Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Finále první série Star Trek: Discovery

čt 15. února 2018      autor: Lostie13      přečteno: 1775x      délka: 5 min      komentáře: 6

Finále první série seriálu Star Trek: Discovery je úspěšně za námi a já už se těším na sérii druhou, které se dočkáme nejspíše tento rok, nebo začátkem roku příštího. Jak bylo slíbeno, přispěji ještě krátkým článkem ke zbylým dvěma epizodám první série, jejichž shrnutí se nevešlo do mého článku z důvodu dřívějšího vydání. Můj článek shrnující prvních třináct epizod první série Star Trek: Discovery si můžete přečíst po kliknutí.

Následující článek obsahuje spoilery z posledních dvou dílů první série Star Trek: Discovery.

Poslední dvě epizody první série se věnovaly událostem po opuštění zrcadlového vesmíru, potýkaly se se všemi podstatnými příběhovými zlomy, úmrtími několika postav, stejně jako s příchodem důležité postavy ze zrcadlového vesmíru. Na začátek musím říct, že se bohužel nedozvíme, jak velkou roli bude hrát postava císaře nadále, odchází ze scény ve druhé polovině poslední epizody s názvem „Will You Take My Hand?“, něco mi však říká, že o ní rozhodně neslyšíme naposledy.

Další událost, která ovlivnila hlavní dějovou linku, bylo odhalení kapitána Lorcy, o němž jsme se dozvěděli, že nepochází z našeho vesmíru, nýbrž z toho zrcadlového. Dočkali jsme se však také jeho finální smrti. Otázkou zůstává, zda se s Jasonem Isaacsem setkáme v sérii druhé. Trochu jsem u posledních dvou dílů přemýšlel, kde by vlastně mohl být, zda je skutečně mrtvý i Lorca v našem vesmíru, nebo zda bude někde ukrytý. Předlohou pro tuto myšlenku mi byla postava profesora Moodyho z knih o Harry Potterovi, kdy jsme de facto celý čtvrtý film sledovali pouze kouzelníka, který se za něj přeměňoval. Skutečný Moody byl přitom po celou dobu filmu ukrytý v magické truhle ve svém vlastním kabinetu. Tak nějak osobně doufám, že situace s Gabrielem Lorcou bude podobná.

Čtrnáctá epizoda mi přišla osobně příliš natahovaná a celkově relativně nezajímavá. To se ovšem nedá říct o finální epizodě, kde by mohla být stopáž klidně jednou taková. Očekával jsem alespoň 90minutové finále, kde by se daly lépe rozvést některé scény, viz třeba události na Qo'noSu, které byly neskutečně zajímavé, vesmírný bar a tanečníci, vesmírná kuchyně, stejně jako Orionci, těch jsme si příliš neužili. Některé dialogy byly příliš zkratkovité, myšlenky ne úplně dotažené, byla to trochu škoda, nicméně s tím asi nic neuděláme.

Několik scén z posledních dvou dílů bych přeci jen rád zmínil. Začnu scénou ze čtrnácté epizody „The War Without, The War Within“, kdy se Ash Tyler posadil ke stolu v jídelně. Byl nucen sedět sám, jelikož ho všichni považovali za zrádce a nebyli schopni mu důvěřovat. Líbilo se mi však uvažování ze strany Tilly, která se přes to dokázala přenést. Brzy se přidali také další členové posádky. Tato scéna mi připadala velice emotivní, možná budu v menšině, ale podle mě ukazuje skutečnou podstatu Federace a skutečně pokrokovější uvažování lidí žijících v té době. Jen mě vždycky zamrzí, že pokud my někdy jako lidstvo dospějeme k takovému uvažování, bude to nejspíš za hodně dlouho, když si kolikrát nejsme schopni odpustit ani různorodé malicherné sousedské spory.

Další scéna, která mě uchvátila, se odehrála rovněž ve čtrnáctém díle. Šlo o scénu, kdy posádka Discovery terraformovala planetu pomocí „terraformujících sond“. Úchvatná podívaná, povedené efekty. Tohle očekávám od vizuálně podmanivého sci-fi. A to jsem dostal.

Čtrnáctá epizoda byla z velké části věnována osobnímu odpuštění, ať už ve střetu Paula Stametse s Ashem Tylerem nebo scéna v jídelně anebo jedna z posledních scén ze čtrnáctého dílu, kdy Michael navštíví Ashe. To je třetí scéna, která mi z této epizody utkvěla nejsilněji v paměti.

A mé nejoblíbenější scény z poslední epizody první série? Jednoznačně zmiňované události na Qo'noSu, celá tato dějová linka z posledního dílu byla nesmírně poutavá.

Poslední scénou, o které bych se rád zmínil, je úplně poslední scéna první série. Od událostí, kdy Michael získá svou hodnost zpět, až po její finální proslov a samotný cliffhanger, jsem byl napnutý jako struna. Proslov, kterého jsme se dočkali v podání Michael Burnham na konci epizody, mi nejvíce připomněl předchozí Star Trek seriály. Asi nejvíce jsem z toho cítil úplně poslední epizodu seriálu Enterprise.

Jelikož nás scenáristé celou sérii bombardovali komplexnější dějovou linkou, bylo jasné, že se dočkáme také cliffhangeru, který nás nabudí na druhou sérii. U poslední scény, ve které se objeví Enterprise a slyšíme o kapitánu Pikeovi, jsem očekával, jak si s tím tvůrci nakonec poradí. Nicméně toho se dočkám až v sérii druhé.

Co bude dál?

První série nechala celou řadu otevřených konců, které se pozvolna překlenou do série následující. Já osobně jsem nejvíc zvědav, co se bude dít s Ashem Tylerem, Gabrielem Lorcou a císařem. Stejně tak jsem zvědav na příběh L'Rell, která mě konečně začíná trochu více bavit. Všichni asi očekáváme, že druhá série se ponese v duchu té první, proto opět můžeme očekávat příběh na pokračování bez standalone epizod. A já se těším na to, až se zase všichni sejdeme u série druhé, která, doufejme, začne co nejdříve. Prozatím pro ty, kteří sledují Star Trek na Netflixu, je tu možnost zopakovat si cesty našich oblíbených hrdinů ze všech seriálů, na Netflixu jsou k dispozici The Original Series, The Animated Series, The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager i Enterprise. Pojďme se všichni společně pustit tam, kde jsme už tolikrát byli, ale kam se stále rádi vracíme.

Mějte se krásně!

podporučík Lostie13
autor: Lostie13
vydáno: čt 15. února 2018
přečteno: 1775x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG