Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Až přijde první kontakt

so 28. ledna 2017      autor: Dominik      přečteno: 2337x      délka: 4 min      komentáře: 20

První kontakt_vulkanecVe světě Star Treku muselo lidstvo přečkat tři světové války, než dosáhlo stavu, kdy bylo zralé uskutečnit první oficiální kontakt s mimozemskou civilizací. Teprve pak přichází na scénu Zefram Cochrane a svým vynálezem nadsvětelného warp pohonu si říká o začlenění do společnosti vyspělých ras vesmíru. Náš reálný svět na svého „Cochrana“ stále čeká a podle všeho si bude muset projít stejně trnitou cestou jako ve Star Treku.

Byla by chyba vnímat vyspělost civilizace pouze na základě technického pokroku, Cochranův vynález warp pohonu představoval jen důsledek předchozího pozemského vývoje. Tři světové konflikty přinesly lidstvu dostatečnou lekci a hlavně možnost vybudovat lepší systém než ten předchozí. Malicherné spory o územní vliv, bezohledné experimentování genetického inženýrství, stovky milionů mrtvých lidí, to vše znamenalo důrazné pobídnutí, že je třeba konečně něco změnit. Cochranova první vesmírná loď s warp pohonem se zrodila v rozvalinách zpustošené Země a právě proto ji pojmenoval Phoenix – tedy podle bájného ptáka, který se znovuzrodí z vlastního popela. Následné přistání Vulkánců jen potvrdilo, že Zemi čeká zcela nová epocha.

Naše civilizace v současnosti samozřejmě neví, kdy přesně nastane zlom a dosáhne stejného stupně zralosti pro první kontakt jako ve fiktivní realitě Star Treku. Neznáme ani konkrétní cíl, možná jde také o vynález nadsvětelného pohonu, stejně tak se však může jednat o zcela jiný přelomový objev. Pokud přijmeme teorii, že ve vesmíru existují inteligentní druhy bytostí schopné mezihvězdných letů, tak zákonitě musí existovat i jakási obdoba tzv. Základní směrnice. Podle ní je civilizace na naší planetě stále řazena k nedostatečně vyspělým kulturám, kterým je třeba ponechat přirozený vývoj bez zasahování zvenčí. Zatím tedy není důvod s námi navazovat oficiální kontakt, nicméně náš svět je pravděpodobně skrytě sledován, neboť představuje unikátní předmět ke studiu.

Co vlastně takový mimozemský pozorovatel může vidět? Dejme tomu, že nás sledují vulkánským úhlem pohledu a podle toho vypadá jejich celkové hodnocení. První věc, které si průzkumník všimne, je vysoký stupeň roztříštěnosti lidské rasy, jež se skládá z více než 200 územních jednotek. Každá z nich má svou vládu, odlišnou kulturu, jazyk a některá území mezi sebou dokonce vedou války. Už tento první poznatek představuje odpověď na otázku, proč Země není na první kontakt připravena. Případní návštěvníci by nevěděli, s kým mají vlastně jednat a kdo má silný mandát zastupovat naši planetu navenek. Navíc je velice pravděpodobné, že nejmocnější státy světa by se snažily mimozemskou návštěvu přivlastnit pro sebe a zneužít ve svůj prospěch. Tento stav musí být pro vesmírného pozorovatele velice matoucí a nepochybně si klade otázku, proč se lidstvo chová tak kontraproduktivně. Obdobně působí také obrovské vývojové rozdíly mezi jednotlivými částmi Země, kde existují relativně civilizované skupiny obyvatel a o několik stovek kilometrů dál zase najdeme lidi, kteří žijí v podmínkách hlubokého středověku. Spock by to okomentoval svým typickým „fascinující“.  Současná Země je zkrátka pro mimozemské hosty velmi divokým místem a případná návštěva by mohla způsobit nedozírné následky. Samotný fakt, že nás dosud nikdo z vesmíru oficiálně nekontaktoval, dokazuje inteligenci eventuálních pozorovatelů.

Existují teorie, které mimozemské druhy pasují do role agresivních dobyvatelů, ale zde vidím pouze náš odraz – podle rčení „podle sebe soudím tebe“. Druh, jenž vyvinul techniku schopnou mezihvězdných letů, v sobě koncentruje mnohonásobně větší stupeň celkové vyspělosti než současný člověk. Těžko předpokládat, že takto vyspělý tvor by jednal jako dobyvačný predátor. Až jednoho dne dojde k prvnímu kontaktu, čeká naši planetu celá řada změn. Bude to znamenat revoluci v našich hodnotových prioritách a konec současného systému. Mocní rázem získají pocit malosti a bezvýznamnosti, světové konflikty se srazí na úroveň žabomyších válek a lidstvu se otevřou zcela nové obzory. Pravděpodobně dojde k zániku jednotlivých států, neboť mezinárodní vztahy se přemění na meziplanetární politiku, instituce státu, jak ho známe dnes, ztratí na významu. Také ve Star Treku jsme svědky federačního uskupení s názvem Spojená Země. První kontakt rovněž otřese s náboženským světem, potvrzení mimozemských světů patrně znejistí řadu věřících na celém světě. Stejné zemětřesení čeká ekonomiku, současný systém bude konfrontován s odlišnými přístupy a aktuálně dominantní postavení peněz se zbortí jako domeček z karet. Jedno je však jisté – každá revoluce, každá radikální změna s sebou nese změnu mocenských a majetkových poměrů. První kontakt nejspíše připraví dosavadní světovou elitu o její výsostné postavení, naopak jiní mohou získat. Jestliže chce lidstvo ve vesmíru obstát, bude muset zapracovat na integritě a táhnout za jeden provaz.

nadporučík Dominik
autor: Dominik
vydáno: so 28. ledna 2017
přečteno: 2337x
komentáře: 20
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG