Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

To nejlepší z Treků – The Orville ukázal svou Identitu

út 5. března 2019      autor: Bedraz      přečteno: 1968x      délka: 2 min      komentáře: 7

Orville vs. KayloniJiž ve druhé sezóně se seriál stanice Fox, The Orville, v mnoha ohledech otevřeně odkazující na ducha Star Treku: Nová generace, propracoval k přelomovému dvojdílu, jakým byl příběh To nejlepší z obou světů pro TNG. V The Orville se dvojepizoda jmenuje Identity a zabývá se, jak jinak, všezničující invazí do prostoru Federace... ehm, pardon, Unie planet. Spoilery níže jsou nevyhnutelné, ale nikoliv zničující.:)

Jak začátek druhé sezóny vypadal tuze "moclansky", ústřední postavou byl vědecký důstojník Bortus a "podivuhodnosti" jeho ryze mužské domoviny, prostředek se nese ve znamení "umělého muže" Isaaca - reprezentanta umělých inteligencích Kaylonů, který má sbírat data o biologických životních formách, aby jeho domovský svět mohl řádně zvážit (ne)vstup do Unie planet. Jak se záhy ukáže, mise to nebyla zcela upřímná, neboť Kaylonové mají svá temná tajemství a ničivou agendu.

Žádného znalce sci-fi seriálů (a TNG obzvláště) nemůže překvapit, kam bude příběh směřovat. Nicméně, to nemohlo překvapit nikoho ani při sledování slavné epizody To nejlepší z obou světů - i tam bylo vcelku jasné, že Picarda Borgům nenecháme a Země nezahyne. Co nebylo vůbec jasné (a myslím, že v danou chvíli ani tehdejším tvůrcům ne), jak široká paleta návazností a dozvuků ve Star Trek universu se od jedné zpackané bitvy u Wolf 359 bude odvíjet. 

Zde si troufám tvrdit, že The Orville si naopak zcela přesně namíchává koktejl pro budoucnost jak svého universa, tak dalšího rozvíjení vztahů mezi posádkou. A zatímco výrazným výstupem TNG bylo nakonec v retrospektivě Picardovo nekončící borgské utrpení a znovu nalézání staré identity, tady budeme sledovat trochu jiný příběh - o odpuštění a znovu nalézání důvěry (to je podobné), avšak ještě více o nalézání nové identity.  Jak totiž říká Isaac na konci příběhu: "Mé činy mi znemožnily navrátit se na domovskou planetu. A činy Kaylonů mi znemožnily to chtít. Nemám žádný domov."   

The Orville, druhá sezóna zahájenaBude zajímavé sledovat, nakolik má pravdu, či se mýlí - jeho budoucí pobyt na palubě Orville nebude procházkou růžovou zahradou, už jen kvůli tomu, že The Orville nám sice ukazuje budoucnost verze 4.7, ale člověk zde zůstává víceméně člověkem současným. To je koneckonců také to, co biologickým formám podepisuje rozsudek smrti v očích Kaylonů... a je tedy dost dobře možné, že i posádka Orville (a Unie planet) si bude muset položit otázku, jestli "nemá na víc". 

Tady bude muset ukázat, jestli má na víc i vrchní tvůrce Seth MacFarlane - je záslužné nastavit zrcadlo mnohým našim současným problémům a k tomu dobrá sci-fi vždy sloužila. Ta nejlepší sci-fi ale v nastavení zrcadla dodává impuls, že je možno jít dál a lépe, než jak to děláme nyní. Do které kategorie se nakonec zařadí seriál The Orville? Uvidíme již brzy. :) 

 

 

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: út 5. března 2019
přečteno: 1968x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG