Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Discovery střípky v době internetové

po 3. července 2017      autor: Bedraz      přečteno: 1843x      délka: 6 min      komentáře: 4

Star Trek: DiscoveryUž je to tady! Poprvé nás čekání na premiéru nového Star Trek seriálu naplno zasáhlo v době internetové. U posledního seriálu, Star Trek: Enterprise, již doba internetová umožnila sledovat nové díly jen s malým zpožděním za americkou premiérou (bez ohledu na zájem či nezájem tuzemských televizí), nicméně se celý internet tehdy „nehemžil“ obsahem generovaným samotnými fanoušky. A tak to, co lze již několik let sledovat třeba v souvislosti s megahitem HBO Hra o trůny, poprvé přichází i do Star Trek universa. Na pár kliků sledujete či čtete pravidelné updaty o všech maxi, mini i mikro informacích uvolněných z různých zdrojů, ať jsou to rozbory ukázek nebo analýza Twitter zpráv tvůrců.

Zůstává nicméně jedna důležitá podmínka – ovládnutí lingua franca dnešní doby, angličtiny. (A přístup k internetu. :) ) Po splnění podmínek nic nebrání objevovat Discovery, jak je komu milo a libo. Dnešní internet (a jeho startreková komunita není výjimkou) nabízí podrobné dlouhé rozbory, stejně jako krátké, emocemi zabarvené zprávičky či konspirační teorie. Tato exotická směs dokáže zamotat hlavu kdekomu a málokoho možná ve výsledku nadchne.

Já sama jsem na Discovery zvědavá a chci jí dát férovou šanci probojovat se do Star Trek Pantheonu. Současná skromnost oficiálních informací v kombinaci s mnoha střípky přicházejícími z různých zdrojů pak zcela naplňuje funkci roztříštěného zrcadla. Stále se v něm zrcadlí realita, ale mnohé kouty a propojení jsou nejasné, byť při srovnání s originálem se vše hladce vysvětlí.

Chtěla bych se s vámi podělit o pro mě nejzajímavější střípky informací, jak se postupně odraz v zrcadle tříští, či naopak zceluje.

  • Bryan FullerRole Star Trek veteránů – mnohé fanoušky nadchlo, když se jako „šéftvůrce“ nové série objevil Bryan Fuller, mnohaletý Star Trek fanoušek. Stejně dobře se blýsklo jméno Nicholase Meyera, který si snímky Khanův hněv a Neobjevená země už místo v srdcích trekkies dávno zajistil. Vzápětí to však začalo být komplikovanější. Fuller ještě odprezentoval Discovery na loňském Comic-Conu, nicméně na podzim 2016 seriál opouští / je vyhozen / musí dostat jiným závazkům (krásně konspirativní téma:) ), role Meyera zůstává záhadou a sérii začali vést producenti Gretchen Berg a Aaron Harberts. (A pro mnohé trekkies kontroverzní Alex Kurtzman.) Posouvá se výrazně datum premiéry, všechno se zpožďuje, obsazení vázne, ani ta loď není hotová, Fullerovy nápady šly někam atd. A jak to sakra všechno chtějí napasovat do Prime universe? Voilá, je o více než půl roku později a obraz se začíná trochu skládat. Podle slov Nicholase Meyera, který napsal pro seriál přinejmenším jednu epizodu, se Bryanu Fullerovi podařilo najít v originální Star Trek chronologii „skulinku“, z níž příběh, zasazený do hodně exponovaného období, vychází. Inu, máme zde hned dvě odpovědi – Meyer nebude jen jméno na okrasu a tvůrčí nastavení Fullera zůstává. Nedávno pak bylo oznámeno, že do režisérského křesla zasedne i Jonathan Frakes – že by jeho „první kontakt“ s Discovery? :)
  • plakát k filmu Prelude to AxanarAxanar vs. Discovery – jak se zdá, nešťastnou obětí nově oživené frančízy je fan projekt Axanar. Ano, o peníze jde až na prvním místě. :( Samotnou mě nepřekvapuje fakt, že si na populární počin s profesionálním vzhledem a potenciálním komerčním využitím došlápli – zvláště, když se Axanar i Discovery odehrávají ve stejné časové periodě. Nicméně smutným důkazem celé kauzy je, že americký sen už není, co býval – dříve se talentovaní fanoušci stávali novými oficiálními tvůrci, nyní se na ně pošlou právníci. Škoda pro obě strany! :(
  • Jason Isaacs jako kapitán LorcaO kom ten seriál vlastně bude? Ti, kdo sledují aktuální dění, již vědí, že Discovery bude obsahovat hned dvě hlavní lodě se dvěma kapitány – kromě titulní USS Discovery pod velením kapitána Lorcy (Jason Isaacs) to bude i USS Shenzhou pod velením kapitánky Georgiou (i českým divákům známá Michelle Yeoh). Ovšem hlavním hrdinou nebude ani jeden z nich, nýbrž komandér Michael Burnham (Sonequa Martin-Green, známá z The Walking Dead – toto obsazení bylo odtajněno až po její „smrti“ ve  výše zmíněné sérii). Producenti sami se pak o hlavní postavě vyjadřují, že měla v životě vše naplánováno (první člověk studující na vulkánských školách na Vulkánu – odtud zvěsti, že to může být poloviční Vulkánec), nicméně pak musí učinit rozhodnutí ovlivňující nejen ji, nýbrž celou Flotilu, ba i Federaci… a právě v tomto okamžiku prý začne „druhý pilotní díl“ seriálu. Co to všechno má znamenat??? Můj osobní názor je, že se poprvé v dějinách Star Treku setkáme s nelineárním vyprávěním v rámci celé série. Nebo prostě na podzim odvysílané díly odvypráví jednu část příběhu a v roce 2018 se dozvíme zbytek. Osobně jsem pro nelinearitu – přijde mi to ambicióznější, a pokud tvůrci mají aspirace na top televizní seriál dneška, musí něčím překvapit. Zajímavé také je, že v traileru ukázaný můstek USS Shenzhou má být zastaralejší než můstek Discovery… inu, pokud se komandér Burnham nejprve přátelí i slouží s kapitánkou Georgiou a pak teprve doroste do role prvního důstojníka Discovery, může být druhá loď služebně mladší… nebo také jen přestavěná a přejmenovaná starší. :-) Jup, i tyhle teorie tady máme! 
  • klingon discovery 2Zase noví Klingoni?! Jedna z prvních fotografií z natáčení odhalila skupinu výrazně designových mimozemšťanů, kteří prý mají být Klingony. Vzhledem k tomu, že víme, že byly obsazovány klingonské role, není to až tak překvapivé. A pro mě není ani tak překvapivé, že Klingoni budou mít zase svůj vzhled. Nazvala bych to klingonským prokletím – pokud jste Klingonem, nepočítejte se stejným čelem navěky! (A ano, mrzí mě, že geniální propojení TOS a zbytku ST universa v Enterprise půjde asi do kytek…).
  • TOS Sarek vs. DSC SarekA co ten Sarek a Harry Mudd? Nový vzhled Klingonů vypadá jako mohutný odklon od TOS universa, naopak obsazení rolí Sareka a Harryho Mudda vzbuzuje dojem silného propojení mezi DSC a TOS. Jak to tedy je? Myslím si, že role Sareka bude klíčová – jedno ze zpoždění produkce souviselo i s tím, že se pro roli hledal nejlepší představitel. Sarek zde však podle všeho nebude působit jako Spockův otec, nýbrž jako skvělý vulkánský diplomat, který se v době vleklého konfliktu s Klingonskou říší může hodit. Je to Vulkánec, komandér Burhman studovala na Vulkánu, Klingoni kromě války s Federací vedou i nějaké vnitřní spory (sjednocení klingonských rodů)… nu, to už začíná vypadat na pěkný propletenec. Na takovou misi se by se hodila i pomoc takové podvodníčka, jako je Harry Mudd!  
  • Nové informace na Comic-Conu? V druhé půli července se v San Diegu bude konat tradiční Comic-Con. A CBS už si zarezervovala pro Star Trek panel největší sál. Budou herci, producenti, scénáristé – možná i nové ukázky? (To bývá tradiční.) Každopádně budou padat otázky a znít odpovědi – a vzhledem k blížícímu se datu premiéry by mohly odpovědi být už určitější a obsáhlejší. Koneckonců, marketing je marketing. :)

Tolik k Discovery střípkům dneška, které mě zaujaly. Rozhodně to není vyčerpávající výčet, jen takový malý ponor. Na seriál se těším – byť mě stále štve nedostatečnost dnešních možností distribuce. Pro sledování jednoho seriálu si budu předplácet tu či onu celou databázi, i když bych ty peníze raději klidně poslala jen zvolenému seriálu. Nicméně, jak jsme vedli nedávno debatu u grilování, co když i u Star Treku jednou přestanou platit autorská práva? To bude teprve jízda, až uvidíme Star Trek na tisíc způsobů. :-D

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: po 3. července 2017
přečteno: 1843x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG