Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Astraios aneb Star Trek na ANIME způsob

po 21. srpna 2017      autor: Eodeon      přečteno: 1966x      délka: 3 min      komentáře: 1

Astraios: kapitánPředstavovali jste si někdy, jak by mohl vypadat případný nový animovaný Star Trek, kdyby se majitelé práv rozhodli poskytnout licenci japonskému studiu? Vím, jak málo pravděpodobná je to představa, ale já už jsem se mnohokrát přistihl u úvah nad startrekovým seriálem či filmem v osobitém stylu anime. V oblasti fan artu podle Star Treku se manga/anime stylizace vyskytuje vcelku hojně; audiovizuální tvorba je však něco docela jiného, ale dosud mi nebyla známa žádná příležitost posoudit, jak by takový vizuál seriálovému či filmovému Star Treku slušel. Až nyní. Objevil jsem jej úplnou náhodou během svých pravidelných snah o mapování fanfilmové tvorby podle Star Treku – malý skromný animovaný fan film jménem Star Trek: Astraios (režie Morito Watanabe), vzniknuvší při příležitosti 50. výročí Star Treku. Ačkoliv jde „jen“ o krátkometrážní fan film, coby světový unikát Astraios jistě stojí za pozornost.

Astraios: kormidlo a navigace Astraios: kapitán lodi

Astraios: nouzové volání Astraios: posádka lodi

Animované fan filmy a seriály podle Star Treku samy o sobě ničím výjimečným nejsou. Vlastně se do této škatulky počítají jedny z nejlepších fan filmů vůbec. Mimo ty, na které jsem se snažil čtenáře upoutat v různých minulých článcích, bych rád dále jmenoval třeba dvojdílný film z doby války proti Dominionu nazvaný Star Trek: Absolution, dále nadějný avšak nikdy/dosud (?) nedokončený pokus fanouška Roba Englanda o CGI epizodu po vzoru Původního seriálu jménem Beyond Antares. Patří sem i snahy o nápodobu klasického Animovaného seriálu, kam spadají tři epizody z dílny odborníka (nejen) přes Animovaný seriál (a vše s ním související) Curta Danhausera, nesoucí názvy „The Element of Surprise“ (Prvek překvapení), „And Let The Heavens Fall“ (Nechť se zhroutí nebesa) a „Ptolemy Wept“ (Ptolemyho pláč), a vedle nich snad ještě lepší epizody animované odnože fan seriálu Starship Farragut pojmenované „Power Source“ (Zdroj energie) a „The Needs of the Many“ (Potřeby většiny).

Astraios sice v mých očích ani zdaleka nedosahuje kvalit zmíněných vrcholů animovaných fan filmů podle Star Treku – což je plně omluvitelné skutečností, že jde o vůbec první pokus svého tvůrce o animovaný film –, ale za svou výlučnost si snad okamžik zvláštní pozornosti zasluhuje. Nejedná se už o žádnou novinku. Na platformě YouTube byl upravený sestřih filmu představen již na sklonku listopadu loňského roku a soudě z relativně nízké sledovanosti a absence referencí ve fanouškovských médiích a na sociálních sítích zůstal povětšinou nepovšimnut. Snad to bude tím, že jen nemnozí fanoušci nepocházející přímo ze Země vycházejícího slunce ovládají japonštinu. Ani já přirozeně nemám v úmyslu předstírat, že jsem dialogům filmu porozuměl, ale snad mimo jiné i právě díky japonskému znění mi Astraios dokázal spojit požitek ze sledování Star Treku s dnes už poněkud nostalgickými dojmy ze sledování vědeckofantastických anime seriálů. I dobře zvolená hudba tomuto dojmu napomáhá.

Astraios: nepřátelský objekt Astraios: osazenstvo můstku

Astraios: členové posádky Astraios: loď mimo nebezpečí

Krátkému filmu prospívá i aura neznáma. Co přesně se vlastně událo? Obdržela snad hvězdná loď Federace Astraios během mapování neznámých končin hlubokého vesmíru tísňové volání? Vydává se snad na záchrannou misi s úmyslem pomoci insektoidním cizincům, kteří již ztratili jednu ze svých lodí v boji s nepřítelem? A s kým nebo čím se to Astraios vlastně střetává? Je to snad obří rostlina cestující mezihvězdným prostorem a požírající vesmírné lodě? Nebo snad loď nepřátelských cizinců cestujících v gigantických plavidlech postavených pomocí biotechnologie? Podělte se v komentářích i o své teorie, co se ve filmu přihodilo, i o své dojmy z filmu a považte, zda byste uvítali i oficiální Star Trek seriál ve stylu anime.

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: po 21. srpna 2017
přečteno: 1966x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Záznam divadla Madam Q je online  -  pá 25. prosince 2020
Online premiéra fanfilmu Elektrický hrad  -  st 9. prosince 2020
Její právo: A Star Trek Fan Production je online  -  po 19. října 2020
Madam Q v Kameni, Její právo s Piloty  -  po 31. srpna 2020
Star Trek Bridge a 12 myslí na YouTube  -  út 21. července 2020
Řekni to hudbou  -  ne 7. června 2020
Squadron dnes spouští svou Indiegogo kampaň [VIDEO]  -  čt 20. února 2020
Podívejte se na Tajemnou Odyseu [VIDEO]  -  út 18. února 2020
Hvězdná loď hledá Patrony  -  ne 16. února 2020
Projekty FSFilm v roce 2020  -  út 28. ledna 2020
Nový teaser na Squadron A Star Trek Fan Production [VIDEO]  -  st 15. ledna 2020
Chuť Apokalypsy je online  -  st 25. prosince 2019
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě 2  -  so 23. listopadu 2019
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě  -  pá 25. října 2019
Chuť Apokalypsy a JK speciál v Ponrepu  -  čt 24. října 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG