Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Střepy Axanaru aneb Jak býval mohl vypadat nejlepší fan film

st 13. března 2019      autor: Eodeon      přečteno: 1521x      délka: 3 min      komentáře: 4

poster k AxanaruMnozí fanoušci se už vzdali naděje. Nedivím se – jsem jedním z nich. Po slibném vyřešení soudního sporu mezi Axanarem a CBS/Paramountem mimosoudní dohodou se zdálo, že alespoň ve zkrácené podobě bude možné startrekový fan film Axanar dokončit. Znění dohody je z pochopitelných důvodů důvěrné, nicméně zástupci Axanaru se nechali slyšet, že svůj projekt dokončit mohou, přičemž v některých ohledech jsou přitom nuceni přidržet se doporučených pravidel pro fanfilmy, vydaných majiteli licence ve zjevné souvislosti se soudním sporem, zatímco v jiných si vydobyli výjimku. Financování Axanaru se podle všeho musí vyvarovat získávání peněžních darů skrze veřejný crowdfunding, což se podle určitých zpráv ukazuje jako přední skutečnost, která popudila majitele licence vůči fan filmům a donutila je vytyčit jim meze; rovněž se musí omezit na délku dvou 15minutových segmentů; na druhou stranu však smí opět angažovat herce, kteří se podíleli na oficiálním Star Treku, jak je mohli diváci vidět v krátkometrážní Předehře k Axanaru (Prelude to Axanar), což je výsada jiným fan projektům zapovězená. Zástupci Axanaru líčili výsledek dohody ve vítězných barvách. Od dob vyřešení soudního sporu před více než dvěma lety však uteklo už hodně vody. Snad až příliš na to, aby naděje ještě přežívala.

Ares v atmosféře planety Klingonská loď ve warpu Klingoni na válečné stezce Ve víru bitvy

Pro mě osobně byl však největší ranou odchod Roberta Meyera Burnetta z projektu a tedy i z pozice režiséra chystaného filmu. Považoval jsem jej totiž za vůbec největší garanci kvality a mou důvěru potvrzovala i mimořádně profesionálně zpracovaná scéna z Vulkánu, jak je znám segment filmu zveřejněný ještě před žalobou. Mohu-li brát osobní vyjádření dotčených jednotlivců na sociálních sítích za bernou minci, zdá se, že Burnettův odchod nemají na svědomí jen tvůrčí neshody, kdy Burnett mínil využít půlhodinové okno k natočení první části původně plánovaného celovečerního Axanaru jako důkaz skvělosti projektu, která ovšem byla následkem žaloby promarněna, zatímco výkonný producent Alec Peters se namísto toho rozhodl projekt přepracovat do podoby dvou čtvrthodinových kvazi-dokumentárních filmů na způsob Předehry. Tvůrčí rozluka obou někdejších spolupracovníků má podle jistých vyjádření i osobní rovinu a hovoří se v této věci o dalším soudním sporu souvisejícím s Axanarem, byť nejspíše nepřímo. Nemohu si pomoci, abych opět neztratil část zbývající důvěry v projekt.

Phasery se prořezávají trupem Ares vstupuje na orbitu Orbitální dok Hvězdné flotily Detail orbitální stanice s raketoplánem

I přes svou současnou distancovanost od projektu zůstává Robert Burnett hrdý na všechnu práci, kterou na Axanaru odvedl, a chce se s fanoušky dělit o co nejvíce plodů této práce. Na svém webu TheBurnettWork.net (přímé odkazy níže) uveřejnil mimo jiné sérii tří videí podrobně popisujících práci na vybraných scénách filmu (ve formě streamu i souborů volně ke stažení). Scény bohužel zůstaly pouze ve stádiu nedodělků, jelikož všechny práce na projektu byly zastaveny úderem žaloby. Videa se tudíž skládají jak z dokončených CGI záběrů, tak z provizorních animací. Burnettův komentář přispívá vysvětlením režisérových intencí a uvádí i vybrané části komunikace mezi ním a trikařem Tobiasem Richterem, čímž poodhaluje obtíže spojené s produkcí záběrů i z trikového hlediska. Fanouškům se tak dostává jedinečný náhled, jak mohly vypadat první záběry filmu s flotilou klingonských lodí prodírajících si cestu polem trosek lodí Federace, jak byly umělecky zpracovány podklady pro úvodní titulkovou sekvenci filmu, dále bitva lodi USS Ares s v té době zbrusu novým klingonským křižníkem D7 v prstencích a později i atmosféře plynného obra, bitva lodi USS Ajax proti značné přesile, stejně jako přepadení Aresu dvěma klingonskými D6 a v neposlední řadě i dechberoucí záběry na obří hvězdný dok na orbitě Země.

– Scény bitev s Klingony

– Hvězdná loď Ares v akci

– Orbitální stanice s doky

Pokud nevládnete angličtinou, nezoufejte. Na konci těchto, řekněme, zákulisních dokumentů o procesech vzniku daných scén přichystal Burnett souvislý sestřih záběrů tak, aby se i v této své nedokončené podobě a bez prostřihů na záběry s opravdovými herci co nejvíce přiblížily autorově původní vizi. Závěrečné sestřihy jsou navíc doplněny o skvostnou hudbu, která měla být ve filmu použita. Skladatelem je Alexander Bornstein, který se zasloužil i o hudbu k Předehře. Mezi skladbami zazní ústřední motiv původně plánovaného filmu, variance na slavný klingonský motiv Jerryho Goldsmithe a zvláště upoutá působivá „klingonská hymna“.

Zdroj: theburnettwork.net
kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: st 13. března 2019
přečteno: 1521x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Záznam divadla Madam Q je online  -  pá 25. prosince 2020
Online premiéra fanfilmu Elektrický hrad  -  st 9. prosince 2020
Její právo: A Star Trek Fan Production je online  -  po 19. října 2020
Madam Q v Kameni, Její právo s Piloty  -  po 31. srpna 2020
Star Trek Bridge a 12 myslí na YouTube  -  út 21. července 2020
Řekni to hudbou  -  ne 7. června 2020
Squadron dnes spouští svou Indiegogo kampaň [VIDEO]  -  čt 20. února 2020
Podívejte se na Tajemnou Odyseu [VIDEO]  -  út 18. února 2020
Hvězdná loď hledá Patrony  -  ne 16. února 2020
Projekty FSFilm v roce 2020  -  út 28. ledna 2020
Nový teaser na Squadron A Star Trek Fan Production [VIDEO]  -  st 15. ledna 2020
Chuť Apokalypsy je online  -  st 25. prosince 2019
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě 2  -  so 23. listopadu 2019
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě  -  pá 25. října 2019
Chuť Apokalypsy a JK speciál v Ponrepu  -  čt 24. října 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG