Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Komiksové crossovery, Green Lantern a Saarek z Vulkánu

pá 8. září 2017      autor: Eodeon      přečteno: 1514x      délka: 8 min      komentáře: 3

SaarekPocit, že Star Trek proniká snad všude, nejspíš občas zažívá každý fanoušek. Já se často podivuji nad tím, do jakých všech sfér už pronikl například komiksový Star Trek. Svět komiksů přirozeně propojují sítě crossoverů mezi jednotlivými sériemi i mezi jednotlivými nakladatelstvími a ani Star Trek ve své komiksové podobě se tomu nevyhnul. Když nakladatelství Marvel podruhé v historii získalo licenci na Star Trek, zahájilo svou povětšinou vysoce kvalitní produkci komiksů crossoverem Původního seriálu s X-Meny jménem „Star TreX“ (prosinec 1996) a později k němu přibyl crossover Nové generace a X-Menů nesoucí titul „Second contact“ (Druhý kontakt, květen 1998). Současný držitel licence, nakladatelství IDW, ovšem zašel ještě mnohem dál.

Komiksové crossovery Star Treku pod IDW – rekapitulace

ukázka z komiksuPrvním příběhem z produkce IDW, který přemostil různé populární série, se stal Infestation, kde invaze zombies pronikla z fikčního světa komiksů Zombies vs Robots alias Covert Vampiric Operations také do dalších sérií nakladatelství, konkrétně mezi Transformery, Krotitele duchů a do světů G.I.Joea a Star Treku. Dvoudílná startreková část příběhu se odehrává v post-TMP době. Jejími hrdiny jsou tedy Kirk, Spock a McCoy, kteří likvidují zombie epidemii na planetě Calibus VII. Sešity vyšly původně v únoru 2011. Nedlouho poté, resp. od října téhož roku se rozjelo vydávání hned dalšího crossoveru, tentokrát se hrdinové Původního seriálu během své první pětileté mise setkávají s Legií superhrdinů. Prvně tu tedy dochází k tvůrčí spolupráci dvou nakladatelství; IDW poskytuje „svůj“ Star Trek a v DC Comics dodali své Legion of Super-Heroes. Minisérie dosáhla relativně obvyklých šesti dílů. Aby toho nebylo málo, následoval další crossover. V něm se setkali hrdinové Star Treku se svým britským kolegou Dr. Who, aby společně bojovali proti spojeným silám Borgů a Cybermenů. Osmidílná série Assimilation^2 vycházela od května 2012 do ledna 2013. Až koncem následujícího roku se Star Trek dočasně propojil s dalším fikčním světem, když hrdinové klasického seriálu uvízli na původní filmové Planetě opic. Minisérie pojmenovaná The Primate Directive vycházela mezi prosincem 2014 a dubnem 2015.

ukázka z komiksuNyní mě však ze všeho nejvíce zajímají dva prozatím nejnovější crossoverové příběhy vzešlé ze spolupráce IDW a DC. Minisérie, obě šestidílné, nesou podtituly The Spectrum War (červenec až prosinec 2015) a Stranger Worlds (prosinec 2016 až květen 2017) a dochází v nich k průniku světů alternativního Star Treku (rebootované časová linie) a Green Lantern. Kelvinovu časovou linii fanoušci samozřejmě dobře znají ze tří filmů, krom toho ji tvoří ještě jedna velmi obsáhlá videohra, také čtveřice románů z dob Kirkových studií na Akademii Hvězdné flotily a především ohromující množství komiksů. Téměř se dá říci, že i přes proslulost filmů (ač u mnohých spíše nechvalnou) jsou to čistě kvantitativně vzato právě komiksy, co se stalo doménou této linie fikčního světa Star Treku. Totéž přirozeně platí i pro původně komiksový svět Green Lantern. Jelikož komiksů z této řady vyšlo v českém jazyce velmi málo, většina fanoušků se se světem Green Lantern seznámila daleko spíše skrze neúspěšný pokus o průnik do filmového média z roku 2011, nebo přeneseně díky Sheldonu Cooperovi z Teorie velkého třesku a jeho stížnosti na obsazení hlavní úlohy filmu Ryanem Reynoldsem (aktuálně reinkarnovaným coby Deadpool v komiksovce podle konkurenčního Marvelu); nemluvě tedy o Sheldonově zálibě v nošení zeleného trička se znakem Green Lantern Corps a o jeho „machrování“ s replikou zelené lucerny.

Ve smaragdovém světle zelené lucerny

I když se většina čtenářů už nejspíš chytá, raději přesto doplním i stručné vysvětlení. Jako Green Lantern se označují superhrdinové, které si coby ochránce svých světů vyvolily tzv. prsteny síly. Každý Green Lantern nosí jeden takový prsten a ten mu propůjčuje jeho moc. Svou sílu Lanterni čerpají z vlastní vůle, zelené světlo ji materializuje a prsten soustředí. Limitem hrdinovy síly je pak jeho vlastní vůle a jeho vlastní představivost. Prsten síly je však nutno čas od času dobíjet světlem ze zelené lucerny, neboť se vyčerpává. Odtud název bezpečnostní stráže Green Lantern Corps (Oddíly zelené lucerny). Domovem jednotek Lanternů je planeta Oa, na níž sídlí Strážci univerza (nebo také Oané), tvůrci prstenů síly, kteří si předsevzali chránit světy univerza před anihilací. Strážci rozdělili vesmír na 3600 sektorů a každý z nich má přiděleného svého Lanterna na obranu. Země například spadá pod sektor 2814.

Star Trek a Green Lantern

Nedivím se, že se Star Trek ocitl propojený s tímto světem hned ve dvou minisériích. Ze všech superhrdinských komiksových sérií – tedy přinejmenším těch od DC, protože marveláčtí Strážci galaxie by se také kvalifikovali – mi právě Green Lantern připadá Star Treku nejvíce blízký. Není to zprvu zjevné, ale stačí si uvědomit, že na rozdíl od většiny podobných komiksových sérií má časoprostor světa Green Lantern záběr přes celý vesmír. Nejde tedy jen o ochranu planety Země či jen jediného města, jak bývá u komiksových hrdinů obvyklé. S tím souvisí ústřední motiv série – nezištná a obětavá spolupráce stovek jedinců z různých mimozemských druhů, sjednocených ve společné armádě za účelem ochrany svých světů. Nejednoho by však mohlo překvapit, že jedním z těchto světů je i planeta Vulkán.

Saarek z Vulkánu členem Green Lantern Corps

Lanternem přiděleným k sektoru 773 je hrdina jménem Saarek. Nebýt povědomého jména, asi bych si jej se startrekovými Vulkánci do souvislostí nikdy nedal. V podobě, v jaké jej zachycují komiksy řady Green Lantern Corps, se Saarek podobá většině superhrdinů – jde o svalnatého humanoida v přiléhavém (spandexovém?) kostýmu a s maskou přes oči chránící jeho identitu. Vedle jména ale může upoutat ještě jeden detail – Saarekovy špičaté uši; sice se zdají poměrně větší než uši Vulkánců a jejich špičky směřují rovně vzhůru, ale i tak to už nemůže být náhoda. Jakmile jsem se dozvěděl, že postava Saareka pochází z planety v originále pojmenované Vulcan, nebylo už pochyb o tom, že souvislost se Star Trekem je záměrnou poctou slavnému sci-fi seriálu.

Saarek v původní podoběSaarek se ovšem od Vulkánců, jak je známe ze Star Treku, liší nejen velikostí uší, ale ještě patrněji znatelně načervenalou pokožkou. Ani Vulkánců s vyholenou hlavou bychom ve Star Treku mnoho nenašli, snad s výjimkou mnichů přítomných na hoře Seleya ve filmu Pátrání po Spockovi. Saarek se však od svých startrekových vzorů nelišil vždy. Přestože komiksové crossovery světů Green Lantern a Star Treku jsou relativně nový fenomén, Vulkánec Saarek se v komiksech Green Lantern vyskytl již v roce 1976, v díle jménem „Those Who Worship Evil’s Might!“, a tehdy vypadal docela jinak. Jak dokládá přiložený obrázek, nejenže byl tehdy Saarek se špičatýma ušima, nahoru směřujícím obočím a vlasy načesanými do čela k nerozeznání od startrekových Vulkánců, ale ještě navíc se se svým lidským kolegou Halem Jordanem loučil typicky vulkánským gestem ruky. V nové inkarnaci se ale Saarekův zevnějšek výrazně proměnil. In-universe vysvětlení skýtá složitá problematika kontinuity.

Krátká exkurze kontinuitou s odbočkou do licenční problematiky

Green Lantern Saarek (New Earth)Kontinuitu sdíleného fikčního světa komiksů od DC (velmi složitou soustavu tzv. multiverza) podle všeho dělí velká cézura mezi érou několika různících se paralelních realit předkrizového multiverza (zpravidla pojmenovaných podle verze planety Země, kterou obsahují) a érou New Earth. Přechodovou a nesmírně vlivnou událostí je tzv. Krize na nekonečnu Zemí (Crisis on Infinite Earths) uskutečněná ve stejnojmenné epické komiksové sérii, která nedávno vyšla také česky. Postava Saareka tedy vznikla ještě za (zmatečných a dnes již z velké části apokryfních) časů předkrizového multiverza, resp. jeho svým způsobem nejklasičtější součásti označované Earth-One, ale přetrvala i do (více jednotné a konzistentní) post-crisis doby New Earth, ovšem nikoliv beze změn. Právě Krize na nekonečnu Zemí může vysvětlit, proč se Saarekova postava z nové verze kontinuity navenek výrazně liší od svého pravzoru. Celá realita fikčního světa se v tomto bodě proměnila a s ní zákonitě i postavy.

Reálné vysvětlení pro proměnu postavy nabízí prostá obava z porušení copyrightu. V době vzniku postavy vydávalo komiksy podle Star Treku ještě nakladatelství Gold Key, resp. Western Publishing (držitel licence mezi léty 1967 a 1979). DC Comics si práva na Star Trek vydobylo až roku 1982. O šest let mladší postava Saareka, ač jen epizodní, tedy vznikla bez licenční podpory. Když se tvůrci nové podoby světa Green Lantern počátkem roku 2008 rozhodli postavu uvést i do post-krizového světa DC, bylo záhodno ji upravit tak, aby Vulkánce ze Star Treku připomínala méně.

Součástí proměny Saarekovy postavy je i jeho nová abilita. Jako každý Green Lantern se i Saarek vyznačuje nezdolnou vůlí, ale zároveň se odlišuje naprosto unikátní vlastností – nekromancií. Tak zní alespoň pojmenování pro schopnost postavy rozmlouvat s duchy mrtvých. Komiksy tuto schopnost popisují jako vrozené nadání Saarekova druhu a lze se proto domnívat, že jde svým způsobem o velmi vyspělou formu telepatie, jelikož startrekoví Vulkánci jsou proslulí mimo jiné svou (ne vždy jen dotekovou) telepatií.

Závěrem

Pokud si o Saarekovi přejete zjistit více, přečtěte si jeho biografii v některé z níže odkazovaných databází. Jen varuji – číhají tam vážné spoilery na ty, kdo chtějí komiksové univerzum Green Lantern zkoumat přímo u zdroje, tedy ze samotné komiksové série. Podle mých zdrojů se ovšem Saarek nevyskytuje v žádném ze dvou jmenovaných crossoverových průniků se světem Star Treku, což je dle mého názoru tuze velká škoda. I pouhý odkaz na tuto úžasnou zajímavost by způsobil u nejednoho fanouška pořádný „nerdgasmus“ (a při zapojení postavy Nekrona by to snad bylo i uskutečnitelné). Prozatím tedy půjde jen o potenciál pro případné další kolize obou fantazijních světů.

Zdroje

Comic Vine (comicvine.gamespot.com)

DC Database (dc.wikia.com)

Green Lantern Wiki (greenlantern.wikia.com)

Memory Alpha (memory-alpha.wikia.com)

Memory Beta (memory-beta.wikia.com)


Kirk a Spock členy GL Corps?

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: pá 8. září 2017
přečteno: 1514x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Star Max: Ve víru velkoměsta  -  ne 11. října 2020
Star Max: Nová doba  -  so 16. května 2020
Star Max: Labyrint vesmíru  -  čt 2. dubna 2020
Star Max: Odkaz  -  út 4. února 2020
Star Max: Příchozí, 6. část  -  po 25. listopadu 2019
Star Max: Příchozí, 5. část  -  čt 10. října 2019
Star Max: Příchozí, 4. část  -  pá 13. září 2019
Star Max: Příchozí, 3. část  -  út 13. srpna 2019
Star Max: Příchozí, 2. část  -  čt 27. června 2019
Star Max: Příchozí, 1. část  -  pá 26. dubna 2019
Star Max: Pozorovatel  -  pá 22. února 2019
Star Max: Tohle se nikdy nestalo  -  út 29. ledna 2019
Star Max: Kam mě hvězdy zavedou  -  čt 3. ledna 2019
Star Max: Qen, 2. část  -  po 5. listopadu 2018
Star Max: Qen, 1. část  -  po 15. října 2018

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG