Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku

čt 2. listopadu 2017      autor: Fanda      přečteno: 3320x      délka: 9 min      komentáře: 14

tvor z M113Nedávno jsem narazil na hezký článek, kde autor poskládal žebříček nejmocnějších padouchů, které jsme mohli ve Star Treku potkat napříč všemi seriály a filmy. S autorem článku se v některých nominacích neshodneme, přesto si myslím, že vás tento článek zaujme, a pokud byste chtěli nominovat své vlastní padouchy, využijte možnosti komentářů pod článkem nebo klidně napište vlastní článek. 

15. Bůh

The Final Frontier - Bůh a SybokDobrácky vypadající stařeček, který sám sebe nazýval bohem, se nám představil ve filmu Star Trek V: The Final Frontier. Kapitán Kirk, McCoy, Spock a jeho bratr Sybok, se setkali s tímto „bohem“ na malé planetě v samém středu galaxie. Setkání nedopadlo vůbec dobře, protože někteří z našich hrdinů odmítali přijmout skutečnost, že hovoří s bohem. A jak se nakonec ukázalo, ani tato bytost nakonec skutečným bohem nebyla. Kirkovi a jeho společníkům přesto stihl natropit pořádné problémy, než se s ním vypořádali.

14. Klaa

Kapitán KlaaTento mladičký kapitán klingonského dravce si chtěl vydobýt čest a slávu zničením Enterprise a dopadením kapitána Kirka ve filmu Star Trek V: The Final Frontier. I přes velké nebezpečí následoval naše hrdiny do středu galaxie. Zdrojový článek vykreslil kapitána Klaa jako velmi agresivního, bezcitného a krutého. Pravdou ale může být, že ho jen poháněla touha po slávě a hrdinských skutcích. Jeho přílišná horlivost ho nakonec stála hodnost.

13. Gorn

GornGorn je skutečným představitelem monster zapadajících do éry TOSky. V dnešní době plné triků nám může jeho kostým připadat směšný, ale nenechte se mýlit. V epizodě Arena se s ním utkal kapitán Kirk a měl co dělat, aby jej zdolal. Nakonec si Kirk musel (po vzoru MacGyvera) postavit improvizované dělo, kterým ještěra zpacifikoval. Souboj Kirka s Gornem je dnes už legendární.

 

 

12. General Chang

ChangS generálem Changem se utkal kapitán Kirk v celovečerním filmu Star Trek VI: Neobjevená země a nutno podotknout, že Chang dal Kirkovi a jeho posádce pěkně zabrat. Chang je prototypem klingonského válečníka. Ve filmu jej perfektně ztvárnil Christopher Plummer. Generál Chang se pokusil narušit jednání o míru mezi Federací a Klingonskou říší a neváhal se dopustit zločinů na vlastních lidech a zosnovat atentát na prezidenta Federace. Marná snaha, do cesty se mu postavily lodě USS Enterprise-A a USS Excelsior a takové síle nebyl schopen čelit téměř nikdo. Nezbývá než pochválit jeho bojové zapálení, když během bitvy citoval Shakespeara. Qapla'

11. Q

TNG 6x15 - TapiserieNěkteří lidé říkají, že Q je nejmocnějším nepřítelem ve Star Treku. Pokud jde o jeho moc, pravděpodobně byste těžko hledali někoho, kdo by jej mohl přemoci – s výjimkou entit jeho vlastního druhu. Jeho úloha v univerzu Star Treku však ani zdaleka není tak jednoznačná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoliv se bytosti Q podařilo našim hrdinům v TNG a VOY několikrát nepěkně znepříjemnit život, většinou to byl právě on, kdo nakonec napravil to, co sám nadrobil. Pravděpodobně nejvážnějším střetem byl jeho soudní proces, který vedl proti celému lidstvu. Kapitán Picard však byl připraven čelit nepříznivému osudu a v závěru TNG prokázal, že lidstvo si svou šanci zaslouží. Nelze nevzpomenout náklonnost Q ke kapitánu Janewayové, která si s ním vytrpěla své.

10. Gul Dukat

Gul DukatGul Dukat je jedním z výrazných protivníků v seriálu DS9. V době okupace Bajoru byl velitelem na stanici Terok Nor a pro Bajorany se stal připomínkou jejich utrpení. Dalo by se říci, že je esencí samotného zla. Jeho jediná motivace spočívala v budování moci, ničení a radosti z utrpení. Jeho rukou také zemřela výrazná hlavní kladná postava seriálu. Je jedním z darebáků, kteří byli chytří, podlí a zároveň děsiví. 

 

 

9. Doktor Tolian Soran

Doktor Tolian SolanS doktorem Soranem (skvěle ztvárněným Malcolmem McDowellem) jsme měli tu čest se seznámit ve filmu Star Trek VII: Generace. Ačkoliv nebyl typickým zlým generálem, který touží všechno a vše podmanit své moci, jako nepřítel se ukázal více než efektivní. K jeho porážce byli potřeba hnedle dva legendární kapitáni neméně legendární USS Enterprise. Ve filmu s ním svedli boj kapitáni Kirk a Picard a bohužel během konfliktu (definitivně) zemřel kapitán Kirk. Ten je nicméně pro celý svět mrtvý už mnoho let, když byl na začátku filmu vtažen do zvláštního místa zvaného Nexus. Na toto místo se snažil dostat také doktor Soran, který ztratil svou rodinu ve válce s Borgy. Aby se do Nexu dostal, neváhal jít přes mrtvoly (i celé obydlené světy), a tak našim hrdinům nezbylo nic jiného než se s ním utkat a zmařit jeho bezohledné plány.

8. Tvůrce / Měňavci

Odo a zakladatelkaTrochu kostrbatý název tohoto záporáka pramení z mé neschopnosti najít kdekoliv její jméno. Jedná se o příslušnici druhu měňavců, mezi které patří i konstábl Odo známý ze seriálu DS9. Zakladatelé používali Vorty a Jem'Hadary k nastolení „pořádku“ ve vesmíru a vzhledem k jejich zvláštní biologické konstituci vyhlásili válku všem „pevným“. Jedná se totiž o druh, který na sebe umí brát podobu kohokoliv a čehokoliv. Stojí za Dominionem, se kterým bylo třeba svést bitvu o náš kvadrant. Naštěstí však na scénu vstoupil Oddíl 31, která z Oda (bez jeho vědomí) udělal biologickou zbraň a tu použil k nákaze celého druhu měňavců. Nakonec však všechno dobře dopadlo i pro měňavce a našim hrdinům se podařilo nejen zachránit náš svět, ale také odvrátit vyhlazení celého jejich druhu.

7. Armus

ArmusMáte strach z velkých ošklivých černých příšer? Pak je Armus pro vás ta správná volba. Bažinatá věc obsažená v jakémsi černém dehtu, vydávající extrémně silnou energii, a i když není tak impozantní jako novější CGI modely, pro posádku TNG byl dostatečně děsivý. Toto stvoření bylo naplněno čirým hněvem a zlobou a naprosto imunní vůči phaserům. Kapitán Picard se dokonce domnívá, že je nesmrtelný a v seriálu nikdy nebyl Armus zničen. Do našeho žebříčku se dostal mimo jiné i proto, že připravil o život Natashu Yarovou.

6. Příšera z M-113

tvor z M113Tento „fujtajbl“ žil na planetě M-113. Jeho hlavní obživou byla sůl, avšak té nebyl na jeho planetě dostatek. Naopak dobrým zdrojem soli mohli být lidé. Asi si dokážete představit, jak nechutné to musí být, když z vás taková příšera „vysává“ sůl. Bohužel se nakonec rozhodla zařadit do svého jídelníčku posádku z originální série, a to nebyl dobrý nápad. Příšera na sebe dokázala vzít podobu kohokoliv a na každého působit úplně jinak. Potvoru se podařilo nakonec zničit, a protože to byl poslední zástupce celé rasy, mohou obyvatelé Federace zase o něco klidněji spinkat.

5. Nero

plakát - Nero v Abramsově Star TrekuKapitán Nero je opravdu naštvaným Romulanem. Setkali jsme se s ním v prvním celovečerním Star Treku od J.J. Abramse a na samém začátku stál za odstartováním alternativní časové linie, když zaútočil na USS Kelvin, při jehož zničení zemřel otec Jamese T. Kirka. Zosnoval plán, ve kterém se chtěl pomstít velvyslanci Spockovi za zpackanou záchranu Romulu. Pomocí rudé hmoty nejprve zničil domovskou planetu Vulkánců a pak zaměřil svůj hněv na Zemi. Naštěstí se i přes nepřízeň osudu podařilo dostat mladičkého Kirka a Spocka na ta správná místa a ti si s ním nakonec poradili.

4. Kruge

KrugeKruge byl velitelem klingonského dravce, který se angažoval v pátrání po „nové tajné zbrani Federace“ – Genesis. Poté, co zjistil, jakou silou může Genesis disponovat, rozhodl se ji získat stůj co stůj. Ve filmu Star Trek III: Pátrání po Spockovi se utkal s posádkou Enterprise a kapitánem Kirkem. Kirk jej nakonec porazil a Kruge našel svou smrt ve žhavé lávě rozpadající se planety. Než však tento bídák zaplatil za svou krutost, stihl zničit USS Grissom a zavraždit Marcuse, syna kapitána Kirka. Tento hanebný čin nedokázal kapitán Kirk Klingonům nikdy zcela odpustit.

3. Klingoni

klingoni-etapy-vyvojeNěkteří s nimi možná sympatizujete (no jen se přiznejte!). Možná vám přijde jejich rasa vznešená díky žebříčku hodnot, které uznávají, jako je čest, sláva, hrdinství, … Asi byste ale mluvili jinak, pokud byste byli neozbrojení farmáři, kteří trpí v područí této veskrze agresivní rasy. Dobrá, pár světlých výjimek bychom asi našli (Worf), ale to budou právě ty výjimky, které potvrzují pravidlo. Klingoni jsou z pohledu „civilizované“ Federace násilnická, barbarská a odporná rasa. Bohužel, míroví štváči se najdou v každé společnosti a tak nezbývá našim hrdinům od TOS až po DSC hledat cesty, jak s těmito hrdlořezy vyjít po dobrém. Klingoni byli hlavními záporáky celé Kirkovy éry a původní námět pro ně hledali tvůrci mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem.

2. Borgové

BorgNepřítel, kterého neukecáte. Nepřítel, se kterým se nedohodnete. To jsou Borgové. S Borgy jsme se setkali poprvé v TNG, když Q ukázal Picardovi, že vesmír skrývá mnohem horší nepřátele, než jakými jsou Klingoni či Romulané. Borgové fungují na principu kolektivního myšlení a jsou řízeni královnou. Opakovaně se dostali do střetu s Federací a pokaždé bylo dílem náhody a štěstí, že nedošlo ke katastrofě. Jediný, kdo se dokázal s Borgy účinně vypořádat, byla kapitán Janewayová. Ta uštědřila Společenstvu nejednu porážku a zatopila pořádně i samotné královně. Kapitán Picard si s nimi také užil hodně legrace, když ho na krátkou dobu asimilovali do svého společenství. Tato zkušenost ho navždy poznamenala. Jako zajímavost mohu uvést, že Borgové se umístili v roce 2013 na čtvrtém místě v žebříčku TV Guide v žebříčku Nejodpornějších padouchů všech dob.

1. Khan

NenTi z vás, kteří jste dočetli až sem, si určitě říkáte: „Něco mi tady chybí, kde je ten zatrolený Khan?“ To by byl hodně špatný výčet největších arcilumpů Star Treku, kdyby v něm Khan Noonien Singh chyběl, viďte? Khana asi není třeba příliš představovat. Znají jej jak fanoušci TOSky, tak „neofans“, kteří se s ním poprvé setkali až ve dvanáctém celovečerním filmu Star Trek: Do temnoty. Všemi mastmi mazaný, krutý a bezcitný protivník, jehož hnacím motorem je bezbřehá nenávist a touha po pomstě vůči Kirkovi a jeho posádce. Mně osobně se líbilo více původní ztvárnění Ricardem Montalbanem, ale pod kůži se mi dostal i Benedict Cumberbatch, kterého mám jako herce velmi rád. Tenhle protivník měl každopádně šmrnc a rozhodně patří mezi ty nejnebezpečnější syčáky, se kterými se musel Kirk a Spock vypořádat. A to včetně alternativní časové linie.

Zdroj: www.therichest.com
admirál Fanda
autor: Fanda
vydáno: čt 2. listopadu 2017
přečteno: 3320x
komentáře: 14
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017
Až přijde první kontakt  -  so 28. ledna 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG