
Pošlete do vesmíru svou DNA
Před časem jsem napsal článek o vesmírných pohřbech. Ano, taková možnost skutečně existuje. Je dokonce několik společností, které jej nabízejí. Jednou z nich je i americká Celestis, která je průkopníkem vesmírných pohřbů. Mezi její „klienty“ patřili mj. Gene a Majel Barrett Roddenberryovi nebo James „Scotty“ Doohan. Letos firma slaví 20. výročí (konkrétně 21. dubna) od prvního takového vesmírného pohřbu. Tehdy vyslala do vesmíru i ostatky Genea Roddenberryho.
Jakkoliv jsem byl ve svém původním článku o vesmírných pohřbech optimistický, přeci jen se jedná o výlet, který si v pravdě moc neužijete. Je sice fajn představa, že se alespoň takto symbolicky jednou do vesmíru dostanete, ale co je vám to platné, když jste po smrti.
Celestis si pravděpodobně byla vědoma tohoto nepatrného nedostatku a řekla si, že nabídnout výlet do vesmíru živým zákazníkům může být poměrně zajímavý komerční tahák. Nechci se chlubit, že by to mohla být třeba i má zásluha, ale v červnu 2015 jsem Celestis kontaktoval s dotazem, zda by bylo možné místo mého popela poslat do vesmíru mou DNA, a tehdy jsem dostal kladnou odpověď… přeci jen, jízdenka je poměrně drahá, tak proč odmítat zákazníky (byť jsou ještě naživu a umřít se zatím nechystají).
V pátek mi od Celestis přišel e-mail, ve kterém mi s radostí oznámili, že zařadili do svého stálého portfolia služeb právě i možnost poslání DNA. Pokud se chcete dozvědět o této možnosti více informací, neváhejte navštívit přímo jejich stránku.
Pokud se vám nechce ztrácet čas prohledáváním jejich webu, tak vězte, že máte hned čtyři možnosti, jak a kam svou DNA poslat.
Tou nejlevnější variantou je cesta jen tak vysoko, aby si kapslička s vaší DNA vyzkoušela stav beztíže. Zaplatíte za ni lidových 1295 amerických dolarů. Za necelých pět tisíc dolarů pak můžete poslat kapsličku na oběžnou dráhu Země. V tomto případě se kapslička po určitý čas pohybuje okolo Země, aby pak podlehla gravitaci a s efektem „padající hvězdy“ ukončila svou cestu v atmosféře.
Za přibližně 300 000 Kč (12 500 amerických dolarů) pak můžete vybírat ze skutečných lahůdek. Buď pošlete kapsličku na povrch Měsíce a nebo ji můžete poslat do hlubokého vesmíru. Jen si to představte, jak si při každém pohledu na Měsíc budete moci říci, že jste na jeho povrchu zanechal(a) svou stopu (a že vás to stálo jako nový auťák). Při volbě „hlubokého vesmíru“ si můžete při každém pohledu na hvězdy říkat, že jste se vydali tam, kam se dosud nikdo jiný nevydal. Kapslička totiž v ideálním případě profrčí kolem všech planet naší soustavy a vydá se do hlubokého vesmíru.
Zaujalo vás to? Chtěli byste letět? Není nic jednoduššího. Jděte na stránky firmy Celestis a rezervujte si svou místenku ještě dnes.
Poznámka na závěr: Autor není obchodním zástupcem společnosti Celestis a za přivedené zákazníky neinkasuje žádnou provizi. :-)
Další články z této rubriky:
Startrekové překvapení na Marsu - pá 14. června 2019Vědci stvořili obrovskou simulaci vzniku vesmíru - pá 9. února 2018
Vesmír: Vědecká fikce a skutečnost - čt 12. listopadu 2015
Plutův měsíc Charon patří fanouškům sci-fi - po 3. srpna 2015
Startrekové selfie z vesmíru - st 22. dubna 2015
Kdyby byl Měsíc veliký jen 1 pixel - st 12. března 2014
Vesmírný pohřeb – sen každého scifisty - pá 8. listopadu 2013
Plutův měsíc se nejmenuje Vulcan - čt 4. července 2013
Znáte astronauta Chrise Hadfielda? - st 10. dubna 2013
Zvolte jméno pro měsíc Pluta. Může to být i Vulkán! - čt 21. února 2013
Armstrong: Měli jsme šanci půl na půl, že úspěšně přistaneme na Měsíci - po 27. srpna 2012
Curiosity Rover - přistání LIVE - po 6. srpna 2012
Shatner a Wheaton o sondě Curiosity - so 4. srpna 2012
Sonda Voyager 1 opustila sluneční soustavu - po 18. června 2012
Raketoplán Enterprise se vydal na poslední část cesty [UPDATE] - čt 7. června 2012