Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Lower Decks po čtyřech epizodách, aneb proč je lepší než Discovery

út 1. září 2020      autor: Johanson      přečteno: 1263x      délka: 6 min      komentáře: 64

Lower DecksStar Trek se dočkal pokračování v animované podobě. Pravda, jen málokdo by před pár lety řekl, že budou animované seriály pro Star Trek to pravé ořechové. Obzvláště poté, co samotná Animovaná série (TAS), nebyla sama o sobě zas až tak populární. Původní TASka byla dokonce několik let postavena mimo kánon. Bylo tomu z několika důvodů, které bychom dnes asi označili za malicherné…

Šlo například o to, že se v jedné epizodě objevuje simulátor na Kirkově Enterprise, anebo tu samotná „posedlá“ Enterprise páchá posádce jeden kanadský žertík za druhým. S postupem času a porušováním kontinuity v samotných dalších hraných seriálech by se daly výhrady nad těmito a jinými chybičkami označit snad až za hnidopišské. Přesto oficiální uznání TASky do kánonu trvalo předlouhá léta a svého se dočkala až s přechodem pod CBS v roce 2006. A protože se s animovanými seriály, hlavně v nové Disney frančíze Star Wars, roztrhl pytel, nemohl být Star Trek pozadu.

Lower Decks 01

Hlavní lékařskou důstojnicí je Caitianka, rasa, která se poprvé objevila v TAS.

Lower Decks byla oznámen již v době, kdy pomalu končilo natáčení první řady Discovery. To, že se bude jednat o kreslený seriál, navíc od tvůrců Ricka a Mortyho, tedy parodii s razantním a nekorektním humorem, vyděsilo nemálo fanoušků. Obzvláště ti, kteří své fanovství už po Discovery házeli do koše a začali přemýšlet, jestli ten koš nebude vhodnější upálit na hranici, aby se kacířství nemohlo šířit.

A pak přišel první trailer… Dech se zatajil… Srdéčko se polekalo… Zhlédnutí jednou, dvakrát, třikrát… Resumé… Star Trek má asi ještě naději. Začalo malé fanovské, léta zanedbávané mrazení a někteří se začali těšit. Jiní se nemohli zbavit dojmu, že se z Orville konečně stal Star Trek, i když kreslený. A někteří, paradoxně povětšinou ti, kteří svou duši zaprodali Discovery, začali nadávat.

Posádka

Někdo jásá, jinému trne.

Pravda, už z traileru bylo celkem jasné, že se jedná o opravdu silně parodický seriál. A to potvrzují všechny doposud odvysílané epizody. Jedná se však o vtipný „nerdgasm“, plný všech těch skopičin a nadšení, které jsme si při sledování Nové generace v devadesátých letech představovali, že budeme dělat, kdybychom se „náhodou“ někdy na Enterprise dostali. Ostatně, kdo z nás by si nevyzkoušel Kobayashi Maru v simulátoru? Bláznivě nezapínal a nevypínal štíty? Možná bychom vyhlásili keškovou tůru po „Hajzlech na Enterprise“, jak je kdysi nazval „Velký pták Chotěboře“. (Poznámka: „Velký pták Galaxie“ byla přezdívka Gena Roddenberryho.) Kdo z nás by přeci jen nechtěl zničit loď tak jednoduchou větou „Použijte manévr Janewayová“? Ostatně už ve virtuální prohlídce můstků lodí Star Treku „Captain’s Chair“ byl Voyager jediná loď, kde jste mohli spustit autodestrukci, a pokud jste ji nevypnuli, program spadl do Windows a ukončil se. Zkrátka, nižší důstojníci, ta záplava nováčků třeštících oči a skákajících po chodbách jako splašení, jsme my. My fanoušci ve věku dvanácti… A co… Klidně i šestnácti let a v každé té postavě je jedna, někdy větší a jindy menší, naše část v dobách, kdy jsme se zatajeným dechem na základní škole sledovali TNG. V tomto ohledu je Lower Decks vlastně něco, jako být mýdlem ve sprše Claudie Schiffer, ovšem bez její fatty kámošky.

Claudie Schiffer

Když běžela Nová generace, každý chtěl být mýdlem v její sprše.

Lower Decks má klasický startrekový úvod, dokonce ve stejném fontu jako TNG. V seriálu najdeme druhy tak, jak je známe ze Star Treku – Klingoni vypadají jako Klingoni. Ferengové vypadají jako Ferengové. Nemusíme si hrát na nové a neobjevené prvky, které objevil už snad kapitán Sámo, abychom je zapomněli hned v době přemyslovské. Design lodí, interiér, forma přístupu, to vše od posledního tlačítka LCARS do prvního účesu Boliana na můstku, odpovídá vývoji Star Treku tak, jak jej opustila poslední epizoda Enterprise. Moment… Enterprise je před TOS, takže tedy poslední epizoda Voyageru. Zkrátka jsme zpátky tam, kde jsme měli být, na palubě federační lodi, ve Federaci… ve Star Treku!

V raketoplánu

Jistě, uniformy jsou tu trochu jiné. Ale co, vždyť se děj odehrává přece jen pár let po Voyageru a od Nemesis jsme neměli možnost vidět nějaký „oficiální“ vývoj uniforem. A přiznejme si, čekali jsme, že to bude druhé Stargate Infinity. Hlavně že se taková představa nenaplnila. Nemálo upjatých a v uniformě nažehlených fanoušků bude mít díky parodickému duchu seriálu s kánonizací problém. Můžeme si říkat „Tohle by důstojník Flotily neudělal.“ nebo „Takhle přece nejde řídit loď.“ apod. Přesto umí Lower Decks nastavit zrcadlo přesně těm bodům Star Treku, které milovali všichni fanoušci TNG, DS9, VOY i ENT. Umí krásně zobrazit rozporuplnost Kirkova velení a jeho mužného šarmu. Nebo to parodovalo Rikera? No, archetypů se nabízí celá řada.

Hned ve druhé epizodě vidíme i Vendoriana, druh měňavců, který jsme poprvé a naposledy mohli vidět právě v TAS v epizodě „Trosečník“. Ve čtvrté epizodě, je v kajutě stejný obraz jako v jedné z epizod TNG. Konečně se také dozvídáme něco o tom, co na lodi dělají všichni ti pobíhající lidé v pozadí – snaží se splnit termín, který jim dal kapitán. Hlavně ale, aby naše loď Ceritos byla lepší než Picardova Enterprise!

Vendorian v Lower Decks

Vendorian v Lower Decks

Suma sumárum: Lower Decks je parodie všeho ve Star Treku dosud nevyřčeného. Fanouškovský guilty pleasure fan film o všem, na co jsme se báli zeptat, ale co jsme vždycky chtěli dělat. A přes to, přese všechno, je to čistý, nefalšovaný Star Trek od lidí, kteří ho mají opravdu rádi. Od takových, kteří si dají tu práci, aby jen tak pro potěšení umístili do kajuty důstojníka stejný obraz, který byl už v TNG. I když si pak člověk říká, jestli ty dekorace nejsou na těch lodích pak poněkud monotóní. Vždyť zasedací místnost na Ceritos vypadá stejně jako na Enterprise, včetně těch šikmých lámaných panelů na stěně.

Vendorian v TAS

Vendorian v TAS

Je možná právě proto lepší než Discovery, protože si sám ze sebe dělá srandu. Že si nehraje se zatvrzelou vážností na něco, na co nikdy nedosáhne. A netvrdí nám, že její ambice jsou být nejlepší. Netváří se, že vám dá bombovou pecku toho nejlepšího Star Treku, aby vám nakonec dala bombovou pecku špatného „-fi“ bez prvků startrekové „sci-“. Nijak nenarušuje kontinuitu předchozích příběhů, ani nenutí diváka, aby ji přijal a zařadil do kánonu. Ale naprosto přirozeně do něj zaplouvá tak, že asi málokoho napadne otázka, proč by tam neměl patřit. A pokud snad ano, ubičuje vás detaily, že vám protiargumentů mnoho nezbude. Lower Decks, byť zparodovaný, bláznivý a občas až příliš rychle oddrmolený, je čistým, jasným, věrným a – u Grabtharova kladiva – výborným Star Trekem díky svému prostředí, reáliím a od sakra namakaných Bajoranů, přes tellaritského kapitána, po poslední zlou zářící entitu. Přejme mu tedy, aby ho nic nezkazilo a my se mohli každý čtvrtek – jak roztomile česky startrekové – těšit na další díl.

kapitán flotily Johanson
autor: Johanson
vydáno: út 1. září 2020
přečteno: 1263x
komentáře: 64
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG