Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Romány podle klasického Star Treku V: Ta, která rozděluje

pá 10. června 2016      autor: Eodeon      přečteno: 2142x      délka: 7 min      komentáře: 3

That Which Divides (obálka knihy)Klasický televizní seriál Star Trek z šedesátých let sice vznikl při srovnání s ostatními v nejkratším intervalu a všechny odvozené seriály ho počtem epizod překonaly, nicméně dodnes si drží prvenství v množství pokračování v rámci ostatních médií, především tedy v rámci románů a komiksů. Vezmu-li v potaz i všechny tyto příběhy, jeví se životy hrdinů z posádky kapitána Kirka jako zdaleka nejbohatší a nejpodrobněji zpracované, a jelikož seriálová předloha dosáhla kultovního statutu a legendárním se stal nejen seriál jako takový, ale často i zápletky jeho jednotlivých epizod, literární a komiksová pokračování se k nim často obracejí. Na stránkách knih a komiksových sešitů vznikají samozřejmě i nová a originální dobrodružství seriálových hrdinů, ale vedle nich se v šokujícím rozsahu stále množí též přímá či nepřímá pokračování jednotlivých epizod, nebo chcete-li raději cizím výrazem – sequely.

Nejpopulárnější epizody se dočkaly hned celé řady sequelů. Například epizoda „Zrcadlo, zrcadlo“ (Mirror, Mirror) pokračuje zároveň v románu Davida Macka Smutky říše (The Sorrows of Empire) a zároveň v marvelovském komiksu Křehké sklo (Fragile Glass), nemluvě o pětidílné prequelové minisérii od IDW Zrcadlové obrazy (Mirror Images) a o fanfilmovém sequelu „Nejspravedlivější ze všech“ (Fairiest of them All) ze série Star Trek Continues. Je zřejmě zbytečné dodávat, že si tato pokračování, která často navazují přímo tam, kde epizoda samotná skončila, navzájem v mnohém odporují. Velkého množství rozličných pokračování se dočkala třeba také epizoda „Vesmírné sémě“ (Space Seed), jejíž zápletka jako jediná ze všech televizních epizod vyústila dokonce v nepřímé pokračování celovečerním filmem.

Pokud se fanoušek poněkud znavený reprízami seriálů, jejichž každou epizodu zná zpaměti, rozhodne soustředit namísto toho na Star Trek literární, dočká se setkání s mnoha starými známými a dostane příležitost navštívit celou řadu důvěrně známých lokalit. Romány a komiksy zprostředkují Jamesi Kirkovi a jeho týmu řadu dalších setkání s Harrym Muddem, Garym Seven, Zarabeth či s Natirou a opět je zavedou na Organii, Neural či na Gammu Trianguli VI. Fascinujícím zjištěním uzavírajícím mou úvahu byl fakt, že jen opravdové minimum epizod Původního seriálu dodnes žádné pokračování nemá (tedy pokud je mi známo). Na naprostou většinu epizod totiž bylo přímo či nepřímo navázáno, ať už novějším seriálem, knihou, komiksem, videohrou či celovečerním filmem. Bezmála všechny přispěly něčím, co ve světě Star Treku žije dál a bez čeho si tento svět ani neumíme představit. Bezmála každá epizoda jej pomáhala definovat. Budiž toto další do početné řady argumentů, proč je dobré se ke klasickému seriálu nehledě na jeho stáří vracet a připomínat si jej. Jeden z mnoha literárních sequelů klasické epizody, byť v tomto případě jde „jen“ o pokračování nepřímé, přibližuje následující text.

Dayton Ward: That Which Divides (Ta, která rozděluje)

Čtenáři znají Daytona Warda především jako součást autorské dvojice, kterou tvoří spolu s Kevinem Dilmorem. Mezi jejich nejznámější společná přispění do univerza Star Treku patří příběhy z literárních řad Vanguard a Starfleet Corps of Engineers. Při psaní Té, která rozděluje se však Dayton Ward ocitl sám. Kevin Dilmore vypomohl s tvorbou konceptu, ale na samotném psaní již z časových důvodů nespolupracoval. Román ovšem už díky své obsáhlosti nepůsobí ani trochu ochuzeně. Jak informuje historikova poznámka na začátku knihy, její děj je situován do období čtvrtého roku pětileté mise Enterprise pod velením kapitána Kirka, což lze vlastně snadno domyslet i během samotného čtení. Prvním znakem mohou být výrazné úlohy, kterých se zde zhostily vedlejší postavy prvně představené v Animovaném seriálu – triexianský navigátor Arex Na Eth a caitianská komunikační důstojnice M’Ress. Především felinoidní M’Ress bylo věnováno na stránkách knihy relativně mnoho prostoru a rozhodně tedy neplatí, že by postava byla – podobně jako v seriálu – pouze „do počtu“. Jako další ukazatel může posloužit sám název knihy, který napovídá, že román bude souviset s epizodou třetí sezóny Původního seriálu „Ta, která přetrvá“.

V této epizodě Enterprise objevila ojedinělý úkaz – planetu umělé konstrukce. Jak se zjistilo později, jako svou předsunutou výspu ji postavila zaniklá, ale nesmírně vyspělá civilizace Kalandanů. V románu Ta, která rozděluje navštěvuje hvězdná loď Enterprise soustavu Kondaii – domov mírumilovné prewarpové civilizace jménem Dolysiané, s níž už však dříve došlo k prvnímu kontaktu a navázání oficiálních diplomatických vztahů. Vyjma domovské planety Dolysie se v soustavě Kondaii nachází ještě jedna obyvatelná planeta, místními pojmenovaná Gralafi. Obklopuje ji podivné energetické pole, které nelze proniknout jinak než pravidelně jednou za necelé tři roky, když se samo od sebe stává prostupným. Enterprise však nepřilétá zkoumat tento fascinující úkaz, ale poskytnout pomoc malé hlídkové lodi Federace Huang Zhong, která byla během pokusu o průlet bariérou těžce poškozena a havarovala na povrchu planetoidu Gralafi. Před svým zřícením stačila odeslat nouzový signál spolu se záznamy senzorů. Po jejich – jak jinak než důkladné – analýze dospěje Spock k závěru, že energetické pole obklopující Gralafi má s velkou měrou pravděpodobnosti umělý původ.

Spockovo zjištění napovídá, že za tajuplnou energetickou stěnou se může skrývat naleziště nesmírně pokročilých technologií. Dolysiané, kteří na Gralafi podnikají těžební práce, si nejsou vědomi, že by kolonizovaný svět sdíleli s kýmkoliv dalším. Jejich snímací přístroje však nedokážou proniknout pod povrch planety, kam ukazují důkazy z vyšetřování zničení Huang Zhongu. Zatímco technici a inženýři likvidují trosky havarované lodi, kapitán Kirk se s družinou vydává do podzemního labyrintu, který – jak záhy objevuje – je dalším odkazem vyhynulého druhu Kalandanů. Může zde učinit revoluční vědecké objevy i způsobit katastrofu. Při neodborném zacházení s přístroji v podzemním komplexu může dojít k předčasnému uzavření bariéry, což by navždy odřízlo nejen výsadek od lodi, ale i celou dolysianskou civilizaci od dodávek surovin, na nichž je závislé její přežití. Čas do pravidelného uzavření energetického pole se rychle krátí a chodby podzemní stavby jsou plné bezpečnostních opatření proti vetřelcům, ale to nejsou ta zdaleka největší nebezpečí. Ta představují Romulané, kteří odposlechli tísňové volání Huang Zhongu a jsou plně odhodlaní získat technologické divy Kalandanů pro sebe a svého prétora. V cestě jim přitom nestojí nic než nepočetný výsadek v čele s kapitánem Kirkem…

Právě volba protivníků v sobě může skrývat hned první úskalí románu. Romulané jsou přeci ze všech druhů Star Treku jedni z nejpředvídatelnějších. Snadné je domýšlet, jak by asi reagovali v libovolné situaci, což dává vzniknout řadě oprávněných stereotypů o tajemných příbuzných Vulkánců. Jak by asi romulanský velitel reagoval, kdyby bezprostředně hrozilo, že jeho loď padne do zajetí nepřátel z Federace? Jak by se asi zachoval, kdyby měl jeho nepřítel příležitost získat přístup k mimořádně vyspělým a tedy potenciálně takticky významným technologiím? Jaký by asi zaujal postoj, kdyby usoudil, že v blízkosti romulanských hranic roste potenciální hrozba? Odpovědi jsou zřejmé. V románu, vyprávěném zároveň i z perspektivy Romulanů, mají ale čtenáři příležitost nahlédnout do procesu rozhodování, který k oněm do značné míry předvídatelným reakcím vede, a lépe porozumět uvažování v kontextu hodnot, jako jsou oddanost vlasti nade vše, přísná vojenská kázeň a svérázné pojetí cti. Mírní se tím případná stereotypizace a pohnutky Romulanů se naopak jeví o to pochopitelnější. Nakonec, kdo jiný by dovedl lépe přiblížit militarismem hluboce poznamenanou mentalitu Romulanů než bývalý mariňák Dayton Ward?

Komplexně vzato však román není příliš čtenářsky poutavý, za což vděčí nadmíře popisnosti, která přirozeně zdržuje vyprávění, ačkoliv zároveň poskytuje živější představu o prostředí a dění v něm. Stejnou výtku jsem v jednom z minulých článků adresoval Howardu Weinsteinovi. Mnoho popisných pasáží jeho románu Hlubinná doména (Deep Domain) shledávám naprosto zbytečnými, zatímco v Té, které rozděluje popis opravdu funguje jako užitečná pomůcka pro čtenářovu představivost, díky níž děje ze stránek knihy získávají jasnější kontury. Je však nejprve nutno přistoupit na poněkud rozvleklý dějový vývoj, který je toho následkem spolu se značně nepříjemnou repetitivností. Mezi výhody lze naopak zmínit skutečnost, že takový postup značně usnadní orientaci čtenářům Star Treku neznalým. Ti by se v mnou vychvalovaných Nepřízních osudu (The Shocks of Adversity) naopak hůře srovnávali s výrazně rychlejším tempem vyprávění – přinejmenším tedy v úvodních a závěrečných kapitolách –,  jaké mně jako fanouškovi nedovolilo se od knihy ani odtrhnout. Oba přístupy tak mají své relativní výhody a nevýhody. Do kategorie nevýhod ale musím zařadit ještě jeden podstatný rys Té, která rozděluje – román je slabý tematicky. Jako fanoušek Původního seriálu a čtenář románů jím inspirovaných se nemohu ubránit pocitu, že něco významného schází, narazím-li na knihu prostou jakýchkoliv hlubších myšlenek. Tradiční a tím pádem nijak neobjevné téma „studenoválečného“ napětí mezi Federací a Romulany snad ani nestojí za tuhle zmínku. (6/10)


Podrobnosti o knize

Původní titul: That Which Divides
Autor románu: Dayton Ward
Autor obálky: Alan Dingman
Nakladatelství: Pocket Books
Rok vydání: 2012
Počet stran: 304
Vazba: brožovaná
Vydání: první
Jazyk: angličtina
ISBN: 978-1-4516-5068-6

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: pá 10. června 2016
přečteno: 2142x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG