Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Axanar po bitvě neboli o Vládcích své domény

pá 6. listopadu 2020      autor: Eodeon      přečteno: 1120x      délka: 3 min      komentáře: 7

poster k Předehře k AxanaruStar Trek: Axanar, vysněný vrchol všech fan filmů, (doposud) nevznikl. Vzniká však jiný projekt, který s ním bezprostředně souvisí. Tři muži, kteří měli v různých fázích vývoje svěřenou režii Axanaru a kteří byli všichni „odejiti“, se rozhodli spojit a o své zkušenosti s projektem a zejména s jeho tvůrcem Alecem Petersem natočit dokumentární sérii. Na dokumentu LORDS of Their Realm s výřečným i výmluvným podtitulem The Rise of the Toxic Über-Fan and The Battle for Axanar (Vládci své domény: Vzestup toxického über-fanouška a Bitva o Axanar) tak produkčně i režijně spolupracují (v pořadí rozluky s projektem) Christian Gossett, Robert Meyer Burnett a Paul Jenkins. Dokumentární série je v tuto chvíli teprve ve stádiu plánování a fanoušci vládnoucí angličtinou si mohou podrobnosti přečíst na webu thebattleforaxanar.com.

Byznys plán Vládců popisuje jako nosné téma dokumentu fanatickou posedlost určitých fanoušků a její destruktivní následky na lidské osudy i na fan komunitu obecně. Klade si za cíl ozřejmit, v čem je komunita fanoušků náchylná k využívání, jak se zrodil nápad Axanar natočit, jak soudní spor se CBS/Paramountem vyhloubil propast nedůvěry mezi fandomem a majiteli práv ke Star Treku, jak sociální sítě posloužily coby bojiště v PR válce, kde dodnes dochází k brutálním konfrontacím mezi odpůrci a zastánci, a mnoho dalšího.

Trojice tvůrců plánuje těžit zejména ze svých osobních zkušeností, v nichž podle všeho našla společné jmenovatele, ale ráda by postupem času nasbírala i další materiál, který by rozšířil perspektivu dokumentu a vystačil na sérii o přibližně šesti až devíti dílech. Zejména ona přiznaná zaujatost naznačuje, že by se možná skutečně mohlo jednat o více než jen mstu za nezhojené křivdy bývalého spolupracovníka a snahu jej očernit. Nejvyšší ambicí se zdá být s pomocí příkladu kontroverzí okolo Axanaru vypovědět ve vší obecnosti o fandomu ocitnuvším se v chaotickém víru a o tom, jak snadno zneužitelná je upřímná vášeň fanoušků.

Alec Peters s doprovodem na conu

Nejasná je forma distribuce dokumentu po jeho případném dokončení a poněkud znepokojivě se jeví i v popisku na webu zmíněná intence odškodnit z dárcovského fondu k dokumentárnímu projektu nejmenované oběti Petersových údajných podvodů, stejně jako uhradit z těchto peněz nejprve soudní výlohy ve sporu, který Paul Jenkins vede s Alecem Petersem. Ve vzájemné žalobě se Peters s Jenkinsem obviňují z nactiutrhání. Obvinění vůči Petersovi dále zahrnují i podvod a úmyslné porušení podmínek dohody, jejíž pomocí byl urovnán dřívější soud se CBS a Paramountem, přičemž podmínky urovnání byly nedávno odhaleny v soudních dokumentech.

V soudních dokumentech a přiložených důkazech mimo jiné zaznívá i přesvědčení Paula Jenkinse, že nebýt špatných tvůrčích rozhodnutí Aleca Peterse, snímek projektovaný v tuto chvíli do podoby dvou čtvrthodinových kvazikumentárních segmentů Axanar: The Four Years War, Parts IV and V, mohl být již v postprodukci a na cestě k brzkému dokončení. Shodou okolností, v podobném smyslu se vyjádřil i režisér Předehry (Prelude to Axanar) Christian Gossett ve vidocastu pro TrekZone.org z ledna 2017, kde mimo jiné zaznělo, že když nic jiného, může být aféra s Axanarem použita jako případová studie, čeho všeho se vyvarovat, chceme-li točit fanfilm. Gossettova slova tak vlastně předznamenala v současnosti plánovaný dokument Vládci své domény.

Těžko předpovědět, jak to s chystaným dokumentárním projektem dopadne, či odhadnout, jak upřímné jsou úmysly jeho tvůrců, ale už ze samotného námětu si mohou vzít fanoušci ponaučení. Vždyť kolika z nás naše vášně pro Star Trek posloužily jako záminka k marnivým rozbrojům? Jak moc jsme kdy ve jménu „pravého“ Star Treku napadali druhé? Kolika bližním jsme zbytečně ukřivdili a ublížili? Jak moc a v čem to fandomu obecně prospělo a jak moc a v čem naopak uškodilo? A nebyli jsme přitom někdy jen zmanipulovanými pěšáky v konfliktu někoho jiného?

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: pá 6. listopadu 2020
přečteno: 1120x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG