomocí roje menších lodí namísto jednoho ohromného křižníku a v neposlední řadě skutečnosti, že neváhají a vrhají se do sebevražedných náletů, se spekulace fanoušků o Jem'Hadarech jeví o něco lépe podložené. I tak jde v současnosti o spíše pofidérní hypotézu. Nic však nelze s jistotou vyloučit.

48

49

Neznámý hlas pokračuje (VO): „This is where the frontier pushes back!“ / „Takhle se vám hranice vzepře!

Výraz „frontier“, doslova přeloženo – „hranice“, se ve Star Treku nejčastěji používá nikoliv v tomto doslovném významu, nýbrž k popsání nejzazších poznaných oblastí vesmíru. Oblastí na okraji zmapovaného vesmíru, kam civilizace sotva dosáhla a kde na posádky průzkumných lodí čeká neznámo a číhají zde četná nebezpečenství.

Užití tohoto slova v tomto kontextu (pravděpodobně jako výhrůžka vůdce nepřátel kapitánu Kirkovi a přeneseně snad i celé Federaci) a spolu se zapojením nových planet a nových mimozemských druhů předběžně potvrzuje výše zmíněné sliby tvůrců. Enterprise se vydá na okraj známého vesmíru, aby se zde střetla s dosud neznámou hrozbou.

(obr. 50) Kirk: „What the hell is this?“ / „Co to k čertu znamená?!

50

(obr. 51) Sofiina postava promlouvá na Scottyho: „I know why you’re here…“ / „Vím, proč tu jste…

51

(obr. 52) A ukazuje mu cosi, co on shledává velmi překvapivým.

52

(obr. 53) Mimozemská členka posádky Enterprise sleduje se zbraní v ruce přílet nějaké lodi.

53

Sofiina postava pokračuje (VO): „Why we are all here.“ / „Proč jsme tu všichni.

(obr. 54 a 55) Posádka Enterprise zajata! Mezi mnoha jinými zde můžeme vidět Uhuru, Sulua, McCoye (?) a Keensera, nejedná-li se ovšem o jiného člena druhu Roylanů, což ovšem není pravděpodobné. Zbraněmi na ně míří stejní vojáci, kteří byli dříve k vidění s hrůzu nahánějícím ještěřím tvorem na palubě Enterprise a s nimiž bojovala postava Sofie Boutelly. Vojáci Roje své zajatce vedou skrze skaliska, kde se nacházejí ony podivné mimozemské budovy. Jedná se snad o nějaké doly? Jsou obyvatelé planety zotročeni a nyní se k nim přidali také zajatí členové Hvězdné flotily? A zastupuje tím pádem Sofiina postava místní formu partyzánského odboje, nebo pochází odjinud a sleduje úplně jiné cíle? Příliš mnoho nezodpovězených otázek a příliš málo indicií.

54

55

(obr. 56–58) Další stíhačky nepřátel narážejí do trupu lodi Enterprise ve snaze o její zničení sebevražednými nálety.

56

57

58

(obr. 59 a 60) Kirk s motocyklovými brýlemi na tváři se rozkládá v transportním paprsku (v tomtéž, který unesl Spocka); přesto ale stačí zachránit padající Sofii Boutellu a společně dopadnou sic tvrdě, avšak živi a zdrávi na povrch transportní plošiny. Efektní záběry filmu vskutku scházet nebudou.

59

60

(obr. 61) Kirk: „Ok, let’s never do that again.“ / „Tak tohle bylo naposledy."

61

Doufejme a věřme, že to naposledy nebylo a že ať to s kvalitou tohoto filmu dopadne jakkoliv, přijde ještě mnoho dalších po něm, které ponesou titul „Star Trek“. Není pochyb, že ten příští cílí na co nejširší diváckou obec, ale to ještě vůbec neznamená, že se bude protivit představám fanoušků. První ochutnávka, určená zejména divákům sedmé epizody ságy Star Wars, láká především na akci, avšak úplně stejnou metodu zvolilo studio i v případě reklamní kampaně k většině předešlých filmů podle Star Treku, a tak se z převahy akce v ukázkách nedají vyvozovat žádné definitivní závěry.

Teaser toho sice ukázal relativně mnoho, ale řekl relativně málo. Nenechme se frustrovat nevědomostí a užijme volnost prostoru pro dohady a spekulace. Podělte se v komentářích o své vlastní „konspirační“ teorie ohledně příštího filmu. Co nekalého se děje na nové planetě? Kdo zničil Enterprise a proč? A komu patří tajemný hlas, který v teaseru vyhrožuje kapitánu Kirkovi? Tolik mi připomíná hlas klingonského komandéra Kora z Původního seriálu. A co se při sledování teaseru vybavovalo vám?


Na závěr přeci přihodím ještě jednu náhodně objevenou zajímavost. Netýká se však přímo teaseru. Při svém pátrání na IMDb jsem si v seznamu herců do filmu obsazených všiml jména Fiony Vroom. Podle tohoto zdroje hraje Fiona „zelenou dívku“, což obvykle znamená Orionku. Nemůže být náhoda, že si tato představitelka titulní role Lolani z druhé epizody seriálu Star Trek Continues má zahrát další orionskou dívku a tentokrát v oficiální verzi Star Treku.

Má to snad být náznak, že tvůrci nemají na zřeteli jen masový vkus, ale pamatují i na zájmy fanoušků a obeznámili se proto s posledními trendy ve vlastní filmové tvorbě fanoušků, totiž té tzv. fanfilmové? Obsadili snad Fionu ze stejných pohnutek, z jakých J.J. Abrams v době natáčení svého prvního startrekového filmu požádal Jamese Cawleyho z kultovního fan seriálu New Voyages / Phase II, aby se krátce objevil ve scéně na můstku? Jedná se snad o gesto uznání věnované fanouškům za jejich vlastní filmová a seriálová přispění? I to jsou však pro tuto chvíli jen spekulace, ač nadějné. Věřme, že snímek vyjde vstříc nejen fanouškům akčních filmů, ale i fanouškům Star Treku, a nechme se o tom překvapit.

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: út 15. prosince 2015
přečteno: 2833x
komentáře: 32
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG