Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

A máme odstartováno, Bratře!

pá 25. ledna 2019      autor: Bedraz      přečteno: 1720x      délka: 3 min      komentáře: 13

Promo plakát na 2. sezónu DiscoveryÚvodní díl druhé sezóny Star Trek: Discovery nese název Brother (Bratr) a vložení označení člena rodiny do titulku je zcela vypovídající – je nadmíru zajímavé, jak osud vesmíru musí být nutně spojen s rodinnými záležitostmi jedné vulkánské „famílie“. Ale vezměme to pěkně popořádku – co nám zatím první epizoda prozradila? Celkem nic moc, jízda je teprve před první zatáčkou a přestože se nám Discovery snaží předvést, jak na to šlape už od startu, rozjezd je to spíše slabší. Pozor, následují mírné spoilery. :)

Epizoda Brother je opravdu cimrmanovský „Hamlet bez Hamleta“ aka Disco verze „Spock bez Spocka“. Díl naváže zcela těsně na závěr první sezóny, tj. potkáváme Enterprise – pod velením kapitána Pikea –, která vyslala nouzový signál. Michael Burnham (a Sarek) ví, že je to loď, kde slouží Sarekův syn Spock a setkání s ním se poněkud obávají. (Je zajímavé podstrčení myšlenky, že za známým odcizením Sareka a Spocka může stát Sarekova adoptivní dcera Michael, pročež Sarek i Michael cítí, že mají z různých příčin „máslo na hlavě“.) Nicméně Spock na Enterprise není, takže konfrontace minulosti se odkládá do budoucnosti. :)

Kapitán Pike: Teď to tady povedu já!:)Místo Spocka se však zjeví předpisový Pike. Enterprise je sice momentálně na odpis, ale v galaxii svítí podivná světla a rozkaz zní jasně: zrekvírovat Discovery a letět se na to podívat, než zhasnou. K tomu musí Pike ukázat, že není Lorca, že je možné být poznamenaný válkou i bez války a navázat nezlomné pouto s Michael, zpečetěné šílenou záchranou misí, cena jejíhož CGI asi vysvětluje, proč je Discovery mimo rozpočet už v polovině natáčení. (Za mě osobně by to stačilo skromněji se stejným výsledným efektem přežití těžké společné zkoušky, ale asi držet na uzdě rozpočet není v módě. :) ) K tomu se nám představí jedna zajímavá nová postava (někoho museli zachraňovat, že ano), trošku se podíváme na úmysly a aktuální situaci starých známých, spóry začnou opět vystrkovat růžky a nakoukneme ke Spockovi do kajuty.

Spock verze 47: tentokrát v útlém věku při vítání "sestSuma sumárum je ale Enterprise stále na šrot, takže Pike vesele převleče uniformu (ale ta zlatá mu slušela víc! ;-) ) a usadí se na Discovery (Jak řekla jedna fanynka: „To by Kirk nikdy neudělal!“) a buď se dál bude, či nebude zabývat záhadou podivných světel napříč galaxií. (To je trošku rozpor s urgencí ze začátku dílu, protože na konci příběhu, aby pak mohli navázat epizodnějším stylem vyprávění, se poklidně zvolní a jede se dál, jako by se před tím nechumelilo… pardon, neříkalo, jak je to pátrání důležité, takže Pike mohl převzít Discovery během chvilky.)

Podtrženo sečteno není díl Brother špatným úvodem, ale vzhledem k současnému trendu krátkých sezón, a protože začínáme již druhý ročník, bych čekala rozjezd svižnější. Místo šílených záchranných misí víc posunula postavy, podívala se hned, jak to pokračuje u Klingonů, či co kutí Oddíl 31. Nicméně mohu aspoň všechny ujistit, že slíbené odlehčení a odtemnění vyprávění i s pomocí humoru se celkem povedlo. :)  

Pokud jste tedy dosud seriál sledovat nezačali, můžete si s klidem ještě počkat a zkouknout pak více dílů naráz, až se děj rozběhne. Premiéra další epizody New Eden byla 24. 1., následuje 31. 1. Point of Light a CBS zveřejnila i názvy následujících únorových dílů. 

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: pá 25. ledna 2019
přečteno: 1720x
komentáře: 13
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG