Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Stojí Short Treks za sledování?

po 14. ledna 2019      autor: Bedraz      přečteno: 1598x      délka: 2 min      komentáře: 5

Star Trek Short TreksSérie miniepizod Short Treks, která měla ukrátit čekání na druhou sezónu Star Trek: Discovery, skončila 3. ledna premiérou svého závěrečného dílu The Escape Artist, kde jsme se mohli podívat na nejnovější podnikání dobře známého obchodníka/pašeráka/podvodníka Harryho Mudda. Celou minisérii oficiálně nelze vidět mimo USA a Kanadu, ale kdo chce, cestu ke zhlédnutí si snadno najde – včetně českých titulků. :) Stojí tahle „námaha“ za to? Osobně myslím, že ano, byť úroveň dílů je poněkud proměnlivá.

Zahajovací příběh Runaway se týká praporčice Tilly, která na palubě DiscoveryShort Treks: Runaway pomáhá nečekanému návštěvníkovi a zároveň řeší své „mindráky“. Zvolit jako úvod do minisérie Short Treks epizodu s populární postavou Tilly se zdá jako dobrý nápad – ale asi ne v tomto podání. Osobně radím nenechat se dílem Runaway odradit, pokud vám bude připadat stejně padlý na hlavu jako mně. Nic objevného tu podle mě nezjistíme a navíc se divíme, jak sakra funguje palubní bezpečnost. 

Short Treks: CalypsoDruhý příběh Calypso je už jiná káva – asi ne káva pro každého trekkie, ale stoprocentně pro každého staromódního sci-fistu, který nemusí mít všechno vysvětlené do posledního puntíku. (Scénárista také není žádný Star Trek veterán, nýbrž Hugem, Nebulou a Pulitzerovou cenou ověnčený spisovatel.) Hlavní hrdina, muž jménem Craft, je zachráněn ze svého únikového modulu lodí Discovery – až na to, že loď je zcela opuštěná, spravovaná pouze umělou inteligencí plnící prastaré rozkazy… Za mě osobně nejambicióznější díl Short Treks, skvělá atmosféra v minimalistickém krátkém příběhu, byť ten asi nijak nedoplní události nadcházející druhé sezóny.

Naopak hodně důležitá bude třetí miniepizoda The Brightest Star, jak vlastně Saru ke Flotile přišel. :) Ve srovnání s úvodním příběhem praporčice Tilly je tento ponor do hlubin duše člena posádky mnohem úspěšnější. (Scénář je také z pera kmenových scénáristek Discovery.) Dozvíme se hodně a navíc víme, že jsou zde otevřená velmi zajímavá vrátka pro další díly. Slíbený návrat k domovské planetě Kelpianů se stává v druhé sezóně mnohem lákavější!

Short Treks: The Escape ArtistFinále minisérie pak odlehčí muddovský příběh The Escape Artist. Nenechte se odradit tuctovým začátkem, kdy vidíme Harryho Mudda přesně v takových (zasloužených) průšvizích, jaké u něj očekáváme. Konec korunuje dílo – a závěr tohoto příběhu to dokazuje, výborná pointa s velkou poklonou událostem TOS, která mě opravdu pobavila. A to je koneckonců to, co si od Harryho Mudda hlavně slibujeme, nebo ne? :)  

Pokud se tedy před 17. lednem chcete malinko startrekově navnadit, udělejte si třeba takový minimaratón!

Přehled epizod

  • Runaway, premiéra 4. října 2018, scénář: Jenny Lumet & Alex Kurtzman, režie: Maja Vrvilo
  • Calypso, premiéra 8. listopadu 2018, scénář: Michael Chabon, námět: Sean Cochran a Michael Chabon, režie: Olatunde Osunsanmi

  • The Brightest Star, premiéra 6. prosince 2018, scénář: Bo Yeon Kim & Erika Lippoldt, režie: Douglas Aarniokoski

  • The Escape Artist, premiéra 3. ledna 2019, scénář: Michael McMahan, režie: Rainn Wilson
     

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: po 14. ledna 2019
přečteno: 1598x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Trailer na třetí Short Trek: Nejjasnější hvězda [VIDEO]  -  st 28. listopadu 2018
Upoutávka na Calypso, druhý Short Trek  -  čt 25. října 2018
Budou Short Treks dostupné i mimo severní Ameriku?  -  st 3. října 2018
Upoutávka na první Short Trek je tu  -  po 1. října 2018

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG